Zbiera odpad a ručne ho premieňa na praktické produkty. KUBO VRÍČAN, ktorý založil občianske združenie PureLove, vyrába peňaženky z krabíc od džúsu. Jeho diela sú príkladom, ako sa dá vďaka kreativite, ručnej práci a umeniu inšpirovať ľudí a pomôcť matke prírode. V priestoroch trnavského Kubiku nám porozprával o zmene, ktorú chce vidieť vo svete, ale aj o tom, ako sa dá tvoriť menej odpadu.

Vysokoškolské obdobie si strávil v Bratislave. Čo ťa pritiahlo do Trnavy?

Priateľka. Prišiel som tu za ňou ešte v období, keď som dokončoval diplomovku. Hneď po škole som začal pracovať v oblasti kávy a piva. Dnes som s kolegom prevádzkar podniku Amnesia, barista a barman v jednom a organizáciu PureLove robím ako aktivitu, ktorá ma vnútorne napĺňa.

„Plast nie je úplne zlý, len my ho využívame v príliš veľkej miere a vo väčšine prípadov jednorázovo.“

PureLove je praktickým výsledkom tvojej diplomovej práce. Ako vznikala?

Diplomovka mala názov Testovanie a tvorba podnikateľského modelu. V podstate proces, ako počiatočný nápad prejde až k úspešnému podnikateľskému modelu, ktorý spĺňa to, čo si človek stanoví. Dlho som nemal ani šajnu, do čoho sa pustím. Sedel som nad tým už po termíne a urýchlene som musel nejaký model vymyslieť. Tak mi napadlo vyrábať niečo z odpadu, pretože to je neobmedzený zdroj.

Prečo si sa rozhodol vyrábať práve peňaženky?

Pretože ľudia môžu vyjadriť svoj názor nákupom. Ty si vyberáš, čo kupuješ. Pri každom nákupe peňaženku vytiahneš, pozrieš sa na ňu a pripomenie ti, že máš na výber, kam tie peniaze dáš a koho podporíš. Naši rodičia žili v dobe, keď mali toho málo, a tak nám deťom chceli dávať čo najviac. My zase žijeme v dobe, keď deti treba naučiť tomu, že toho až tak veľa nepotrebujú.

Počas rozhovoru sme si dve džúsové peňaženky vyrobili

Kto sa podieľa na tvorbe peňaženiek?

Zatiaľ ich vyrábam len ja, ale do budúcnosti premýšľam nad vytvorením chránenej dielne. Vrchný dizajn peňaženky je nálepka navrhnutá slovenským umelcom, ktorých takisto ľudia kúpou peňaženky podporujú. Sú to graficky spracované kresby, maľby, fotky či dokonca sprejované diela. Umelcom sa žiadne medze nekladú, preto sa na peňaženky ani nedáva oficiálne logo. Vždy je tam napísaný názov PureLove štýlom umelca tak, ako ho vidí on. Nedávno som peňaženky začal tvoriť v Kubiku, čo je projekt neziskovej organizácie Bronco, združujúci ľudí, ktorí chcú pre Trnavu či celé Slovensko robiť niečo zmysluplné.

Nie je stanovený žiadny oficiálny cenník. Koľko teda za peňaženku z tetrapaku ľudia zaplatia?

Najskôr sme fungovali na dobrovoľných príspevkoch, no prispievané sumy sa dosť líšili. Zmenili sme spôsob a stanovili cenu dvoch hodín svojej práce, čo vychádzalo pre študentov 6-8€ a pre dospelých 10-20€. Znovu to ostalo nepochopené, a tak teraz odporúčame 10€, no samozrejme môžeš dať stále menej i viac. Nejde o náš zárobok, my tie peniaze posúvame ďalej a čím viac peňazí bude, tým viac ich môžeme používať pre dobré veci.

„Zaobstaraj si základnú výbavu – pohár, fľašu, obedár a tašku, ktoré vieš využiť veľakrát.“

Kde peniaze ďalej posúvate?

Peniaze v PureLove sa nijakým spôsobom nekumulujú – ako prídu, tak hneď aj odídu. Získavame ich najmä prostredníctvom predaja eko peňaženiek, ale aj z príspevkov od firiem či mesta. Nimi pokrývame náklady na organizovanie prednášok o separovaní a workshopov pre deti aj dospelých, kde sa naučia okrem minimalizovania odpadu aj peňaženku z tetrapaku vyrobiť. Taktiež podporujeme životné prostredie, kultúru, aj umelcov, ktorí peňaženky ozdobili. Ak máme prebytok peňazí, tak sa snažím vymyslieť niečo nové. Naposledy som kúpil umelcom nástroje a materiály za to, že mi pomáhajú s dizajnom. 

 

Šípka hore a zelený symbol recyklácie spolu v logu predstavujú pojem upcyklácia – premena starých a nepotrebných produktov na produkty s vyššou úžitkovou hodnotou, než akú mal pôvodný výrobok

 

 

Môžeš sa pýšiť tým, že tvoju peňaženku používa dokonca aj raper Ego. Ako sa k nej dostal?

Práve som písal diplomovku, keď bola moja priateľka na párty, kde stretla Ega a volala mi, že chce vraj Ego pozdraviť. Do telefónu mi povedal, že som frajer, že robím super veci a že sa mi o frajerku postará. Na druhý deň prišla s jeho Louis Vuitton peňaženkou – ešte v ten večer ju Ego vymenil za jej peňaženku zo škatule, ktorú mala pri sebe. Samozrejme som trochu žiarlil a myslel som si, že sa ju tým snažil len zbaliť. Za pol roka mi však kamarátka kaderníčka vraví, že sa bol u nej v Bratislave strihať. A hádajte, odkiaľ vyberal peniaze, aby jej zaplatil? Z polorozpadnutého tetrapaku. (smiech) Vtedy mi došlo, že naozaj pochopil celú myšlienku peňaženiek a o zbalenie mojej priateľky mu vôbec nešlo. Neskôr sme sa aj stretli, tak som mu dal zopár nových peňaženiek a poprosil ho, nech mi tú jeho Vuittonku podpíše. Plánujem ju vydražiť a výťažok znovu použiť na dobré účely.

Čo bolo prvým impulzom vydať sa takýmto smerom? Bol si vždy takýto uvedomelý alebo ťa niečo podnietilo?

Neprišlo to zrazu, bolo to skôr dlhodobé a všetky veci som si uvedomoval postupne. No za jeden z prvotných impulzov považujem moment, keď som zahodil ohorok z cigarety na zem a po pár krokoch som začal rozmýšľať, čo sa s ním asi stane a či to bolo správne. Vtedy som sa zastavil a povedal som si, že sa mi nad tým nechce trápiť hlavu, tak ho nabudúce radšej zahodím do koša. Aj keď najlepšie by bolo prestať fajčiť. (smiech) Potom som ale o tom začal premýšľať. Životné prostredie na tom nie je dobre a ja chcem, aby moje deti žili v zdravom prostredí.

„Som fajčiar a cigaretové ohorky sú jedným z najviac vyplavovaných odpadov.“

Na tvojich workshopoch a prednáškach inšpiruješ ľudí, aby tvorili menej odpadu, predovšetkým upozorňuješ na používanie plastov.

Zaujímavé pri plastoch je, že sa nevykupujú všetky. Vykupujú sa len základné farby ako modré, zelené, hnedé či priesvitné plasty. Keď uvidíte v obchodoch energetické nápoje v krikľavo oranžových alebo sivých plastoch, tie firmy recyklovať nechcú, pretože im to zničí a zafarbí celú várku. Plast nie je úplne zlý, len my ho využívame v príliš veľkej miere a vo väčšine prípadov jednorázovo. V oceánoch je najviac práve plastov, no pevne verím, že v budúcnosti vymyslíme niečo efektívne, aby doba plastová konečne skončila. Ak nie, tak nás to všetkých pomaly vyhubí. Neskôr však vznikne nejaký ďalší život, takže nič také hrozné sa nestane. (smiech)

„V Kubiku platí pravidlo – rob čo chceš a my ti pomôžeme, pokiaľ to má nejaký zmysel pre spoločnosť.“

A čo škatule od džúsov, z ktorých vyrábaš peňaženky?

Tie na recykláciu zväčša nemajú šancu. Tetrapaky sú vyrobené z troch materiálov papier, plast a kov a je tam všetkého tak málo, že sa to recyklovať kvôli určitej surovine neoplatí. Čiže len rozsekať či spaľovať.

Zdá sa, akoby to bol nevyriešiteľný problém. Čo ťa stále poháňa k tomu, aby si ľudí neprestal motivovať k triedeniu a nižšej produkcii odpadu?

Snažím sa nepozerať na problém, ale na riešenie a vždy sa mi z toho podarí urobiť nejakú win win situáciu. Okrem toho ma poháňajú každodenné výhody môjho životného štýlu, spolupráce a spoznávanie skvelých ľudí. A ešte to, že niektoré deti dokážu ku mne na workshopoch vzhliadať. To je pocit na nezaplatenie.

„Peniaze v PureLove sa nijakým spôsobom nekumulujú – ako prídu, tak hneď aj odídu.“

Namotivuj nás aspoň jedným benefitom tvojho životného štýlu.

Nekupujem si oblečenie, no stále mám čo nosiť. Prestal som jesť živočíšne výrobky a mám oveľa bohatšiu stravu. Nosím si vlastné nádoby na festivaly a dostávam väčšie porcie jedla. (smiech) V Šali ma veľa ľudí pozná ako eko aktivistu a vždy, keď som v bare, kde nalievajú do plastov, mám pivo v poriadnom sklenenom krígli a priateľka víno v peknej čaši. Aj takéto zdanlivo banálne výhody sa ľuďom snažím prezentovať.

Snažíš sa žiť život, ktorý zaťažuje prírodu minimálne. Ale prezraď, máš nejaké neresti aj ty?

Som fajčiar. Cigaretové ohorky sa nerozkladajú a sú jedným z najviac vyplavovaných odpadov. Snažím sa však s tým pracovať, obmedzujem to a hlavne používam radšej filtre z papiera, ktoré sú rozložiteľné. Najlepšie je však, samozrejme, prestať fajčiť.

Na záver nám daj aspoň jeden tip, ako pomaličky začať tvoriť menej odpadu.

Zaobstaraj si základnú výbavu – pohár, fľašu, obedár a tašku, ktoré vieš nosiť so sebou a využiť veľakrát. Nauč sa povedať nie, napríklad slamke, sáčku či igelitke. Drž sa pojmu DIY a urob si sám to, čo si sám urobiť vieš. A hlavne, používaj mozog – vtedy sa človek stáva skutočným čLOVEkom.

 

 

 

Jakub Vríčan (28)

Vyrastal v Šali, no narodil sa v Bratislave, kde aj študoval športový a strategický manažment na Univerzite Komenského. Nezisková organizácia PureLove vznikla ako výsledok jeho diplomovej práce. Momentálne žije a pôsobí v Trnave. Inšpiruje ľudí k ochrane životného prostredia a k redukovaniu odpadu prostredníctvom workshopov pre deti aj dospelých. Stál pri projekte Vedomá Trnava, ktorého výsledky sme mohli vidieť v podobe nápisov na chodníkoch, nálepiek na kontajneroch či pexesa pre deti.