Spoločnosť Bolt prišla po Veľkej noci so stovkou zdieľaných elektrokolobežiek.

Na konci marca sa Bolt po pozitívnom ohlase z hlavného mesta rozhodol, že elektrické kolobežky dodá aj do mesta študentov – Trnavy. K dispozícii je vyše sto kolobežiek, dostupné sú na päťdesiatich miestach v rámci celej Trnavy.

Manažér pre elektrické kolobežky Martin Zajíc uviedol: ,,Na vybraných miestach budú nabité kolobežky umiestňované každé ráno. Po jazde ich možno v rámci Trnavy zaparkovať takmer kdekoľvek, v samotnom centre však treba dbať na to, aby boli odstavené vo vyčlenených zónach uvedených aj v aplikácii.“ Fungujú pomocou aplikácie Bolt, ktorá je dostupná pre Android ale aj iOS. Na aplikácii si môžete nielen nájsť kolobežku, ale aj objednať taxík, či jedlo.

Cenovo výhodné

Najlepšou vlastnosťou tejto možnosti dopravy je najmä jej cenové rozpätie. Za nástup a štart kolobežky zaplatíte päťdesiat centov a za každú minútu sa priráta desať centov, čo je vo väčšine prípadov menej ako za taxislužbu. Rovnako je na tom aj ekologická stránka a výhoda elektrických kolobežiek, ktoré sa nabíjajú v noci.

Martin Zajíc potvrdil, že kolobežky nemajú negatívny vplyv na životné prostredie: ,,Elektrické kolobežky patria do každého pokrokového mesta. Sú ekologické a vyrobené so zámerom na dosiahnutie klimatickej neutrality.“

V Trnave je možné zaparkovať kolobežku takmer kdekoľvek. Zdroj: Bolt.eu

Študentom sa páčia

Elektrokolobežku môžu oceniť najmä študenti. Opýtali sme sa, ako vnímajú novú, ekologickú alternatívu v rámci mesta Trnava. Študentka Natália sa vyjadrila o kolobežkách nasledovne: ,,Veľmi ma potešilo, keď pridali Bolt kolobežky do Trnavy. Je to pre mňa skvelý spôsob premiestňovania sa na rôzne miesta. ušetrím čas. Aj keď momentálne nechodím do školy, kolobežky využívam na cestu do práce, na nákup alebo len tak na výlet, keď je vonku pekné počasie.“

Pri porovnávaní cien tiež dodala: ,,čo sa týka ceny, nie je zlá. Napriek tomu by bolo fajn keby sa nemuselo opakovane platiť za vypožičanie päťdesiat centov navyše. Zároveň musím dodať, že táto alternatíva je omnoho lacnejšia ako taxík.“

Za najväčšiu nevýhodu možno považovať nepriaznivosť počasia. Natália používa kolobežku, ktorou chodí každý deň do práce: ,,Momentálne je chladnejšie počasie a vždy, keď idem na kolobežke, mrznem, čo však s letom zmizne.“

Ľudia si náhradnú formu dopravy chvália a sú spokojní, že sú to práve elektrokolobežky. Je pochopiteľné, že kolobežky by sa nemali používať na námestí alebo miestach, kde sa pohybuje veľa ľudí. Preto majú zariadenia pre takéto prípady nastavené zníženie rýchlosti na pätnásť kilometrov za hodinu. Zároveň je nutné poznamenať, že parkovanie je na niektorých miestach obmedzené. Aplikácia poskytuje grafický náhľad, kde je možnosť kolobežku zaparkovať.