Ak vás zaujíma zákulisie Grape-u, prezradí vám ho Juraj Podmanický. V tomto nielen pre umelcov náročnom období sme sa zhovárali s ním ako so spoluorganizátorom hudobného festivalu. Keďže je zároveň frontman kapely Billy Barman, opýtali sme sa tiež na nový album Zlatý vek.

V tomto rozhovore sa dozviete:

Koľko ľudí vrátilo lístky za neuskutočnený festival?

Aké novinky prinesie Grape 2021?

Ako pomáhajú vlády v zahraničí a u nás?

V čom vidí hudobník pozitíva pandémie?

Bol tento rok pre Grape horší ako 2015, kedy bol festival pre zlé počasie zrušený?

Rok 2015 nebol dobrý, pretože nám blblo počasie. Spojili sa tam vysoké teploty a silný vietor. V 35 až 40 stupňoch sa nedá pracovať, keďže na letisku je tieňa málo. Keď sú veľké teploty, pravdepodobnosť búrok je veľká. Tie búrky bývajú veľmi silné. Museli sme vtedy aj evakuovať areál. V tom roku sme mali k tomu všetkému aj veľký nárast návštevníkov. Samozrejme, nedá sa to porovnať s rokom 2020, pretože celý svet zastal.

Ako funguje momentálne agentúra Grape?

Naša agentúra Grape má full-time iba jedného človeka, ktorým je hlavný produkčný. Tu sme trošku vo výhode, keďže iné festivaly majú zamestnaných omnoho viac ľudí a buď museli prepúšťať, alebo znižovať platy. Ťaháme všetci za jeden povraz, ľudia boli chápaví a navzájom si pomáhame.

Viete nám povedať zhruba koľko ľudí percentuálne vrátilo lístky za tento rok a koľko si ich ponechalo?

12,5 % vrátilo (1 000 z 8 000). Absolútne tomu rozumieme. Ľudia nemajú peniažky a aj napriek tomu nás veľmi pekne podržali.

Koľko ste prerobili?

Agentúra sa zadlžila. Niektoré zmluvy máme zle postavené. Budeme v dlhu tak okolo 150 000 eur.

Mysleli sme si, že v roku 2020 sa zarobia peniaze, ktoré sa preinvestujú do nového areálu.

Má koronakríza vplyv aj na predaj merchu?

Určite tiež negatívny. Niečo sa predalo, ale určite by toho bolo viac, keby bol festival.

V rozhovore pre SME ste v júni hovorili, že veríte v prebookovanie 80 % kapiel na budúci rok. Darí sa vám zatiaľ naplniť tento cieľ?

Celá agentúra sa snažila prebookovať interpretov na ďalší rok. Myslím, že sa nám nepodarilo prebookovať len štyroch interpretov. Celá Európa v tomto spolupracuje, takže ten booking bol jednoduchý.

Festival Grape, 2019. Zdroj: tasr.sk

Po dlhých rokoch musí Grape opustiť pieštanské letisko. Už sa vie, kam festival pôjde?

Stále máme problém s nájdením nového areálu. Je to veľmi ťažká práca, keďže potrebujeme 50 až 60 hektárov plochy, ktorá nesmie byť roľa, ani byť v zastavanom území. My sme prešli asi 15 rôznych miest, kde hľadáme spoločnú reč. Mesto Piešťany je minoritný majiteľ letiska, majoritný je Trnavský samosprávny kraj, ktorý má hlavné slovo, ale predsa len mohlo mesto vyvinúť nejaký tlak. A ten tlak, čo vyvíjalo, som ja vyvíjal na učiteľku na strednej škole. Takže veľmi slabučké. Podnikatelia ten týždeň volajú zlatý týždeň. Prichádzajú o státisíce eur. My by sme veľmi radi ostali, keďže nám to vytvára identitu aj komfort, ale žiaľbohu to nejde. Na druhej strane chápeme a rešpektujeme, že letisko je na to, aby sa na ňom lietalo.

Každý týždeň sa to mení. Mali sme nejakých favoritov, pretože my o tom, samozrejme, už dva roky vieme. Pán Viskupič (pozn. red. predseda Trnavského samosprávneho kraja) nám držal nejaké fleky. Mysleli sme si, že v roku 2020 sa zarobia peniaze, ktoré sa preinvestujú do nového areálu. Momentálne hľadáme možno len dočasné riešenie. Naším cieľom i víziou je, že chceme vybudovať nový areál, na ktorom by sme zostali aj do konca života. Takže je možné, že v roku 2021 bude Grape niekde a od roku 2022 už bude mať každoročne stále miesto. Primátori boli veľmi ústretoví i nápomocní, takže verím, že sa z toho niečo urodí.

Kedy plánujete oznámiť, kde bude festival?

Keďže Vianoce sú veľmi dobré obdobie na to, aby si človek niečo kúpil i predal, tak sa to budeme snažiť oznámiť čím skôr. Miesto ale musí byť. Nemôžeme predsa zavádzať. Práve kvôli tomu, že niekomu nové miesto nemusí sadnúť, držíme vrátenie lístkov do konca roka. Takže prichádzame o nejaké peniaze, ale je to asi fér.

Ukázali sme, že aj v rámci obmedzení sa ľudia naučili pravidlá rešpektovať a nebol vôbec žiaden problém.

Bojíte sa, ako rok 2021 dopadne?

Sme v komunikácii so všetkými veľkými agentúrami. Sme aj v Európskej asociácii. Tam sa všetci tvária, že to bude v poriadku. To znamená, že bude vakcína. Vieme, že aj rýchlotesty sa vyvíjajú. Najpravdepodobnejšia bude asi ústna voda. Naleješ do úst, po pár sekundách vypľuješ a podľa zafarbenia vieš zistiť, či si pozitívny. Snáď bude existovať digitálny QR kód, ktorý bude hovoriť o tom, či si zaočkovaný. Každopádne agenti v Európe sa tvária, že to bude v poriadku. Americké kapely doletia, dajú si karanténku a pohoda. Takže roka 2021 sa nebojím. No keby sa náhodou niečo stalo, máme pripravený náhradný program na leto. Viac akcií, menej ľudí.

Čo plánujete zmeniť v roku 2021?

Máme pripravenú novú identitu, novú tému. Vytvorili sme kartovú hru, ktorá návštevníkom spríjemní pobyt na festivale. Je to taký manuál, ako lepšie prežiť túto udalosť. Je to podľa mňa veľmi vtipné a pevne verím, že sa s tým ľudia budú zabávať.

Musíme sa rozhodnúť do dvoch týždňov. Kontinuálne predávame lístky. Predĺžili sme možnosť vrátenia lístkov do konca roka. Tie lístky, ktoré si ľudia kúpili, im zostali.

Aspoň čiastočnou náplasťou za zrušený Grape bol Festival duševného zdravia. Dopadol tento minifest dobre?

Podľa mňa áno. Síce ekonomicky nie, pretože opäť zaúradovalo mesto Piešťany, kde sa niečo dohodlo a nakoniec sme platili nájmy za veci, ktoré sme platiť nemali. Priestory, ktoré sme mali mať ohradené nám zrušili, takže sme museli ísť inam. Skrátka poleno za polenom. Obyvatelia Piešťan to každopádne prijali veľmi, veľmi dobre.

Všetky hygienické opatrenia museli byť dodržané. Každý deň sa predávalo iba 1 000 lístkov, priestor bol ohradený, návštevníci mohli vstúpiť len s rúškom. Trvalo to tri dni. Ukázali sme, že aj v rámci obmedzení sa ľudia naučili pravidlá rešpektovať a nebol vôbec žiaden problém. Samozrejme, že policajti o jedenástej síce došli a vypínali nám to, čím sa chcem „poďakovať“ mestu Piešťany, že sme nemohli pobudnúť aspoň do polnoci.

Každopádne, mestský park je naozaj krásny a pripadá mi, že práve na takéto akcie bol postavený. Za 50-tisíc by sme to spravili aj budúci rok, ale pokiaľ sa prístup mesta nezmení, tak sa na to môžem vieš čo. Prišlo by nám to ako pekná tradícia, zostať takto v Piešťanoch v malom, ale to je otázka na pána primátora. Pokiaľ to chce, musí pre to niečo urobiť.

Taktiež sa začiatkom leta odohrala aj trojdielna miniséria koncertov medzi blokmi v Bratislave, Košiciach a Piešťanoch . Môžeme niečo podobné očakávať aj v budúcnosti?

Vtedy sa dalo len streamovať. Myslím si, že ľudia už majú streamovania po krk. Toto bolo tiež bojové riešenie. Sponzori nás veľmi podržali. Mali sme tam Orange, Gambrinus a, samozrejme, Red Bull. Neviem, či by takýto projekt práve pre tú presýtenosť streamovania mal zmysel.

Pevne verím, že v máji vyrážame na tour, ktorú sme preložili už dvakrát.

Poďme teraz od festivalu k vašej kapele. Zvláda Billy Barman toto obdobie?

Minulý víkend sme si prenajali veľmi pekne prerobenú stodolu na Myjave. Už sme tam boli aj pred rokom, keď sme písali pesničky na Zlatý vek. Strávili sme tam celý víkend a vzišli z toho 2 nové skladby. No preorientovať sa na online svet nás vôbec nezaujíma. Natočili sme tri diely Prázdnych miest. Sú to live klipy v uzavretých prevádzkach, ktoré potrebujú pomoc.

Natočíme ešte nejaký vianočný koncert s babami so SĽUK-u. Pevne verím, že v máji vyrážame na tour, ktorú sme preložili už dvakrát. (smiech) Z apríla na október, z októbra na máj.

Aké sú ohlasy ľudí na album Zlatý vek?

Korona priniesla to, že ľudia sú, čo sa týka streamingu veľmi aktívni. Má to najväčšiu počúvanosť a sťahovanosť zo všetkých albumov. Buď nám to pomohlo, alebo sme nahrali dobrý album. (smiech) Vinyly sa nepredávajú, ale rozumieme tomu, že musíme chodiť za ľuďmi a koncertovať. Problémom je, že tie pesničky vieme otestovať jedine tam. Takže v máji budeme vedieť, ako na tom Zlatý vek je. (smiech)

Kapela Billy Barman minulý rok nahrala nový album Zlatý vek. Zdroj: billybarman.sk

V rozhovore pre SME ste povedali, že ďalší album by mal byť tanečnejší. Stále to platí?

Ináč, prišlo mi zvláštne, že sme si na tom rozhovore vykali. Až som sa kvôli tomu zapotil. (smiech) Zdá sa nám, že sa ľudia nemajú na čo hýbať. Áno, asi by sme to radi roztancovali. To sedí.

Aké bolo robiť onlinový koncert pre Rádio FM?

Rádio FM máme veľmi radi. Je to naše domácke rádio, takže vždy radi prídeme čokoľvek zahrať. Bola to premiéra celého albumu. Malo to celkom dosť videní. Sme veľmi radi, že si na to ľudia klikli.

Dokáže zvýšený záujem fanúšika o hudbu v onlinovom priestore finančne nahradiť koncerty?

Nahradiť určite nie.

Ste v kontakte s kolegami z brandže. Viete uviesť nejaký príklad, ako iní interpreti zvládajú toto obdobie?

Sú dve skupiny umelcov. Takí, ktorí majú hudbu ako sekundárne povolanie a ľudia, ktorí sa hudbe venujú full-time. Tí, ktorí boli na hudbe závislí, si museli nájsť novú prácu. Napríklad aj náš bubeník. Mne sa „vypli“ obidve povolania. Takže ja žijem zo zásob, ktoré dochádzajú.

Jednu z požiadaviek máme, aby nám dane tento rok odpustili alebo aspoň znížili.

Ako vnímate pomoc vlády umelcom? Je podľa vás dostatočná?

Pevne verím, že za festival sa konečne niečo udeje. Bolo to veľmi chaotické. Strašne veľa združení, strašne veľa spolkov. Na druhú stranu treba povedať, že tento segment je rôznorodý. Od zvukárov cez majiteľov klubov až po maliarov. Strašne široké spektrum. Tento proces trval veľmi dlho, kým sa našli aspoň tri spolky, ktoré začali rozumne a s konceptom reprezentovať vládu.

Nás ako festival si trošku pohadzovali. Najprv sme boli priradení na Ministerstvo kultúry, odtiaľ sme šli na Ministerstvo hospodárstva a teraz sme na financiách u Hegera. Je všetkým veciam otvorený, počúva nás. Ja na stretnutia nechodím. Ako festival nás zastupuje Mišo Kaščák a náš účtovník Majo.

Maďarsko, Poľsko, Česko už dostali peniaze dávno. Či Colours of Ostrava, či Balaton Sound, či Sziget. Tie dotácie boli v státisícoch. Takže som veľmi zvedavý, čo naši vymyslia.

Úplne nerozumiem jednej veci. Naša vláda ako prvá začala podporovať cestovný ruch, ktorý vynáša ľudí preč. Tí ľudia potom míňajú peniaze v zahraničí a nie na Slovensku. My robíme event, ktorý je na Slovensku a peniaze zostanú doma. Jednu z požiadaviek máme, aby nám dane tento rok odpustili alebo aspoň znížili. Stále máme 20 %. Nemci, Česi aj Rakúšania toto číslo znižujú. V tomto máme veľký bordel a cítim veľký nezáujem zo strany štátu.

Prišla vám nejaká podpora od štátu?

Ako umelec som si požiadal o štipendium. Malo by mi prísť teraz vyjadrenie. Ide o 3 000 eur. Ľudia okolo mňa to už dostávajú, ale my ako autori sme na rade až teraz. Zdá sa mi, že to dávajú skoro každému. Aj keď treba povedať, že 3 000 eur v tejto dobe nie je bohviečo. Akurát na zaplatenie kosenia v Piešťanoch. (smiech)

Má podľa vás toto obdobie nejaké pozitíva?

V mojom súkromnom živote určite má. Mám dvojročného syna. S ním a s priateľkou trávim viac času. Keď prišiel lockdown, zavreli sme sa na tri mesiace v Trenčianskych Tepliciach a uvedomil som si, ako málo času som s nimi trávil. Takže toto určite prinieslo trošku tepla.