Futbal sa zobúdza z koronakrízy. Majstrovstvá Európy sa preložili o rok. Slovenský futbalový zväz postupuje podľa nariadení FIFA. Hráči trénujú už na trávnikoch.

Prerušenie ligových súťaží nebolo celosvetovo jednotné. Na Slovensku sa stihli odohrať prvé štyri jarné kolá a tabuľka sa mala deliť na skupinu hrajúcu o majstrovský titul vo Fortuna lige a skupinu bojujúcu o záchranu v našej najvyššej súťaži. Viaceré kluby chcú pokračovať v zápasoch. V Rusku sa hral futbal o dva týždne dlhšie. V USA sa sezóna síce začala, no po dvoch kolách ju prerušili. Jediná krajina, kde sa hralo aj počas najväčšej pandémie, bolo Bielorusko.

Majstrovstvá Európy majú nový dátum

Kvôli pandémii sa zrušil letný šampionát. Majstrovstvá Európy vo futbale mali byť usporiadané špecifickým modelom. Záverečnú časť organizuje jedna, maximálne dve krajiny. Tento rok to malo byť až dvanásť krajín.  Európska futbalová únia (UEFA) odročila súťaž  na leto 2021. Dopad to má aj na slovenskú reprezentáciu, kvalifikačný duel o postup sa odohrá pravdepodobne na jeseň. Pôvodný zápas play-off mal byť 26. marca 2020.

Čo je s domácim futbalom?

Keďže na Slovensku platí zákaz športových a kultúrnych podujatí, zápasy sa zrušili a tribúny štadiónov ostali prázdne. Stanovisko k pandémii zverejnil Slovenský futbalový zväz (SFZ), ktorý zastrešuje domáce súťaže, už viackrát. Rešpektuje všetky opatrenia prijaté štátnymi orgánmi a bude sa nimi riadiť. SFZ informoval na svojej webovej stránke, ako, prípadne kedy, sa začne futbal opäť na Slovensku hrať. Správu viackrát aktualizoval.

 

Prezident Ján Kováčik vedia SFZ podľa nariadení Medzinárodnej futbalovej federácie (FIFA) Zdroj: Futbalnet.tv

Zväz spustil nový projekt, aby zostal v kontakte s hráčmi či trénermi. Prináša rozhovory s futbalistami po kariére, seriál dostal názov Čo je s vami ?. Pridal tiež sekciu Daj Covidu-u gól, v ktorej publikuje tréningové videá od mladých talentov i slovenských reprezentantov. Po vzore svetových klubov rozbehol na sociálnych sieťach online streamované zápasy hry FIFA 20, veľkým ťahákom bolo derby proti Česku.

Mrzí ma, že po 19 rokoch v Žiline mi prišla výpoveď kuriérom bez toho, aby mi niečo niekto oznámil.

Televízie majú veľký význam

Futbal generuje veľkú časť príjmov z vysielacích práv a reklám. Momentálne sa zápasy nehrajú, a tak sú tímy ukrátené o tieto finančné zdroje. Kluby majú tomu prispôsobený rozpočet a giganti, ako Arsenal alebo Chelsea, zverejnili na sociálnych sieťach vlastné čísla. Celkový dopad v Európe bude obrovský, v hre je strata viac ako 4 miliardy eur. Menšie kluby v Taliansku od začiatku sezóny nedostali ani zálohy. Tie sa vyplácajú paušálne, ale problém s reklamou majú aj televízie, preto platby meškajú.

Veľká rana pre futbal na Slovensku

Prvé problémy z domácich klubov mala MŠK Žilina. Majiteľ Jozef Antošík sa chcel dohodnúť s hráčmi na znížení platov o 70 až 80 percent. Tí boli proti tomu. Za kabínu vystúpil ako prvý brankár Dominik Holec, ktorý patrí medzi odchovancov tohto klubu: „Mrzí ma, že po 19 rokoch v Žiline mi prišla výpoveď kuriérom bez toho, aby mi niečo niekto oznámil.“ Dnes o jeho predčasnom odchode existuje viacero článkov, nielen na športových weboch. O situáciu sa zaujímali aj české médiá. Klub a hráči napokon nenašli spoločnú cestu a začalo sa veľké mediálne doťahovanie. Antošík, ktorý vlastní aj potravinársky závod Preto Ryba Žilina, sa nakoniec rozhodol klub poslať do likvidácie a ukončil pracovné zmluvy 18 hráčom. Medzi nimi sú aj najväčšie hviezdy tímu, ako Miroslav Káčer, spomínaný Dominik Holec, Martin Králik alebo český legionár Filip Kaša.

Dominik Holec dostal výpoveď kuriérom, také správanie klubu nečakal Zdroj: TASR

Spartak Trnava prešiel v zime obmenou kádra. Pribudli viaceré zahraničné mená, ako Orlandič, Monzea či Yao. Momentálne hráči trénujú v malých skupinkách a individuálne pristúpili aj na zníženie platov. Iná situácia je v FK Senica. Klub mal dlhodobo finančné problémy a niekoľko mesiacov nebola jasná jeho budúcnosť. Momentálne doň vstupuje nový investor, ktorého meno zatiaľ nie je známe. Senický futbal tak dostane druhú šancu.

Trénovanie bez kontaktu hráči ešte nezažili 

Veľké zmeny v tréningovom procese museli kluby akceptovať a podľa nariadení začali s tréningovým procesom v skupinkách a bez fyzického kontaktu. Spoločný tréning už začal aj nováčik z Pohronia. „Dnes sa začal skupinový tréning, ktorý si chalani po dlhšej vynútenej pauze naozaj užili. Snáď im bude priať aj počasie, aby mohli tréningový proces poriadne rozbehnúť,“písal FK Pohronie Žiar nad Hronom Dolná Ždaňa na svojom Facebooku. Zaujímavý model tréningu zvolil Ružomberok, začal inak ako ostatné kluby.  Hráči tímu z Liptova dostali správu, že ak chcú, môžu prísť na dobrovoľný tréning – stretli sa všetci.

Slovenská súťaž dáva šancu mladým hráčom

Počas nútenej futbalovej prestávky prebiehali viaceré ankety a futbalový odborníci hodnotili súťaže, či už v Európe, ale tie svetové. Skvelé vysvedčenie dostala naša Fortuna Liga v oblasti práce s mladými hráčmi. Dokonca sa umiestnila na čele rebríčka nasadzovania hráčov do 21 rokov. Je to motivujúca správa pre mladé talenty a pocta pre domáce kluby. Príkladom je DAC Dunajská Streda, ktorá má v akadémii hráčov z Maďarska či exotickej Panamy. Prečítajte si tiež náš starší rozhovor s organizátorom TOP ligy malého futbalu.

 

Zdroj: futbalsfz.sk, futbal.pravda.sk