Opýtali sme sa starších študentov, ktoré miesto v Trnave je pre nich najobľúbenejšie a odporučili by ho mladším. Ak si neviete vybrať zo všetkých kaviarní a fitnescentier v Trnave, spolužiaci z vyšších ročníkov vám dajú pár tipov. Možno vás namotivujú, aby ste spomenuté miesta navštívili.

 

MIROSLAV GUPKA

Mesto Trnava je pre mňa jedno z najkrajších na Slovensku. Nachádza sa tu niekoľko krásnych kaviarní, parkov a historických pamiatok. Očarili ma mestské hradby, kostoly a krásne prepojenie modernej a tradičnej architektúry.

Na Trojičnom námestí sa nachádza niekoľko kaviarní, ale mňa osobne zaujala kaviareň Thalmeiner. Ponúka skvelý brunch, obsluhe tu príjemný personál a prostredie je príjemné. Nádvorie, kúsok od spomínanej kaviarne zastrešuje priestor súčasnej kultúry v Trnave. Organizujú rôzne eventy, spolupracujú s obchodníkmi priamo na Nádvorí.

Osobne sa mi páči sieť cyklotrás v meste, ktorá sa každým rokom rozširuje o nové úseky. Pre milovníkov divadla a kultúrnych zážitkov odporúčam navštíviť Divadlo Jána Palárika. Osobne som tam bol už niekoľkokrát a vždy som si odniesol krásny zážitok v podaní profesionálnych hercov. Mesto má určite čo ponúknuť. Trnavu som si obľúbil.

 

ANNA HÁTAŠOVÁ

Moja najobľúbenejšia kaviareň sa nachádza priamo v Trnave na Trojičnom námestí. Thalmeiner ponúka výborný brunch za pomerne prijateľné ceny, najmä pre študentov. Ak máte radi lososa na čerstvom chlebíku s praženicou a avokádom, určite sa zastavte.

Zo zmrzlinární odporúčam I love zmrzlina, nazývanú aj Caffechocolate. Majú tam lahodné zmrzliny či sorbety, o ktorých sa vám bude snívať počas horúcich prednášok V jame. Veľmi chutnú pizzu robia v Pizza Kitty a v gastronomickej krčme Aura. Trnava je krásne mesto, a to najmä v období vianočných trhov, keď sa už pokojne môžete tešiť na Vianoce a varené víno.

IVANA GIDOVÁ

Najlepším fitnescentrom v Trnave je pre mňa FIT UP!, hoci som ich mnoho predtým nevyskúšala. Aj keď si mnohí hneď pomyslia, že je to komerčné športovisko a každý o ňom vie, treba ho vyskúšať. Ponúka kvalitné vybavenie a stále pribúdajú nové stroje. Najvýhodnejšie je, keď si kúpite VIP permanentku, ktorá je lacnejšia ako mnohé permanentky v iných fitnescentrách. Navyše môžete cvičiť v každom meste, v ktorom sa FIT UP! centrum nachádza. Ak si zájdete na výlet do iného mesta, fitnescentrum máte zabezpečené a nemusíte si ho platiť.

Pre tých, ktorí nevedia, ako cvičiť a potrebujú pomoc, je k dispozícii tréner, ktorý sa im bude venovať. Pokiaľ ženy nechcú cvičiť v spoločnom priestore s mužmi, je tu špeciálna ženská zóna. Ak chcete nabrať nejaký bronz, môžete zájsť do solária, ktoré FIT UP! poskytuje. Patrí medzi tie lacnejšie v Trnave. Vychutnať si dobré pivo odporúčam v podniku Pilsner Urquell s príjemnou obsluhou a špeciálnou ponukou.

NIKOLA HINDÁKOVÁ

 

Prvákom by som určite odporučila večeru vo Forhause, hoci je potrebné si priplatiť. Okrem skvelej stravy vás očarí prístup personálu, ktorý vždy dobre poradí. Reštaurácia je zariadená v zámockom štýle a je dôstojná na oslavu promócií s rodinou. Lacnejšia reštaurácia pre študentov je Regal Burger na pešej zóne.

Každý prvák by podľa mňa mal navštíviť aspoň jednu trnavskú diskotéku. Ak mám vybrať jednu, tak klub Monkey, keďže tam bývajú študentské akcie. Super je aj Relax, ale iba v prípade, keď niečo organizuje univerzita, inak by som tam nešla. Sprístupnená je aj Mestská veža. Síce je tam veľa schodov, ale výhľad stojí za vyšliapanie. Športovým fanúšikom odporúčam futbalový zápas na Štadióne Antona Malatinského. Je netypický tým, že sa nachádza v obchodnom centre City Arena Trnava.

BARBARA ČIERNA

 

Trnava v posledných rokoch prekvitá kultúrnym dianím, preto odporúčam sledovať, čo sa deje v Malom Berlíne na Nádvorí. Ponúkajú rôzne koncerty, moderné divadlá, premietania, podujatia zamerané na ekológiu, pre angažovaných diskusie a prednášky. Mesto okrem kultúry ponúka aj veľa pekných zelených miest. Samozrejme, za najlepšiu lokalitu považujem lesopark s rybníkom v okolí Kamenného mlyna. Dá sa tam bezproblémovo dostať na bicykli alebo korčuliach.

Ak ide chuť na dobrú pizzu, určite odporúčam pizzeriu Buongiorno. Je trochu schovaná a nie v centre, ale stojí za to. Vyzdvihujem interiér, obsluhu a predovšetkým jedlo. Ponúkajú úžasné burgre, ľahkú a chutnú pizzu, výborné cestoviny za primerané ceny. Ak nemáte radi preplnené reštaurácie, zastavte sa. Na niečo sladké rada chodím do kaviarne Verdon na námestí. Predávajú domáce torty s mnohými príchuťami a dostanete serióznu veľkosť!

Zhodiť kalórie sa potom dá na ihrisku Slávia za hlavnou budovou UCM. Môžete tam behať, korčuľovať sa, hrať basketbal, nohejbal alebo posilňovať. Nakoniec odporúčam sledovať dianie na námestí – Trnava je zaťažená na jarmoky. S blížiacimi sa Vianocami nás onedlho čaká adventný a stredoveký jarmok.

ALŽBETA JÁNOŠÍKOVÁ

Najviac mi k srdcu prirástlo Nádvorie. Veľmi sa mi páči, že na jednom mieste sa nachádza všetko, čo potrebujem. Môžem ísť s kamarátkami na dobrú kávu do Thalmeineru, naobedovať sa na pokojnej terase reštaurácie Akadémia, poobede si zájsť do môjho „freelancer“ pracoviska Coworking a večer ísť za kultúrou do Malého Berlína. Nádvorie je miesto, kde sa spája kultúra, práca aj relax. Jednoducho všetko v jednom!

Ak si chcete vybiť nadbytočnú energiu, odporúčam navštíviť Spartakus Fight Gym. Je to moje najobľúbenejšie miesto, kde chodím cvičiť. Často sa mi stane, že sa vo fitku miniem so známymi boxermi z celého Slovenska, podáme si ruky, zaželáme si pekný deň a ideme cvičiť. Hoci sa tu rozdávajú silné rany, panuje tu veľmi priateľská, ba priam až rodinná atmosféra.

 

IVANA PETROVÁ

Môj typ na miesto relaxu a oddychu je určite Botanická záhrada, ktorá sa nachádza blízko MTF STU. Je v ústraní od hlavnej cesty, takže okrem šumu lístia, stromov a spevu vtákov vás nič iné nebude rušiť. V jarných a v letných mesiacoch je to skvelé miesto nielen na učenie či na piknik, ale aj na spoločenské odreagovanie sa, pretože vedľa je vínotéka. Náhoda? Nemyslím si. Ponúkajú tam chutné a kvalitné vína.

Ak máte radi prírodu a rádi trávite čas na čerstvom vzduchu, tak toto miesto je pre vás. Keď sa teplé hrejivé slnko vymení za dni dažďa a snehu je možnosť schovať sa v útulných priestoroch kaviarne Leháro neďaleko Trojičného námestia. V štýle obývačky zo socializmu vám ponúknu domáci chlebík s chutnými nátierkami a taktiež domáce torty a koláče. Ekologický prístup a milé čašníčky sú veľké plus tohto podniku v útrobách Trnavy.

KRISTÍNA ŠIMEKOVÁ

V Malom Ríme nájdete mnoho krásnych zákutí. Ak by som mala vybrať jedno z nich, bola by to práve Synagóga café. Už po prvej návšteve si ma tento reštaurovaný židovský chrám získal svojou atmosférou. Nádherné a veľmi fotogenické priestory, vôňa čerstvo namletej kávy, štósy kníh naukladané v knižniciach či lahodné brunche robia z tejto kaviarne ideálne miesto nielen pre oddych, ale aj pre kreatívnu tvorbu.

Písanie seminárnych alebo záverečných prác vám tu pôjde ako od ruky. Pre nadšencov stolných hier sú k dispozícii šachy a pre tých, ktorí majú radi živú hudbu, kaviareň pravidelne organizuje koncerty. Pokiaľ obľubujete historické budovy a radi si pochutnáte na dobrom zákusku, táto priestranná kaviareň neďaleko Baziliky sv. Mikuláša je presne podľa vášho gusta.

MARCELA JOŠTIAKOVÁ

Trnava má veľa krásnych miest, ktoré treba navštíviť, vidieť, ale najmä zažiť. Ideálne je začať prechádzkou cez historické námestie, ktoré lemujú kaviarne a reštaurácie, z ktorých vykúkajú milá obsluha a pozýva vás vypiť si kávu či drink na námestí. Výhľad na trnavskú Mestskú vežu vás môže inšpirovať na absolvovanie vyhliadky, z ktorej je možnosť vidieť historické centrum z vtáčej perspektívy.

Pre športovo založených ľudí môže byť zaujímavé začať napríklad korčuľami či bicyklom zo športového areálu Slávia, pokračovať cyklochodníkmi smerom na Kamenný mlyn. Je to výborné miesto, kde si môžete niečo opiecť na ohni, zajesť v bufete alebo len tak oddychovať pri rybníku. V Trnave sú výborné možnosti nielen na rekreáciu, šport, prácu, ale aj kultúru. To bol dôvod, prečo som sa už počas štúdia rozhodla sem presťahovať.

Autorka: Kristína Harmaňošová