Takmer tridsaťročná história undergroundového trnavského klubu ArtKlub, v ktorom sa stretávali mnohé subkultúry, je s veľkou pravdepodobnosťou na konci. ArtKlub, tiež známy ako Káčko, bude musieť prenechať priestor novým prevádzkam.

Hlavná 17 – ulica, na ktorej sídli legendárne trnavské Káčko, ktoré sa stalo domovom rôznych subkultúr. Mohli ste sa tam stretnúť s rôznymi kultúrnymi podujatiami, ktoré aspoň na chvíľu dodali svojim návštevníkom pocit slobody a vystúpenia z reality. Ako je známe, všetko má svoj koniec a s veľkou pravdepodobnosťou končí aj životnosť tohto klubu. 

 

Nájsť podobné priestory v centre mesta s terasou, kde by hluk nerušil ľudí je takmer nemožné.

Prerod klubu na kreatívne centrum

Priestory, ktoré ArtKlub využíval patria mestu Trnava. Mesto dalo priestory do prenájmu Trnavskému samosprávnemu kraju, ktorý plánuje zriadiť na ulici Hlavná 17 kreatívne centrum. Tento projekt má nádejný začiatok vzhľadom na to, že župa naň čerpá eurofondy vo výške 7, 7 milióna eur.

Primátor mesta Trnava Peter Bročka pre Trnavský hlas povedal, že hneď ako Vyšší územný celok povie, že treba vypratať priestory, sú pripravení to k danému dátumu zmluvne urobiť. Žiaľ, neočakáva, že by zostal priestor pre typ prevádzky ako je ArtKlub.

Uvedomuje si jeho zmysel pre trnavskú subkultúru, no myslí si, že zrekonštruované priestory by podniku undergroundového typu ani nevyhovovali.

Márna snaha o nové priestory

Majiteľ ArtKlubu Róbert Horák je stotožnený s tým, že vo vynovených priestoroch klub nebude môcť zrejme pokračovať. Podľa jeho názoru dôjde k nútenému odchodu klubu do konca roka 2021. 

Majiteľom klubu je posledné tri roky, no netají sa tým, že predtým sám patril medzi návštevníkov tohto legendárneho trnavského podniku.  Tvrdí, že trnavský underground je zakotvený práve tu a v tomto klube nešlo iba o zábavu, ale svojím spôsobom aj o výchovný charakter, keďže tu vyrástlo veľa dobrých ľudí a hudobníkov.

Náhradné priestory zatiaľ nenašiel a nepripisuje tomu svetlú budúcnosť. „Nájsť podobné priestory v centre mesta s terasou, kde by hluk nerušil ľudí, je takmer nemožné,” povedal Horák pre Trnavský hlas. 

trnavské undergroundové Káčko
Priazeň Káčka si získala každá subkultúra. Zdroj: https://www.flickr.com/photos/101601909@N07/34026415990/

Nespokojnosť obyvateľov nikam nevedie

Mnoho obyvateľov Trnavy, ktorí boli priaznivcami legendárneho Káčka, vyjadrili na plánovaný zánik kritický názor. Poslanec mestského a krajského zastupiteľstva Matej Lančarič uviedol, že podniku s bohatou históriou ako Káčko bude škoda už len z toho dôvodu, že on sám mal s ním pozitívnu skúsenosť. Na záver dodal, že jedinou možnosťou na obnovenie podniku sú eurofondy, no tie sú vždy určené a vyčlenené na konkrétne projekty.

Medzitým župa na svojej sociálnej sieti uviedla, že v kreatívnom centre vzniknú ateliéry, hudobné skúšobne či zdieľané kancelárske priestory. Týmto projektom chcú prispieť najmä k zatraktívneniu trnavského kraja pre mladých.