Jedinou onlinovou donáškovou službou v Trnave bolo donedávna len Bistro.sk. Začiatkom septembra prišla do ponuky služba PayToEat, v októbri sa k nim pridal aj Wolt. Každá má svoje výhody, či už ide o bezplatné doručenie, alebo jeho čas. 

Všetky donáškové služby fungujú na podobnom princípe. Služba na základe lokality, ktorú si zákazník určí, vyhľadá všetky reštaurácie v okolí, ktoré poskytujú donášku jedla. V aplikáciách často nájdete cenu aj čas doručenia. Každá aplikácia ponúka iné reštaurácie, iba málokedy nájdete tú istú reštauráciu ponúkanú v dvoch či vo všetkých aplikáciách. Rozdiel medzi Woltom, PayToEat a Bistro.sk spočíva v tom, že cez prvé dve aplikácie vám jedlo donesú kuriéri danej služby. Pri Bistro.sk objednávky doručujú rozvozcovia konkrétnej reštaurácie.

donáškové služby
Iba pri donáškovej službe Bistro.sk je možné bezplatné doručenie. Zdroj: pixabay.com

Bistro.sk bolo donedávna jedinou donáškovou službou v Trnave

Cena dovozu v prípade Bistro.sk závisí od konkrétnej reštaurácie. Služba si príplatky za objednanie od zákazníka neúčtuje. V súčasnosti má v ponuke 31 trnavských reštaurácií rôznych druhov.

Cena donášky a aj odhadovaný čas doručenia sú napísané pri každej reštaurácii v hlavnom menu bez toho, aby ste museli rozklikávať danú reštauráciu. Zobrazené sú tu aj hodnotenia zákazníkov, označené počtom hviezdičiek. Reštaurácie sa tu dajú aj vyselektovať. Keď máte napríklad chuť na burger, zakliknete ho v hornej lište a zobrazia sa vám len reštaurácie, ktoré burgre ponúkajú. 

donáškové služby
Cez Bistro.sk sa dá objednať jedlo aj potraviny priamo domov. Zdroj: pinterest.com

Princíp objednania je jednoduchý. Otvoríte si aplikáciu, ktorú si treba stiahnuť do telefónu alebo si otvoríte stránku Bistro.sk cez webový prehliadač. Rozkliknete si danú reštauráciu a vyberiete si z ponuky jedál. Následne napíšete adresu doručenia a vaše údaje. Objednávka sa tu dá zaplatiť aj vopred kartou online alebo v hotovosti pri doručení, vo väčšine reštaurácií akceptujú aj platbu stravnými lístkami. Po voľbe platby objednávku odošlete a reštaurácia vám cez Bistro.sk odošle informáciu s časom trvania donášky. Podľa našej osobnej skúsenosti to býva zvyčajne jedna hodina, ale aj tu veľmi záleží od samotnej reštaurácie, keďže vám jedlo donesú jej zamestnanci. 

Pomocou PayToEat si môžete objednať jedlo skôr, ako prídete do reštaurácie 

PayToEat však nie je primárne iba donáška. Jeho hlavným cieľom je objednanie jedla pred príchodom do reštaurácie, aby bolo jedlo už hotové, keď tam prídete. Preto má hneď v hlavnom menu aplikácie možnosti donáška, vyzdvihnúť a za stolom. V ponuke majú 24 reštaurácií a cena doručenia je v priemere 1,75 €. U niektorých je doručenie zdarma pri objednávke nad 15 či 20 €. Služba okrem Trnavy funguje v Prievidzi.

donáškové služby
Cez PayToEat sa dajú objednať aj zákusky a torty. Zdroj: flickr.com

Postup objednania je tu podobný ako pri prvej donáške, avšak platiť sa dá jedine kartou vopred. Pri platbe vám vyskočí možnosť sprepitného kuriérovi, ktoré je, samozrejme, dobrovoľné. Po potvrdení objednávky reštauráciou vám v aplikácii naskočí čas doručenia, ktorý sa odčítava a ukazuje, koľko minút ešte budete čakať. Po príchode jedla sa vás aplikácia opýta, či vám donáška prišla. Síce aplikácia pred objednaním neuvádza odhadovaný čas doručenia, podľa nášho redakčného testu trvá 30 minút až hodinu. 

Wolt vám privezie jedlo z McDonald’s či KFC

Objednanať jedlo cez Wolt si môžete pomocou aplikácie, ale aj cez prehliadač. Služba funguje v Trnave od októbra. V jej portfóliu nájdete 25 tunajších reštaurácií, medzi ktoré patria aj siete rýchlehho občerstvenia McDonald’s a KFC. Objednávka musí byť minimálne za 8 €. Cena doručenia je pri každej reštaurácií iná. Ku základnej cene rozvozu sa účtuje príplatok za vzdialenosť. Wolt donáša jedlo do piatich kilometrov od reštaurácie.

Proces objednania je podobný ako pri predchádzajúcich donáškach. Po otvorení aplikácie sa vám zobrazia rôzne kategórie, ako najnovšie prírastky, základné informácie, novinky alebo reštaurácie, ktoré ponúka iba táto služba. Pred objednaním Wolt uvádza čas trvania donášky a hodnotenie zákazníkov

donášková služba
V niektorých štátoch je Wolt rozvážaný aj na bicykloch či skútroch. Zdroj: flickr.com

Ako cez Bistro.sk, tak aj cez Wolt si môžete reštaurácie vyselektovať podľa toho, na čo máte chuť. Takisto sa tu dá vybrať, či budete jesť v reštaurácií, či si zoberiete jedlo so sebou, alebo chcete donášku. Platba je možná iba kartou.Čo sa počas pandémie hodí, je možnosť bezkontaktného doručenia, kedy vám kuriér nechá jedlo pred dverami.

Pri objednaní môžete dať sprepitné kuriérovi, ale aj reštaurácii. Čas doručenia je zvyčajne taký, aký Wolt uvádza. Z osobnej skúsenosti redakcie môžeme prehlásiť, že donáška nikdy netrvala dlhšie ako polhodinu. Služba ponúka aj tzv. promo kód – zľavu 4 € na objednávku, ak donášku odporučite novému zákazníkovi a on uskutoční svoj prvý nákup. 

V aplikáciách si môžete objednať okrem jedla z reštaurácií aj zákusky z cukrárne či potraviny. Všetky donáškové služby majú infolinky pre svojich zákazníkov, na ktoré môžete zavolať pri akomkoľvek probléme. 

Zdroj: wolt.com, paytoeat.sk, bistro.sk