Hudobné festivaly sú neodmysliteľnou súčasťou každého leta. Kvôli aktuálnej situácii však reálne hrozí, že sa všetky zrušia.

Slovenský premiér Igor Matovič predstavil v priebehu apríla štyri fázy uvoľňovania opatrení štátu. Hromadné podujatia, do ktorých spadajú aj hudobné festivaly, sa nachádzajú až v poslednej fáze. Tri sa už otvorili, pri štvrtej je premiér opatrný. Kedy bude možné uskutočniť hromadné podujatia, ostáva nateraz otázne.

S festivalovou sezónou to nevidí optimisticky ani nová ministerka kultúry Natália Milanová (OĽaNO). V rozhovore pre Aktuality.sk vyjadrila očakávanie, že počas leta budeme všetci ešte opatrnejší, keďže budeme dožívať krízu, ktorú sme zažili. Domnieva sa však, že vôľa zorganizovať festivaly v spoločnosti bude.

Pohoda je zrušená, ďalší čakajú

Trenčiansky festival Pohoda oznámil presun ročníka 2020 ešte v polovici apríla. Návštevníkov môže aspoň čiastočne utešiť skutočnosť, že účasť opätovne potvrdili viacerí umelci, ktorí mali vystúpiť. Sľúbila sa Wolf Alice, Metronomy či The Libertines. Organizátori tiež pripravujú akciu Pohoda In the Air, ktorá by sa mala uskutočniť práve v dňoch, kedy sa malo odohrať podujatie na letisku.

Piešťanský Grape bol v minulosti zaradený medzi desať najlepších malých európskych festivalov.

https://www.instagram.com/p/B18z-_MCQiN/

Keďže vláda dodnes nevydala nariadenie o zákaze hromadných podujatí v závere leta, viaceré festivaly s konečným rozhodnutím otáľajú. Medzi také patrí piešťanský Grape, ktorý prebieha začiatkom augusta. V neistote ostávajú aj ďalšie festivaly. Festival reggae hudby zo Zlatých pieskov Uprising je na tom podobne a finálne stanovisko ešte usporiadatelia nezaujali. Organizátori Hip Hop Žije sa rozhodli podujatie presunúť na doposiaľ nezverejnený letný termín a v jeho príprave pokračujú naďalej.

Britský interpret Stormzy mal byť jednou z najväčších hviezd tohtoročnej Pohody.

Ako reagujú organizátori v Česku?

Zatiaľ väčšina veľkých európskych open air festivalov rozhodnutie odkladá. V Česku nie je situácia o nič lepšia. Riaditeľka Colours of Ostrava Zlata Holoušová stále verí, že nádej na jeho uskutočnenie existuje a situácia sa zlepší. Nad zmenou júlového termínu, na rozdiel od Metronomy Prague, organizátori neuvažujú. Spomínaný pražský festival bol preložený na nový septembrový dátum.

V plánovanom čase sa neuskutoční ani Rock for People, na ktorom mali vystúpiť Green Day a Machine Gun Kelly. Organizátori tak mohli oznámiť vypredané už v januári. Očakávanému prelomovému ročníku však vystavil stopku koronavírus. Usporiadatelia návštevníkov uisťujú, že s agentmi umelcov jednajú o náhradnom termíne a snažia sa zabezpečiť pôvodný line-up aj do ďalšieho roku.

Glastonbury mal osláviť päťdesiatku

Podobne sa k tomu postavil aj legendárny britský hudobný festival Glastonbury. Jeho jubilejný 50. ročník, na ktorom mali vystúpiť tie najväčšie mená pohybujúce sa po svetovej hudobnej scéne, bol zrušený úplne. Podujatie, ktoré je okrem prvotriedneho line-upu známe aj zlým počasím, ročne navštívi až 200-tisíc návštevníkov. Na budovaní festivalového areálu tak začínajú pracovať stovky ľudí už s predstihom niekoľkých mesiacov. A hoci sa situácia môže do leta rapídne zlepšiť, jeho organizácia by bola aj z tohto dôvodu stále v ohrození.

Lístky na jubilejný 50. ročník Glastonbury sa vypredali za 34 minút. Na otvorenie predaja pritom čakalo takmer dva a pol milióna ľudí.

Rušia sa aj svetové festivaly

Festivalová sezóna sa bude musieť zaobísť aj bez júlového Tomorrowlandu. Belgická vláda totiž zakázala hromadné podujatia do 31. augusta tohto roka. O osude maďarského Szigetu, na ktorý zvyknú zavítať stovky Slovákov, nebolo dlho rozhodnuté. Maďarská vláda však vydala nariadenie, ktoré neumožňuje konanie hromadných podujatí do 15. augusta 2020, a tak už aj oni prostredníctvom sociálnych sieti oznámili, že festivalová sezóna bude bez nich.

Usporiadatelia americkej Coachelly museli prísť s rozhodnutím medzi prvými, keďže tento festival pravidelne zaberá dva aprílové víkendy po sebe. Vzhľadom na skutočnosť, že v Kalifornii je teplé počasie aj v neskoršej fáze roku, mohli si dovoliť presunúť hudobný festival na október. Hudobným nadšencom pomáhajú skrátiť čakanie aspoň novým dokumentárnym filmom „Coachella: 20 Years in the Desert“, ktorý prináša doteraz nezverejnené zábery.