Mimoriadne opatrenia lekární sa začali zavádzať od 15. marca. Pozostávajú z viacerých bezpečnostných a hygienických opatrení, ktoré pretrvávajú dodnes.

Ako prvé začali lekárnici používať ochranné rúška a rukavice. Nakoľko bol dopyt po nich enormný, spočiatku boli nedostatkovým tovarom. Regionálni riaditelia pobočiek tak museli svojim zamestnancom zabezpečiť ochranné pomôcky v čo najrýchlejšom možnom čase.

„My, ako zamestnanci lekárne, sme nezabezpečovali nič z nariadených opatrení. To mal na starosti regionálny riaditeľ, ktorý túto situáciu riešil, dá sa povedať, že takmer okamžite,“ hovorí laborantka jednej z farmaceutických spoločností Barbora Hajduchová.

Okrem spomínaných ochranných pomôcok farmaceuti prijali aj bezpečnostné opatrenia. Do predajne pacienti vstupujú len po jednom, aby sa zamedzilo nežiaducemu kontaktu. „Musia mať na tvárach ochranné rúška, inak do predajní nemôžu vstúpiť. Nakoľko sme každý deň vystavovaní veľkému počtu pacientov, zaviedli sme aj ochranné plexisklá, čím sme znížili riziko kontaktu s nimi,“ dodáva farmaceutická laborantka.

Mimoriadne opatrenia lekární predlžujú pracovnú dobu farmaceutom

Pracovníci lekární sú vystavovaní nielen možnej nákaze, ale aj psychickému vyčerpaniu. Možnosť skrátenej pracovnej doby je v momentálnej situácii nemožná. Farmaceuti tak pracujú v rozmedzí od 8 do 12 hodín, a to v závislosti od miesta a typu lekárne. Nakoľko sú počas koronakrízy kľúčové, otvorené sú aj v nedeľu ako pohotovostné lekárne.

Mimoriadne opatrenia lekární
Farmaceuti sú v týchto dňoch vystavovaní aj neprispôsobivým či nervóznym zákazníkom. Zdroj: unsplash.com

Výnimku tvoria štátne sviatky a 30-minútová bezpečnostná sanitácia predajne, ktorá z hygienických dôvodov prebieha každý deň. Nárok na mimoriadne voľno majú farmaceuti iba v prípade návštevy lekára. Podľa slov Barbory Hajduchovej je odborne vyštudovaných farmaceutov nedostatok, čo má za následok viac strávených dní v práci.

Okrem rizika nákazy sú farmaceuti vystavovaní neprispôsobivým či nervóznym zákazníkom. Podľa Barbory Hajduchovej sú tieto prípady skoro na dennom poriadku: „Situáciu sa vždy snažíme riešiť s pokojom tak, aby pacient odišiel z lekárne spokojný. Niekedy to ale naozaj nejde a sme nútení zavolať políciu. To sa však väčšinou týka skôr sociálne slabších skupín našej spoločnosti.“  Ľudia sú tiež netrpezliví a problém vzniká pri čakaní v dlhých radoch.

Ceny liekov stúpli o takmer dvojnásobok

Podľa laborantky je stále dostatok dodávateľov, ktorí do lekárne prichádzajú doplniť zásoby. Kým teraz je už situácia pod kontrolou, v marci mali lekárne problémy. Môžem povedať, že zo začiatku nám chýbalo takmer všetko. Kým dodávateľské firmy zaviedli potrebné opatrenia, chvíľu to trvalo. Minimálne dva týždne nám nechodil tovar, ktorý bol viazaný na lekársky predpis,“ opisuje situáciu a zároveň dodáva, že momentálne je stav oproti predošlým mesiacom výrazne lepší.

Mimoriadne opatrenia lekární
Aktuálne už majú lekárne opäť vyššie zásoby tovaru. Zdroj: pixabay.com

Súčasná situácia s vírusovým ochorením COVID-19 nepriniesla starosti len farmaceutom, ale aj ich zákazníkom. Cena za lieky totiž výrazne stúpla. Aj napriek tomu však dopyt po nich ostáva nezmenený. Hoci finančná situácia nedovoľuje ľuďom míňať, podľa farmaceutky si na lieky peniaze vždy nájdu.

Aktuálne najpredávanejšími voľne dostupnými liekmi sú výživové doplnky s obsahom vitamínu C, vitamínu D, zinku a B-komplex. Z liekov na lekársky predpis si pacienti najčastejšie obstarávajú tie na srdce, cukrovku a epilepsiu. Z hygienických pomôcok sú stále najviac žiadané jednorazové ochranné rúška a dezinfekčné prostriedky.

Na aktuálnej situácii z hľadiska personálnych zmien nevidí Barbora Hajduchová nič pozitívne. Avšak aj napriek 12-hodinovému pracovnému nasadeniu bez možnosti skrátenia pracovného času konštatuje, že situácia sa dá zvládnuť. „Momentálne sú lekárne pod obrovským tlakom. Nedostatok odborne vyštudovaných farmaceutov nám situáciu nezľahčuje. Tým, že každý jeden deň ideme do práce, riskujeme, že sa nakazíme od niektorého zo zákazníkov. Robíme však všetko preto, aby sme predišli nákaze v čo najlepšej možnej miere. Privítala by som možno viac ohľaduplnosti,“ uzatvára tému Hajduchová.