Spotify epizódu s americkým konšpiračným teoretikom Alexom Jonesom doposiaľ nestiahlo, hoci čelí kritike z viacerých strán.

V prvej polovici tohto roka prilákal Spotify na svoju platformu obrovské meno na poli podcastov. Streamovacia služba podpísala viacročnú zmluvu so svetovo najpopulárnejšou talkshow The Joe Rogan Experience, ktorú si mesačne stiahne 190 miliónov užívateľov. Ešte donedávna nebol pritom na tejto platforme podcast komika Joea Rogana dostupný. Jeho prítomnosť musela potvrdiť až exkluzívna dohoda.

Keďže ide o mediálny fenomén, ktorý prinesie službe milióny zhliadnutí od priaznivcov podcastov, je zisk americkej relácie logickým krokom. Je tu však aj negatívna stránka, s ktorou musela švédska firma rátať.

Licenčná zmluva za 100 miliónov

Už pred uzatvorením zmluvy sa príjmy Joea Rogana pohybovali okolo 30 miliónov dolárov, informuje Forbes. Táto skutočnosť z neho nerobila len najlepšie zarábajúceho podcastera na svete, ale súčasne mu dávala aj výbornú vyjednávaciu pozíciu do rokovaní so Spotify.

Výsledkom je licenčná zmluva za odhadovaných 100 miliónov dolárov, ktorá spoločnosti zabezpečí, aby sa podcast stal exkluzívnym pre Spotify. V praxi to znamená, že nové diely a archív si bude možné vypočuť iba v tejto službe. Roganovi sa tiež podarilo zachovať kreatívnu kontrolu nad reláciou a jej vlastníctvo.

Komik Joe Rogan
Talkshow Joea Rogana bola spustená v roku 2009. Odvtedy vzniklo cez 1500 epizód. Zdroj: PowerfulJRE/YouTube – screen

Neodmysliteľnou súčasťou talkshow je možnosť zhliadnutia celých epizód na YouTube. Podľa podmienok vyplývajúcich z dohody sa to však už čoskoro zmení. Od začiatku decembra budú môcť užívatelia pozerať len kratšie klipy s výberom toho najlepšieho z danej epizódy.

Dôvody toho, prečo bolo Spotify ochotné dať za jeden podcast toľko miliónov, ozrejmili v Kliku, technologickom podcaste denníka SME. Zisk americkej talkshow považujú za zlomový moment, po ktorom sa celé odvetvie začne štiepiť do uzavretých ekosystémov s jedinečným obsahom. Zároveň uvádzajú, že firma sa chce pre podcasty stať tým, čím je YouTube pre video.

Nezabúdajú ani na milióny poslucháčov, ktorých so sebou Rogan prinesie. Ak len z malého percenta z nich budú predplatitelia, náklady sa im môžu pomerne rýchlo vrátiť. Koniec koncov, už samotné oznámenie príchodu populárnej talkshow sa na istý čas prejavilo na akciách spoločnosti, ktoré prudko vzrástli.

Zavádzajúce tvrdenia o vakcíne a rúškach

The Joe Rogan Experience je vo svete podcastov monopolom a má tak schopnosť prilákať k službe ľudí, ktorí by sa k nej inak nedostali. Rogan je však v mnohých ohľadoch kontroverznou osobnosťou. Vzhľadom na jeho voľnomyšlienkársky prejav a viacerých rozporuplných hostí, ktorých si pozval v minulosti, musel Spotify počítať s tým, že mať ho vo svojom ekosystéme nesie isté riziká. O to viac, keď mu zmluva garantuje kreatívnu kontrolu.

Na potvrdenie obáv stačilo len pár týždňov. Takmer dva mesiace po pridaní podcastu na Spotify, pozval Rogan konšpiračného teoretika Alexa Jonesa, ktorý spravuje dezinformačnú webovú stránku InfoWars. Jones je známy šírením konšpiračných teórií o teroristických útokoch z 11. septembra alebo napríklad spochybňovaním pristátia na Mesiaci v roku 1969. V minulosti tiež vyhlásil, že niekoľko vlád a podnikateľov sa dohodlo na vytvorení Nového svetového poriadku.

Spolu s ním diskutoval aj komik Tim Dillon. Ten vyvolal ďalšiu kontroverziu, keď mal na sebe tričko s nápisom Free Ghislaine”. Išlo o odkaz na spoločníčku odsúdeného sexualného delikventa Jeffreyho Epsteina – Ghislaine Maxwellovú. Epsteinovú ex-priateľku zadržali v júli a je obvinená z pomáhania sexuálne zneužívať maloleté osoby.

Kanye West
Jedným z posledných hostí bol Kanye West. V relácii napríklad vyhlásil, že plánuje kandidovať za prezidenta aj o štyri roky. Zdroj: PowerfulJRE/YouTube – screen

Ako uvádza portál The Verge, počas troch hodín trvajúcej relácie sú poslucháči vystavení viacerým dezinformáciám. Jones zavádza pri tvrdeniach o vakcíne, ktorá u príjemcov spôsobuje obrnu a po jej podaní ochorelo sto percent príjemcov. Na toto tvrdenie reaguje Rogan vyhľadaním článku agentúry AP a uvádza veci na pravú mieru. Článok podrobne popisuje prípady dvoch detí, ktoré boli paralyzované vakcínou.

Okrem toho, Jones poukazuje na štúdie, z ktorých vyplýva, že nosenie rúšok nechráni ľudí pred koronavírusom. Národná agentúra na ochranu zdravia CDC pritom ich nosenie odporúča.

Na druhej strane, ani ďalšiemu hosťovi nie je dezinformačná rétorika cudzia. Podľa Dillona chcú demokrati pomocou koronavírusu a lokálnych odstávok brániť ľuďom vo vlastníctve súkromných automobilov. Obaja hostia sa zhodujú v tom, že demokrati úmyselne škodia americkej ekonomike s cieľom ukončiť Trumpovo úradovanie v Bielom dome.

Čo na to Spotify a Rogan?

Aj napriek tomu, že Rogan robil hosťom súbežne s ich rozprávaním fact-checking, nič to nemení na skutočnosti, že im poskytol obrovský priestor na šírenie dezinformácií. Navyše, Jonesová webová stránka Infowars má zakázaný prístup na väčšinu hlavných technologických platforiem. Rovnako Spotify odstránil jeho podcast v roku 2018 a predchádzajúce epizódy, v ktorých vystupoval u Rogana. Nie sú v službe k dispozícii, informuje ďalej The Verge.

Švédska firma preto čelí kritike skupín bojujúcich proti dezinformáciám a súčasne z rád vlastných zamestnancov. Časť s Jonesom však spoločnosť doposiaľ nestiahla a výkonný riaditeľ Spotify Daniel Ek v tom problém nevidí. Pre Financial Times povedal, že od tvorcov chcú, aby tvorili, keďže to im ide najlepšie. Služba neplánuje hrať úlohu vo veciach, čo by mali hovoriť.

streamovanie
Streamovacej službe Spotify pribudlo za ostatný rok o 27 % viac predplatiteľov. Zdroj: PhotoMIX-Company/pixabay

K celej veci sa vyjadril aj samotný Rogan prostredníctvom Instagramu. „Vedel som, že ľudia budú kritizovať obsah podcastu bez toho, aby si ho vôbec vypočuli. A z toho dôvodu som urobil fact-checking na každú šialenú vec, ktorú povedal (Alex Jones, pozn. red.), a všetky boli overené.“ Okrem odpovede pridal tiež video s Billom Gatesom, kde podľa Rogana pripúšťa jedno z tvrdení o vakcínach, ktoré vyhlásil Jones.

S moderátorom nesúhlasí Imran Ahmed, výkonný riaditeľ Centra pre boj proti digitálnej nenávisti. Množstvo z toho, čo v podcaste odznelo, považuje za vedecký nezmysel a nemyslí si, že Joe Rogan vie, čo je fact-checking. „To, čo povedal Alex Jones, bolo skutočne nebezpečné,“ uviedol Ahmed pre BBC a zdôraznil pritom rastúci počet prípadov ochorenia COVID-19 v USA.