Mnohí ľudia prežívajú ťažké obdobe, prišli o prácu alebo dokonca zažívajú depresie. Trnavské reuse centrum Baterkáreň prišlo s iniciatívou, ktorá má pomôcť.
Od pondelka 22. februára organizujú akciu s názvom Týždeň dobrých skutkov. „Prostredníctvom týždňa dobra by sme chceli dať ľuďom príležitosť pomáhať a zároveň ich informovať o dobrých projektoch, do ktorých sa oplatí zapojiť či podporiť ich,“ hovorí Janka Reháková, spoluzakladateľka Baterkárne.
Počas siedmich dní uverejňujú na svojich sociálnych sieťach, aký dobrý skutok urobili. Napríklad v pondelok každé dieťa, ktoré navštívilo ich prevádzku, dostalo sladkosť zadarmo.
Stačí použiť hashtag #konamdobro
K dobrým skutkom vyzývajú aj ostatných. „Dávame ľuďom možnosť zapojiť sa do výzvy #konamdobro na sociálnych sieťach jednoduchým zdieľaním dobrých skutkov, aby sme ukázali, že veľa drobných vecí, ktoré robíme každý deň, sú v skutočnosti dobrými skutkami, aj keď ich tak nevnímame,“ hovorí Janka.
Baterkáreň spolu s iniciatívou Pošli dobro poukazujú aj na osamelých dôchodcov. Ak im chcete spríjemniť deň a vyčariť úsmev na tvári, stačí kontaktovať Pošli dobro na Facebooku alebo Instagrame. Vyplníte dotazník a následne si vyberiete osobu, ktorej napíšete list. So svojimi skutkami sa môžete podeliť aj s ostatnými.
Do 27. februára máte možnosť priniesť do ich prevádzky suché trvanlivé potraviny, ktoré majú minimálnu spotrebu do augusta. Následne ich Baterkáreň daruje združeniam, ktoré pomáhajú v núdzi. „Spolupracujeme s niekoľkými organizáciami, ktoré pomáhajú ľuďom v Trnave a po ukončení zbierky ich budeme kontaktovať a potraviny im odovzdáme. Oni budú vedieť najlepšie, kto ich potrebuje najviac,“ vysvetľuje Reháková.
Baterkáreň pomáha celý rok
Trnavská Baterkáreň je prvé reuse centrum na Slovensku, ktorého hlavnou myšlienkou je predĺžiť životný cyklus starých, ale funkčných vecí, ktoré ľudia nepotrebujú a nepoužívajú. Týždeň dobrých skutkov teda vôbec nie je jedinou formou ich pomoci. Za symbolický príspevok ponúka centrum možnosť kúpiť si nielen oblečenie, ale aj potreby do domácnosti či dekorácie. Príspevky putujú na prevádzku centra a organizovanie ďalších dobročinných akcií.
V súčasnosti, počas pandémie, fungujú ako drogéria. Ak vás Baterkáreň zaujala, môžete si v nej vyskúšať dobrovoľníctvo, ktoré bolo témou onlinovej diskusie s dobrovoľníčkou Ashley Eaton.
https://www.facebook.com/BaterkarenTrnava/videos/877675183025870
Momentálne im pravidelne vypomáha približne 10 ľudí, zväčša sú to študenti stredných a vysokých škôl. „Pracujeme na množstve aktivít, a preto vítame akúkoľvek pomoc. Dobrovoľníci nám pomáhajú s chodom komunitného reuse centra, s webstránkou, sociálnymi sieťami, fotografovaním, tvorbou grafických materiálov, písaním blogov či organizovaním podujatí. Bez nich by Baterkáreň fungovala len veľmi ťažko,“ uzatvára Reháková.