Septembrové voľby nám možno prídu vzdialené. Niektorí politici však už teraz kalkulujú, ktorým smerom sa bude ich predvolebná kampaň uberať.

Som nezarábajúca študentka, a preto sa stále dvakrát rozhodujem, do čoho investujem svoje peniaze. Pri nákupe v supermarkete niekedy zaváži pár centov, či si danú vec kúpim, alebo nekúpim. Preto suma 500 eur pre mňa nie je zanedbateľná. Môj finančný rozpočet by si touto čiastkou značne polepšil. Napriek tomu si nemyslím, že to je tým správnym nástrojom motivácie občana, aby sa dostavil k volebnej urne.

14. február – sviatok zamilovaných. Tento dátum si však zapamätáme aj vďaka trochu inej udalosti. Tlačová beseda, ktorá nás hneď vytrhla zo snovej nálady. Naše srdcia namiesto Amorovho šípu lásky zasiahla iná „atómovka“. Na scénu prichádza (nie žeby z nej niekedy odišiel) tajný ctiteľ slovenských občanov, náš antiamor Igor Matovič.

Matovičov návrh 500€
„Môžeme žgrlošiť, šetriť, môžeme si povedať, že nedáme, ale v skutočnosti, keď sa zlodeji s dostanú k moci, rozkradnú viac,“ hovorí líder OĽaNO na tlačovej besede. Zdroj: facebook.com/Igor Matovic

Predstavuje nový návrh, na základe ktorého by sa každému, kto odovzdá volebnú obálku, za odmenu pripísalo na účet 500 eur. „S cieľom, aby sme dosiahli najvyššiu možnú účasť,“ ako sa vyjadril na platforme, ktorá dezinformáciami a populizmom priam prekypuje.

Svojimi návrhmi už hádam nikoho neprekvapí. Ide mu len o to? Zapísať sa do pozornosti voliča, ktorý má krátku pamäť? Známa autorka Suzanne Collinsová vo svojej knižnej sérii Hry o život čitateľom odkazuje: „Kolektívne vedomie má obvykle krátku pamäť. Sme vrtkavé, pochabé bytosti s výnimočným darom ničiť samých seba.“

Našu pozornosť si získal. Čo ďalej?

Tí pred nami kradli, my nekradneme, ale dávame. Ale za akú cenu? Predpokladajme, že by sa tento návrh schválil a k voľbám by sa dostavili 3 milióny voličov. Kde by sa zobralo tých 1,5 miliárd eur pre nich? Pre mňa veľmi abstraktné číslo, ktoré sa snažím s ťažkosťami predstaviť. Neodpovedanie na otázky novinárov, ako túto sumu plánujete zabezpečiť, je len ďalšou červenou vlajkou.

Nepredkladať popolustické návrhy, ktoré by boli financovené zo štátneho rozpočtu. Presne na to vyzýval svojich poslancov. Vyzerá to tak, že sa svojimi radami sám neriadi? Necháme na zváženie čitateľa.

Dať ľuďom 1,5 miliardy, aby pri rekordnej volebnej účasti rozhodli, či si prajú organizovaný zločin vrátiť k moci, je úúúplne fér a správne, píše bývalý premiér na svojom Facebooku. Zdroj: tasr.sk

Vážne od občanov chceme, aby ich účasť vo voľbách bola motivovaná týmto spôsobom? Ja voliť pôjdem. Nie kvôli peniazom, ale kvôli túžbe po tom, aby bolo Slovensko štátom s lepšími podmienkami na život. 1,5 miliardy eur nám nepomôže, aby sa zo Slovenska opäť nestal mafiánsky štát.

Volič by si mal dvakrát (čo dvakrát… aj päťkrát, šesťkrát) premyslieť, koho bude v najbližších parlamentných voľbách krúžkovať. Za päťkou sú tiež dve krásne nuly, ktoré pripomínajú krúžky. Ale kupovať si voličské krúžky týmito je jeden z prvých prejavov populizmu, ktoré otvorili túto predvolebnú hru o pozornosť voliča. Hry o život sa začínajú. Nech vás vždy sprevádza šťastena.