V generácii Z budú zlaté či platinové svadby zrejme raritou. Životné méty v podobe domu, svadby či detí sa nám pozdávajú čoraz menej. Sme viac sebeckí alebo chceme len rebelovať proti tradičným predstavám o vzťahoch?

Randenie podľa portálu BBC už nevyzerá ako zo starých filmov, keď návšteva kina alebo zdieľanie mliečneho koktejlu znamenali „zoficiálnenie“ páru. Nová doba ho zmenila na sériu postupných, no niekedy komplikovaných krokov či mét.

Výskum ukázal, že generácia Z výrazne redefinovala postoj k randeniu. K láske a sexu pristupuje veľmi pragmaticky, nepreferuje nadväzovanie oddaných romantických vzťahov tak, ako to bývalo zvykom.

Neznamená to však, že mladí vôbec nemajú záujem o romantiku a intimitu, skôr nachádzajú nové spôsoby, ako uspokojiť svoje túžby a potreby v súlade s vlastným životom. Tento posun viedol ku vzniku konceptu „situationship-u“ – pojmu, ktorý definuje sivú zónu medzi priateľstvom a vzťahom.

Najlepšie je sa príliš neviazať, aby ste neobetovali život niekomu inému.

Mladí randia „zľahka“

Elizabeth Armstrongová je profesorka sociológie na univerzite v Michigane a vo svojom výskume sa venuje situationshipom a sexualite. Situationship pokrýva potrebu intimity, sexu a spoločnosti, no nie nutne v dlhodobom horizonte,“ hovorí vedkyňa.

Ľuďom záleží na tom, aby mali ich vzťahy nálepku, preto sa v tomto roku situationship stal jedným z veľmi vyhľadávaných pojmov na Googli. „O situationshipy je medzinárodný záujem naprieč všetkými rasami, rodmi a sexuálnymi orientáciami,“ dodáva Armstrongová.

Situationship je neformálny zväzok zvyčajne dvoch ľudí, ktorý zahŕňa emocionálne aj fyzické spojenie, no nefunguje ako klasický vzťah, kde sú si partneri exkluzívni. V niektorých prípadoch je situationship časovo ohraničený. Môže ísť napríklad o vzťah dvoch končiacich študentov, ktorí sa pravdepodobne budú sťahovať za prácou a nemá pre nich význam pokračovať v záväznom vzťahu.

Viazať sa nie je pre generáciu Z výhodné. Zdroj: pixabay.com/Tú Anh

Armstrongová tvrdí, že situationshipy sú populárne vďaka nabúravaniu klasickej predstavy o vzťahu, ktorý obsahuje miľníky typu spolužitie, zasnúbenie a svadba. Koncept situationshipu konfrontuje presvedčenie, že ostávať s človekom, s ktorým to nikam nevedie, je strata času.

Lisa Wadeová, docentka sociológie z americkej Tulane University v rozhovoroch so 150 vysokoškolskými študentmi spozorovala, že generácia Z sa zdráha priznať, že chce aby vzťah napredoval a nechce navzájom zdieľať svoje pocity.

Seba dávame na prvé miesto

Mladí ľudia dnes nekladú taký dôraz na hľadanie partnera, ako tomu bolo v minulosti. Keďže čelia klimatickej kríze, rastúcej inflácii a politickej a sociálnej neistote, viac im záleží na profesionálnej a finančnej stabilite. „Podľa mladých ľudí vzťahy odvádzajú pozornosť od ich kariérnych cieľov a možností rozvoja. Najlepšie je príliš sa neviazať, aby ste neobetovali svoju životnú dráhu niekomu inému,“ hovorí Wadeová.

O situationshipy je záujem naprieč všetkými rasami, rodmi a sexuálnymi orientáciami. Zdoj: unsplash.com/Renate Vanaga

Mladí na sociálnych sieťach zvyknú tento pojem zdieľať. Na TikToku majú videá s hashtagom situationship viac ako 839 miliónov zhliadnutí. Celkovo tento termín v popkultúre rezonuje. Objavil sa napríklad v reality šou Love Island UK či v rôznych piesňach.

Nový vzťahový normál?

Príkladom pre koncept situationshipu je 26-ročná Amanda Huhmanová. Pracuje ako zdravotnícka konzultantka na diaľku, často cestuje a z času na čas sa zvykne sťahovať do nových miest. Podľa jej slov znamená situationship viac slobody a autonómie. „Dnešná kultúra randenia je veľmi chaotická a mätúca. Generácia Z žije úponáhľaným životným štýlom a myslím si, že sa mu prispôsobilo aj samotné zoznamovanie sa,“ hovorí Huhmanová o dnešnom randení.

Amanda strávila viac ako rok v situationshipe. Keď o tejto skúsenosti zverejnila video na TikToku, získala takmer 8 miliónov videní a desaťtisíce komentárov, v ktorých sa s týmto novým vzťahovým fenoménom stotožnili mnohí ľudia.

Je čoraz bežnejšie si sivú zónu vyberať, ako sa jej vyhýbať.

Pre generáciu Z môžu byť situationshipy v konečnom dôsledku tou najlepšou voľbou v prípade, ak chce preskúmať svoju romantickú a sexuálnu identitu bez toho, aby ostatné záväzky ustúpili do úzadia. Je čoraz bežnejšie si túto sivú zónu cielene vyberať, než sa jej vyhýbať.

S týmto fenoménom však podľa Wadeovej prichádza aj neistota a risk. Teoreticky môžu fungovať na radikálnej otvorenosti, keď si dvaja jasne vymedzia podmienky stretávania sa. V praxi však môže byť ťažké zosúladiť priority dvoch ľudí a ak obaja nie sú na rovnakej vlne v tom, čo od vzťahu očakávajú, môže to skončiť zle.

Keď ide o Amandu Huhmanovú, je veľmi spokojná so „sivou“ strednou cestou. „Je to moja voľba, tak som sa rozhodla a som šťastná. Mne to funguje,“ hovorí a dodáva: „Pokiaľ sú ľudia stotožnení a vyhovuje im to tak, potom sa netreba zaberať spoločenskými očakávaniami.“