Od roku 1940 antihrdinovia, rivali, súperi a nepriatelia dosiahli mnoho foriem. V kinách je už nejaký čas najnovší film Joker zobrazujúci nový pohľad a príbeh jedného z antihrdinov.

Predtým, ako Joker znepríjemňoval Batmanovi jeho hrdinské skutky, boli tu nepriatelia ako Dr. Death, Profesor Hugo Strange či The Monk. Boli však len planým načrtnutím toho, čo malo nasledovať po nich. Vtedajší komiksoví tvorcovia Bob Kane, Bill Finger a Jerry Robinson vytvorili Jokera sfilmovaním novely Victoria Huga „Muž, ktorý sa smeje” (1928). 

Tvorcovia mu len pridali bielu pokožku, zelené vlasy a fialový oblek, ale jeho charakter, príbeh a meno sa za posledných 80 rokov neustále formovali. Bolo to tak až donedávna, kedy sa nám predstavil Joaquin Pheonix vo filme Joker.

Joker
Zdroj: Youtube.com

Jeho charakter, výrazný make-up a inteligencia sú črty, ktoré sú neporovnateľné s jeho podobou pred 80 rokmi, avšak robia z neho najobľúbenejšieho darebáka populárnej kultúry. Aby sme lepšie pochopili túto postavu, predstavíme si jeho vývoj v komiksovej a filmovej kultúre.

Komediant z nenávisti (1940)

Batman sa ako charakter neustále vyvíjal už od svojho komiksového debutu v sérii Detective Comics (1939). Jeho príbeh sa rozvíjal od rozprávkového žánru až po ten hororový. Stelesnením takéhoto mixu je aj jeho nepriateľ, Joker. Medzi vtedajších antihrdinov, Moriatyho a Fantóma opery, prichádza Joker ako rafinovaný protivník, ktorý sa nebojí vystúpiť na verejnosti s oznamom, koho sa chystá zabiť či okradnúť. Pre čitateľov komiksov predstavovalo Jokerovo vypočítavé vystupovanie vítanú zmenu a nový antihrdina si hneď našiel prvých fanúšikov.

 

 

„Prečo tak vážne?“

Veľkým odlíšením od súčasnej verzie je i to, že v prvej verzii sa Joker maniakálne nesmial, nehral sa s obeťou a nevytváral svoje kruté vtipy. Joker si postupne vytvoril svoju prvú rozpoznateľnú črtu a vďaka zdeformovanej tvári a ikonickému glasgowskému úsmevu sa okamžite stal nezabudnuteľným charakterom.

joker
Zdroj: Youtube.com

Korunovaný princ kriminálu (1966)

Krátko po prvom uvedení Jokera v komiksoch sa z bezcharakterného vraha prelievajúceho krv stal prankster s kvetmi a jednoduchý hlupák. Táto upravená verzia postavy pre rodiny sa objavila v seriáli od produkcie ABC – Batman (1966). Dovtedajší Joker bol prevažne chladný, bez vtipu, ale v seriáli získal svoju charizmu.

Herec Cesar Romero si stvárnením tejto roly, ktorú bol schopný obohatiť o staré vtipy a podivné interpretácie, získal priazeň miliónov fanúšikov. Pre svoju oddanosť hlavnej úlohe si oholil i fúzy, aby mohol nosiť biely make-up čo najvernejšie.

Sociopatický zabijak (1986)

Po dvoch rokoch od svojej premiéry bol seriál Batman zrušený. Postava sa vrátila späť k svojim brutálnym koreňom a na konci 80. rokov sa hlavnými predlohami stali komiksy The Killing Joke, Arkham Asylum a A Death in the Family.

V tomto období boli najväčšími komiksovými obľúbencami bezcitní zabijaci ako Punisher alebo Wolverine, a preto veľká zmena v komiksoch prišla od Franka Millera. Ten v Návrate Temného rytiera (1986) predstavuje Batmana ako chladnokrvného hrdinu, ktorý láme kosti a Joker je stvárnený ako vraždiaci maniak. Po rokoch v Arkhamskom ústave prichádza Joker späť na scénu so svojím vyjadrením: „Zabijem každého v tejto miestnosti.”

Frank Miller taktiež pracoval s postavou Batmana nosiaceho plášť, ktorý mal predstavovať možný objekt túžby Jokera. Ten zase nosil feminínny make-up. Dokazoval by to i fakt, že v komiksoch ho Joker rád nazýval „miláčikom, mojou láskou”. Táto skutočnosť je taktiež dodnes veľkou záhadou pre fanúšikov, ktorí sa niekoľko rokov snažia dokázať, či ich vzťah bol skutočne milostný.

Joker
Zdroj: Youtube.com

Gangster (1989)

Návrat Temného rytiera a Killing Joke boli perfektné komiksové predlohy pre filmového tvorcu Tima Burtona.  Jack Nicholson ako Joker svojím výkonom zatienil aj samotnú hlavnú postavu Batmana, ktorého hral Michael Keaton. Film si zachoval grotesknosť filmov z 30. – 40. rokov 20. storočia. Joker vystupuje ako pravá ruka Gothamskej mafie na čele s Jackom Napierom, ale jeho druhá postava sa mení na Jokera, postrach mesta Gotham.

„Niektorí muži chcú vidieť tento svet len horieť.”

Burtonov film bol v tej dobe čerešnička na torte s gangsterskými filmami ako Nepodplatiteľní (1987), Dick Tracy (1990), Wall Street (1988). Všetky spájal fakt, že diváci milujú zloduchov, ktorí sú inteligentní a oblečení v smokingu s pocitom perfektnej kontroly nad všetkým.

Anarchista (2008)

Tim Burton označil príbeh Killing Joke ako svoj najobľúbenejší a keďže jeho spracovanie malo celosvetový úspech, museli to mať na pamäti aj Christopher Nolan s bratom Jonathanom Nolanom pri písaní scenára k druhej časti Christopherovej trilógie o Batmanovi, ktorý niesol názov Temný rytier.

V Killing Joke je Joker anarchistický filozof preferujúci tvrdenie, že je racionálne byť neracionálny a túto stránku stvárnil Heath Ledger dokonale. Tvorca chaosu, ako sa vo filme rád prezentuje, si práve týmto stvárnením rozšíril fanklub o niekoľko miliónov fanúšikov.

Vo filme sa objavuje scéna, kde pri vypočúvani Joker priblížil svoj svet vetou: „Jediný spôsob, ako prežiť v tomto svete, je žiť bez pravidiel.” Joker sa nezaujímal o jednoduché zločiny ako kradnutie diamantov či vládnutie nad Gothamom. Filmová snímka prináša niečo nové, nepoznané a jeho cieľ nie je nikdy jasný. Hlavnú myšlienku Jokerovho stvárnenia v Temnom rytierovi dokonale uchopil výrok Alfréda: „Niektorí muži chcú len vidieť tento svet horieť,” a taktiež ikonická veta: „Prečo tak vážne?“

Psychopat (2016)

Jednotka samovrahov priniesla okrem Jokera aj jeho dlhoročnú komiksovú partnerku Harley Quinnovú. V celkovom obraze sa nám predstavuje potetovaný chlapík s lesklými zubami šoférujúci fialové Lamborghini, ktorý je evidentne zaťažený na majetnosť. Oproti svojim predchodcom vytvára len povrchný obraz svojej postavy, ktorá vďaka svojmu krátkemu a príliš povrchnému prevedeniu vo filme nedostáva dostatočný priestor. V konečnom dôsledku sa viac pozornosti venuje jeho „výtvoru” – Harley Quinnovej.

Obeť (2019)

Najnovší počin Joker si tiež prepožičal niektoré znaky z komiksu Killing Joke. V porovnaní s Temným rytierom ho režisér filmu Todd Phillips prezentuje ako mamičkinho miláčika odmietnutého a týraného spoločnosťou, a tým sa stáva skôr obeťou ako zloduchom. Zabíja len vtedy, keď mu niekto ubližuje, nie pre zábavu. Zaslúži si kvôli tomu sympatie ľudí?

Tu sa názory divákov rozdeľujú. Na jednej strane jeho vystupovanie vyvoláva masívne krvavé protesty, ale pre iných sa stáva zhmotneným symbolom revolúcie. Postava ako Joker však vždy bude vyvolávať mnoho otázok a protichodných pocitov u každého diváka.

Chaos v chaose

Posledná dekáda priniesla okrem skvelých zápletiek aj nových predstaviteľov Jokera – anarchistu, sociopata i obeť. Najnovší počin Joaquina Pheonixa si vyslúžil 7-minútový standing ovation na festivale v Cannes a ukázal viac z Jokerovho nobjaveného pôvodu. Tvorcovia sa síce nevyjadrili, či je skutočným Jokerom, alebo len jeho predchodcom; je však jasné, že sme získali náhľad do niečoho doteraz nepoznaného. Sami sme sa stali obeťou a ľahko dokázali Arturovi fandiť v jeho rebelovaní.

Naopak, Jared Leto predstavil chladnú postavu, s ktorou sa vďaka krátkemu výskytu vo filme nedokáže takmer nikto stotožniť. Jediným prínosom je výkon Jareda Leta a jeho umenia prevteliť sa do svojej postavy gangstra vládnuceho mestu Gotham.

V neposlednom rade sa predstavuje zosnulý Heath Ledger, ktorému postava Jokera ukradla nakoniec aj život. Jeho výkon ocenený nespočetnými uznaniami potvrdzuje i fakt, že herec predstavujúci Alfréda (Michael Caine) sa pri prvom stretnutí s Ledgerom na pľaci jeho hereckého stvárnenia natoľko zľakol, že zabudol scenár.

joker
Zdroj: Youtube.com

Posledné roky nám Jokera predstavili najlepší z najlepších. Samotný výkon jednotlivých postáv sa ťažko zrovnáva kvôli rôznorodosti filmov a príbehov. Postava Jokera jednoducho nie je jednotvárna postava na jedno využitie.

V slovenských kinách mal tohtoročný Joker úspešný otvárací víkend, keď v 79 kinách po celom Slovensku film zarobil viac ako 302 940 €, Do dnešného dňa film zarobil na slovenskom území viac ako milión eur. Film je napokon na 31. mieste v rebríčku ziskov počas otváracieho víkendu v našej krajine. Na prvom mieste tohto rebríčka je zatiaľ posledný film od spoločnosti Marvel – Avengers Endgame.

 

Kto by mohol byť Jokerom 

Je príliš jednoduché si myslieť, že Jokera vie zahrať každý, pretože okrem charakteru je treba do tejto roly dať omnoho viac.

Richard R. Grant – k hercovmu žraločiemu úsmevu a psychopatickému výrazu stačí doplniť len biely make-up, zelené vlasy a stane sa z neho plnohodnotný Joker. Podstatu postavy ukázal Grant vo videu ako reakciu na svoju prvú nomináciu na Oscara. Psychózu je z tohto videa ľahko pocítiť.

Nicolas Cage – herec si už mal v minulosti zahrať v komiksovom svete, konkrétne Supermana.

Daniel Day-Lewis – trojnásobný víťaz Oscara je okrem talentu aj dokonalou postavou vďaka brade, nosu a účesu. Škoda, že už ukončil svoju filmovú kariéru.

Christian Bale – sám si zahral protipól Jokera – Batmana. Keď sa však zahľadíme na jeho zmenu postavy/charakteru, v každom jeho filme je jasné, že by bol skvelou voľbou. Jeho výkonom vo filme Americké psycho sa inšpiroval aj samotný Jared Leto v stvárnení Jokera v Jednotke samovrahov.

Jim Carrey – Carrey hral Hádankára vo filme Batman navždy, sám už vtedy hral Jokera, ktorý vystupoval pod iným menom. Pre niekoho možno komediálny herec, ale Jim Carrey sa narodil byť Jokerom.

joker
Zdroj: Youtube.com

V spolupráci s Terezou Šuveríkovou.