Vzduchom sa nesie vôňa pečených klobás, štadiónom duní klubová hymna a tisíce ľudí v červeno-čiernom sa na deväťdesiat minút stávajú jednou rodinou. Futbal v Trnave nie je len štatistika o góloch, je to náboženstvo, ktoré vás pohltí, aj keď neviete, čo je to rohový kop.

Pípanie lístkov pri turniketoch, rituálna kontrola SBS-kou a ten moment, keď vyjdete zo schodiska priamo do otvoreného kotla City Arény. V stredu, 22. apríla to v Trnave žilo už dávno pred výkopom. Kým sa domáci fanklub rozcvičoval svojimi typickými chorálmi, ktoré sa odrážali od strechy štadióna ako hrmenie, v sektore hostí sa skupinka z Dunajskej Stredy márne snažila o slovo. Ich snaha zanikala v obrovskom pískaní a skandovaní „Spartak!“. Atmosféra bola elektrizujúca, no na trávniku sa po úvodnom hvizde začal odohrávať úplne iný, o niečo pomalší príbeh.

Polčasová prehra domáceho Spartaku. Zdroj: attelier.sk/Radoslav Fedor

Prvá polhodina hry by sa dala opísať ako šachová partia, pri ktorej divák občas zabudne sledovať loptu a radšej kontroluje hodinky. Na ihrisku panovala opatrnosť a taktizovanie oboch tímov. Ticho však skončilo v 33. minúte. Stačilo jedno zaváhanie obrany, bleskový útok Dunajskej Stredy a sieť za trnavským brankárom sa rozvlnila. Sektor hostí vybuchol, kým zvyšok štadióna zostal v neveriacom tichu. Do šatní sa odchádzalo za stavu 0:1 a pivo v polčasovej prestávke chutilo domácim fanúšikom o niečo horkejšie než zvyčajne.

Spartak sa nevzdáva

Druhý polčas začal v podobnom duchu, v akom skončil prvý. Minúty utekali, nervozita na tribúnach rástla a z radov nad nami sa ozývalo čoraz hlasnejšie: „Chlapi, veď žite na tom ihrisku!“. Spartak pôsobil ťažkopádne, nedarilo sa im prekonať obranu súpera. Lenže v Trnave sa zápasy nevzdávajú, kým nezaznie záverečný hvizd rozhodcu.

Atmosféra v kotli sa zmenila z očakávania na čistý nátlak. Fanúšikovia cítili, že ich tím potrebuje postrčiť, a tak decibely opäť vyleteli nahor. Postupne futbalisti Trnavy stupňovali svoje tempo. Šanca za šancou, no lopta stále nebola v bráne súpera. Fanúšikovia v kútiku duše verili, že musí prísť zlom. A potom to prišlo. Dva intenzívne údery do siete Dunajskej Stredy za presne sedem minút.

Prvá gólová radosť Trnavy. Zdroj: Facebook/FC Spartak Trnava

V 67. minúte City Aréna prvýkrát explodovala zásluhou zahraničného hráča Hilaryho Gonga. Lopta v sieti, vyrovnané na 1:1 a zrazu to nebol ten istý štadión ako pred chvíľou. Ľudia, ktorí predtým rezignovane sedeli, v okamihu stáli na nohách. Hráči DAC-u zrazu prežívali podobné pocity, ako do tejto chvíle domáci.

Skvelá otočka a radosť tribún

Tlak Spartaka silnel a tribúny ho doslova hnali dopredu. Okamžite bolo vidno, kto má navrch. Trnava hrala úplne inak ako prvú hodinu hry a to sa prejavilo aj na výsledkovej tabuľke. Keď v 75. minúte padol gól na 2:1 z kopačky Jakuba Paura, zvuk, ktorý sa ozval, sa nedal nazvať len krikom – bol to rev tisícok ľudí, ktorým práve padol kameň zo srdca. Za sedem minút sa nálada otočila o 180 stupňov. Frustráciu vystriedala čistá, nefalšovaná eufória.

Víťazná eufória na štadióne Antona Malatinského. Zdroj: attelier.sk/Radoslav Fedor

Hostia mali na vyrovnanie 15 minút. Za ten čas je vo futbale možné stihnúť všeličo. DAC sa snažil o skórovanie, no brankár domácich bol proti. Zaznel záverečný hvizd hlavného rozhodcu a na ihrisku a tribúnach vypukla ohromujúca radosť. Spartak ukázal neskutočnú silu a odhodlanosť. Práve to boli hlavné faktory, prečo v zápase uspel.

Fanúšikovia neodchádzali

Po konci zápasu sa nikto k východu neponáhľal. Nasledovala scéna, pre ktorú sa oplatí ostať o desať minút dlhšie – tradičná ďakovačka. Hráči pod kotlom, potlesk v rytme chorálov a vzájomné uznanie za to, že sa tím v druhom polčase odmietol vzdať. Naša cesta sa však neskončila na štadióne. Kroky väčšiny z nás prirodzene viedli do neďalekého baru, ktorý je oficiálnym hlavným stanom fanúšikov. Vzduchom tam opäť lietali pokriky o Spartaku, rozoberal sa každý jeden súboj a víťazstvo chutilo o to lepšie, že bolo vybojované v poslednej štvrťhodine zápasu. Domov sme odchádzali s únavou v nohách, ale s hlavou plnou emócií.

Možno nie ste futbaloví nadšenci. Možno neviete, čo je to ofsajd a mená hráčov vám nič nehovoria. Napriek tomu vám odporúčam aspoň raz v živote zažiť zápas na trnavskom štadióne. Choďte tam kvôli atmosfére pri hymne, kvôli nefalšovaným emóciám ľudí okolo vás, alebo len kvôli tomu pocitu, že ste na chvíľu súčasťou niečoho väčšieho. Futbal je v Trnave náboženstvom.