Tieto dva dni boli nabité zaujímavými prednáškami, rozhovormi, filmami, roleplayom a zbieraním coinov. Pre gejmerov hotový raj.

Hlavnou témou festivalu UniCon 2021 boli Vikingovia a severská mytológia. Keď som sa dostala do hry, ktorú pripravili naši spolužiaci a pedagógovia z Katedry digitálnych hier FMK UCM v Trnave, ostala som v nemom úžase. Virtuálna dedina mala naozaj všetko. Domčeky, lesy, hory a v nich aj vírivku. Dokonca ste si mohli zájsť aj na pivo do krčmy.

Úžasné prostredie však nebolo len to jediné, čo ma oslovilo. Hoci mi zo začiatku ovládanie mojej nebojácnej hrdinky nešlo veľmi dobre, organizátori si pre nás pripravili úvod, v ktorom vysvetlili, čo a ako funguje. Potom som už vedela, že ak chcem prehovoriť, musím podržať pravé tlačidlo na myši a mnohé iné veci.

Po chvíľke hrania sa mi prihovorila Astrid, vikingská žena, ktorej som mala za úlohu nájsť rybu. Ako odmenu som získala runu, ktorou som si na chvíľku mohla vyskúšať lietanie a jednoduchšie chytanie virtuálnej meny. Úlohy plnil každý ostošesť, a nielen individuálne. Spolu sme sa zúčastnili napríklad obradu, ktorý odhalil dovtedy ukrytý podzemný svet plný kryštálov. Našou úlohou bolo následne rozhodnúť, čo s nimi.

UniCon 2021 ponúkol účastníkom kopec aktivít

V dedine sa stretol naozaj veľmi príjemný kolektív ľudí nielen zo Slovenska, ale aj z Česka. Jeden z hráčov dokonca začal v strede dediny spievať a hrať na gitare. Viacerí sme ho odmenili potleskom, povzbudzovaním aj tancom. Večer sme sa zas stretli v krčme a debatovali o tom, čo sa počas dňa dialo.

UniCup 2021
Takto vyzerala podzemná jaskyňa plná tajomných kryštálov. Zdroj: reprefoto Mária Šmilňáková

Hre nechýbali ani rôzne detaily, ako nápoje zväčšenia či zmenšenia, ktoré zmenili veľkosť vášho avatara v hre, hľadanie rún či tajných jaskýň. Navyše, ak ste barmana pekne poprosili, namiešal vám špeciálne pivo, po ktorom ste sa prebudili na náhodnom mieste ostrova.

Celý víkend prebiehali v Mjolnir bare zaujímavé prednášky, talky, gameplaye, filmy a streamovala sa tam aj univerzitná ešportová liga UniCup. Ďalšie herné peniaze ste si mohli zarobiť aj úspešnou účasťou na kvízoch. Najočakávanejšou časťou festivalu bola nedeľná dražba cien s Andrejom Bičanom. Za vyzbierané coiny sme mohli získať rôzne ceny, ako napríklad komiksy, lístky na akcie či poukážky na nákup do obchodov.

UniCon 2021
V hre nesmela chýbať ani polárna žiara. Zdroj: reprefoto Mária Šmilňáková

Oceňujem komunikáciu, ktorá umožňovala priame rozprávanie prostredníctvom mikrofónu, ale i četu. Ak ste potrebovali pomoc, stačilo sa opýtať niekoho z organizátorov a problém bol hneď vyriešený. Veľmi nápomocný bol aj infoblok na obrazovke, ktorý oznamoval, čo sa v hre aktuálne deje. Počas obedu hráčom dokonca poprial aj dobrú chuť.

Nevýhodou bola nedostatočná optimalizácia, ktorá spôsobovala výrazné sekanie hry najmä v prípadoch, kedy bolo viacero postáv pokope. Vzhľadom na bohatý obsah a nabitý program nad tým ale prižmúrime oko.