Cestovať bezplatne? Najskôr registrácia

Od 27. októbra je spustená registrácia v pokladniciach ŽSSK. Ak si chcú žiaci a študenti uplatniť nárok na bezplatné cestovanie, je potrebné, aby sa najprv zaregistrovali. K registrácii je potrebný občiansky preukaz a preukaz študenta vo forme bezkontaktnej čipovej karty vydanej školou (ISIC). V pokladnici ŽSSK obdržíte na počkanie preukaz zákazníka. Vo vlaku študent predloží nulový cestovný lístok na bezplatnú prepravu a bezkontaktnú čipovú kartu vydanú školou.

Kto má prednosť cestovať?

ŽSSK si uvedomujú nový nával cestujúcich. Vyhlásili, že nakoľko chcú, aby sa cestujúci prepravovali pohodlne, obmedzia počet bezplatných lístkov na jeden vlak. Ak sa do rýchlika študent nezmestí, buď si cestu zaplatí, alebo mu bude ponúknutý iný vlak. Prednosť tak dostanú tí, ktorí si cestovné zaplatia. Aký podiel miest vo vlaku dostanú študenti a dôchodcovia zatiaľ ŽSSK neupresnila. Ak by predaj lístkov nebol regulovaný, nevie sa zaistiť, aby vlaky neboli preplnené. Hovorkyňa ŽSSK Jana Morháčová odporúča, aby si cestujúci poistili miesto vo vlaku miestenkou za 1€.

“Ak sa do rýchlika študent nezmestí, buď si cestu zaplatí, alebo mu bude ponúknutý iný vlak.”

Nakoľko sa očakáva nával cestujúcich, majú pribudnúť ďalšie vlaky. Ide o 103 ďalších vlakov, z toho 14 rýchlikov na diaľkovú dopravu. Deväť nových poschodových vlakov a 20 nových dieselových vlakov bude premávať po regionálnych a prímestských trasách. Určitá časť bude tiež prenajatá od Českých dráh.

Aké nové cestovné návyky budú ľudia mať?

Pracovníci Železničnej spoločnosti Slovensko sami donedávna nevedeli, aké zmeny sa budú musieť uskutočniť kvôli bezplatnému cestovaniu. Nakoľko je ŽSSK podnik s viac ako 4 000 zamestnancami, celková reštrukturalizácia nového dopravného systému neprebehne zo dňa na deň. Odhadnúť nové návyky cestujúcich bude tiež dlhodobejšia záležitosť. V minulosti mali ŽSSK podrobné informácie kedy, kam a koľko ľudí sa prepravovalo a vďaka tomu mohli prispôsobiť svoje služby zákazníkom. Jednalo sa najmä o Vianoce či Veľkú noc, kedy sa už dalo predvídať, koľko vozňov je potrebné doplniť. Aké cestovné návyky budú mať ľudia, keď bude pre nich cestovanie bezplatné, nie je ešte odhadnuteľné. Nové grafikony budú platné od 14. decembra tohto roka.

Straty v autobusovej doprave?

Vlaky sa preplnia ľuďmi, ktorí by za iných okolností šli iným dopravným prostriedkom. Slovenská autobusová doprava tak pravdepodobne stratí časť cestujúcich. Napríklad v Trnavskom kraji bude musieť dôjsť k zrušeniu autobusových spojov, pretože nie je možné vyrovnať miliónové straty spôsobené malým množstvom cestujúcich. Trnava tak príde od decembra o 196 spojov. Jedná sa o autobusy, ktorými jazdí priemerne menej ako osem ľudí. Autobusová doprava však pokrýva väčšinu Slovenska. Neposkytnutie zliav aj v autobusoch sa teda môže považovať za diskrimináciu.

Regio Jet ponúka luxus, na aký nie sme zvyknutí.

Zadarmo aj cez RegioJet

Doteraz cestovalo bezplatne asi 900-tisíc detí a dôchodcov nad 70 rokov.
Aký funkčný tento nový systém bude, to nevedia ešte odhadnúť ani kompetentné osoby zastupujúce ŽSSK. Nad udržateľnosťou takéhoto spôsobu cestovania však visí Damoklov meč. Keďže bezplatné cestovanie sa v zmysle platnej európskej legislatívy nemôže obmedziť len na štátnu firmu, bude musieť platiť pre všetkých dopravcov. ,,Iba vtedy, ak sú zľavy poskytované všetkými dopravcami, je systém zliav funkčný a prehľadný pre ich cieľové skupiny,” hovorí Radim Jančura, majiteľ spoločnosti STUDENT AGENCY holding, do ktorého patrí aj RegioJet. V prípade RegioJet sa bezplatná doprava vzťahuje na vlakovú dopravu na trase Bratislava – Dunajská Streda – Komárno. Lístok s nulovou hodnotou vám, rovnako ako pri ŽSSK, bude vydaný po predložení oficiálnych preukazov.

RegioJet vás odvezie už aj do Košíc

Žlté vagóny spoločnosti RegioJet budú od decembra 2014 premávať na pravidelnej linke Praha – Bratislava – Žilina – Košice. ŽSSK tak bude mať konkurenciu. Spolu so správou o spustení tejto novej linky spoločnosť predstavila v utorok 7. októbra 2014 v Bratislave aj viacero noviniek, ktoré znamenajú v slovenskej vlakovej doprave menšiu revolúciu. Pravidelnú vlakovú linku Praha – Bratislava – Žilina – Košice a späť plánuje RegioJet spustiť 14. decembra tohto roku. Skúšobnú prevádzku na tejto linke spustili už 12. októbra 2014.

 Moderne a pohodlne

Zákazník sa spolu s dobou stáva náročnejším a WiFi zdarma už jednoducho nestačí. Práve na to myslel Radim Jančura.V Bratislave predstavil nový spôsob cestovania – moderný a pohodlný. Nové žlté vozne sú vybavené koženými polohovateľnými sedadlami so zabudovanými dotykovými obrazovkami, na ktorých bude možné sledovať film, počúvať hudbu alebo čítať elektronické knihy. V každom vozni sa bude nachádzať člen palubného personálu, ktorý bude cestujúcim ponúkať kávu, čaj, dennú tlač či časopisy zdarma.

infografika vlacik2