V Trnave vzniká ďalší projekt na podporu ekológie a zníženie odpadu. Re-use centrum dá nepotrebným veciam druhú šancu.

Už v máji by malo vzniknúť nové re-use centrum s názvom Back2Life. Ide o projekt mesta Trnava a skupiny FCC, ktorý by mal obyvateľom priniesť viacero pozitív. Prevádzkovateľom centra bude tím ľudí, ktorý zastrešuje známu trnavskú Baterkáreň. Zmyslom re-use centra je predĺžiť životnosť vecí, ktoré by inak skončili na skládke.

V tomto centre budeš môcť odovzdať veci, ktoré už nevyužívaš, no niekomu inému môžu pomôcť. Cieľom tejto iniciatívy je nielen zníženie objemu vyprodukovaného odpadu, ale aj uhlíkovej stopy, ktorá vzniká pri výrobe nových produktov. Pridanou hodnotou re-use centra je i sociálny rozmer. Umožní totiž zamestnať ľudí, ktorí si zháňajú uplatnenie na trhu práce ťažšie.

Mesto chce týmto projektom prispieť k zvýšeniu životnej úrovne obyvateľov. „Ak chceme žiť trvalo udržateľným spôsobom, namiesto kupovania nových vecí môže byť hľadanie vhodnej alternatívy v re-use centre súčasťou zodpovedného životného štýlu,“ uvádza primátor Trnavy Peter Bročka na svojom instagrame. V re-use centre sa budú predávať vyzbierané veci za symbolické ceny. Výťažok chcú následne využiť na výsadbu stromov v meste.

V re-use centre bude návštevníkom dostupný široký sortiment, od nábytku a športových potrieb doplnkov do domácnosti až po knihy, autosedačky či hračky. To všetko nájdete na ulici Jána Bottu v Trnave, na mieste bývalého zberného dvora. Dostupný bude aj e-shop, takže aktuálnu ponuku si budete môcť prezrieť a tovar objednať aj z pohodlia domova.

„Som veľmi rád, že už čoskoro otvoríme re-use centrum pre občanov Trnavy. Projektom Back2Life dávame šancu využiť staršie veci, ktoré by inak skončili na skládke a zároveň pomôžeme ľuďom, ktorí si tu môžu nakúpiť tovar za zlomkové ceny,“ hovorí Tomáš Fajkus, prevádzkový riaditeľ skupiny FCC.