Ani vysokoškolským študentom nie je ľahostajné, akým smerom sa bude Slovensko uberať. Z výsledkov volieb majú zmiešané pocity, no kým študujú, domovskú krajinu neplánujú opustiť.

Na sobotu 30. septembra budú všetci Slováci ešte dlho spomínať. Práve v tento deň mohli občania demokraticky rozhodnúť o budúcnosti Slovenska na nasledujúce štyri roky. Volebná účasť bola najvyššia od roku 2002 a dosiahla rekordných 68,5 %.

Redakciu atteliér zaujímalo:
1. Komu dali svoj hlas trnavskí študenti vo voľbách a či vôbec využili svoje volebné právo?
2. Ako volili ľudia z ich okolia?
3. Sú spokojní s výsledkami?

Boris, Inštitút manažmentu

Parlamentných volieb som sa, samozrejme, zúčastnil. Volil som Borisa Kollára zo strany Sme Rodina. S výsledkami moc nie som spokojný, ale teraz s tým už nič nespravím, takto sa, bohužiaľ, spoločnosť rozhodla. Z môjho okolia, čo viem, tak sa spolužiaci väčšinou prikláňali k Progresívnemu Slovensku. Nepoznám zatiaľ asi nikoho, kto by volil Smer. Zatiaľ. (smiech)

voľby 2023
Boris, IM Zdroj: Alina Palosh

Milan, Fakulta prírodných vied

Tieto parlamentné voľby som dal svoj hlas OĽaNO. Nechal som si poradiť aj od rodičov. Neviem či som úplne spokojný so svojim výberom, ale podľa mňa Igor Matovič odhalí viac vecí ako ostatní. Väčšina mojich spolužiakov ale určite volila PS.

voľby 2023
Milan, FPV Zdroj: Alina Palosh

Júlia, Fakulta masmediálnej komunikácie

Bohužiaľ, som nebola voliť. Neplánovane som musela ísť do práce mimo môjho mesta. V celej našej domácnosti som ale aktívne rozširovala myšlienku, aby nezabudli ísť voliť. Rodina aj spolužiaci väčšinou volili PS, ale nájdu sa aj inak myšlienkovo orientovaní. Z výsledkov som sklamaná. Očakávala som trochu iné čísla. Ale ako sa hovorí, mohlo byť aj horšie, preto momentálne musíme pracovať s tým, čo máme.

Naďa, Filozofická fakulta

Nebola som voliť, pretože som akurát bola odcestovaná. S výsledkami ale určite nie som spokojná. Niekoľkokrát som uvažovala s priateľom o odchode zo Slovenska. Radi by sme najskôr dokončili školu a potom nás tu už asi nikto neuvidí. Išli by sme lietadlom do Ameriky, Afriky alebo hocikde odtiaľto. Pre mňa novozvolená vláda patrí starej generácii, ktorá by už nemala chodiť ani voliť a mala by nás mladých nechať žiť. Neviem pochopiť, že tu bude zas vládnuť mafia, ktorá zabíjala ľudí.

Nadia, FF Zdroj: Alina Palosh

Patrícia, Fakulta masmediálnej komunikácie

Volila som Progresívne Slovensko. So svojím výberom som spokojná, čo sa o výsledkoch volieb už nedá povedať. Úprimne si myslím, že je to katastrofa. Najväčší problém je strana Smer, ktorý si také množstvo ľudí zvolilo, ako keby sme sa vrátili naspäť do minulosti. Príde mi to hrôzostrašné a úplne ma to privádza do frustrácie.

Patrícia, FMK Zdroj: Alina Palosh

Martin, Fakulta prírodných vied

V parlamentných voľbách som dal svoj hlas Progresívnemu Slovensku. Výsledok ma ale sklamal. Ľudia okolo mňa, kamaráti, rodina väčšinou volili PS alebo Republiku. Pre mňa pri výbere bola dôležitá pomoc Ukrajine, pretože si nemyslím, že je dobrý smer vydávať sa na východ. Myslím si, že Slovensko veľmi rýchlo zabudlo, čo spravil Smer za 12 rokov a na všetky kauzy, ktoré mali. Premýšľal som aj nad tým, že by som zo Slovenska odišiel, ale zatiaľ ma tu drží štúdium.

Martin, FPV Zdroj: Alina Palosh

Bohdan, Fakulta prírodných vied

Nevolil som, lebo nie som občan Slovenska. Rád by som však v parlamente Slovenska videl zástupcu Progresívneho Slovenska Michala Šimečku, pretože podporuje LGBT+ komunitu a je za liberálne hodnoty, ktoré by sa podľa mňa mali na Slovensku presadzovať. Nepovedal by som, že Slovensko je bezpečná krajina pre túto komunitu a iné kultúry. Absolútne nepodporujem stranu Smer. Dôvod je jednoduchý, som občan Ukrajiny.

Bohdan, FPV Zdroj: Alina Palosh

Študentka si chcela zachovať svoju anonymitu

Nebola som voliť, pretože sa moja rodina nestotožňovala s mojou voľbou a pre zachovanie dobrých vzťahov som radšej nešla. Očakávala som, že sa Slovensko poučilo a občania nespravia opäť chybu. Lenže to sa nestalo. Napriek tomu som vďačná, že hlavne mladí ľudia volili Progresívne Slovensko. Určite očakávam, že sa budú diať zmeny. Slovensko mieri do záhuby. Školstvo, kultúra, diaľnice, všetko zlyháva.

Počas prieskumu mnohí študenti nechceli odpovedať na otázky hlavne kvôli strachu z odsúdenia ich voľby. Redakcia rešpektovala ich rozhodnutie.