Zig-a-zig-ah! Najúspešnejšia dievčenská skupina všetkých čias Spice Girls ohlásila návrat na svojom twitteri. Zahrali sa na televízne moderátorky.

Štyri členky Spice Girls oznámili na spoločnom twitteri budúcoročné turné naprieč Britskými ostrovmi. Victoria Beckham sa má na pódiu objaviť len raz. Chce sa venovať rodine a móde.

„Ahojte, dievčatá! Som hotová,“ hlási v spravodajskom vstupe vysmiata Geri Halliwell s mikrofónom v ruke a v ligotavých modrých šatách. Výrazy tvárí Mel B, Mel C a Emma Bunton oblečené v čiernych kostýmoch jednoznačne evokujú šok z toho, že Geri si šla opäť po svojom podobne ako pred dvadsiatimi rokmi, kedy skupinu opustila. Krátko na to však už všetky spievajú „lalalalalalalalala“ z hitu Spice Up Your Life, oznamujúc návrat.

Breaking Spice news… Tickets on sale Saturday 10.30am ✌🏻#GirlPower #FriendshipNeverEnds pic.twitter.com/QmWrXOWLMd

— Spice Girls (@spicegirls) 5 November 2018

Turné po Britských ostrovoch začína v írskom Dubline 24. mája. Momentálne je už deväť z trinástich koncertov vypredaných. Jess Glynne, jedna z najúspešnejších britských umelkýň súčasnosti, bude dievčenskej formácii populárnej v deväťdesiatych rokoch predskakovať.

Spice Girls odštartujú turné koncom mája budúceho roka v írskom Dubline, kde koncertovali naposledy pred vyše 20 rokmi. (Zdroj: NME.com)

Feminizmus ide bokom, motívom bude rovnosť

„Robíme to, pretože máme pocit, že tento svet potrebuje pozitívnu energiu,“ povedala Geri Halliwell v rozhovore s Chrisom Evansom pre BBC Radio 2.

„All you need is positivity,“ prerušili ju melodickým veršom z piesne Spice Up Your Life Mel B a Mel C. „Každý chlapec a každé dievča, všetci, sú naozaj vítaní,“ dodala Halliwell.

„Má to byť o sile ľudí. Bude to inkluzívne a o rovnosti. Chceme všetkých zjednotiť,“ reagovali Spice Girls na otázku v rozhovore pre televíziu ITV, či budú aj po dvadsiatich rokoch reprezentovať tzv. girl power (ženskú silu), ktorú masívne prezentovali v deväťdesiatych rokoch.

Mel B, ktorá je známa tým, že tajomstvo dlho neudrží, naznačila v šou Jonathana Rossa aj svetové turné a nový album.

„Najprv sa postavíme na pódium a odspievame hity, ktoré chcú ľudia počuť. Ak príde do cesty niečo ďalšie, bude to super,“ uviedla na pravú mieru Halliwell.

Spice Girls sa predstavia už koncom mája v Dubline, kde koncertovali naposledy pred 21 rokmi. Nasledovať budú koncerty v Cardiffe, Londýne, Manchestri, Edinburghu, Sunderlande, Coventry a Bristole.

Victoria sa chce venovať móde

Počas posledných siedmich rokov snívali o návrate Spice Girls práve Mel B a Emma Bunton. Victoria Beckham a Mel C donedávna váhali. Nakoniec sa na pódium nepostaví iba Posh Spice, ktorá sa chce venovať svojej módnej značke, no kolegyniam vyjadrila podporu.

„Mám toho veľmi veľa, čo sa týka môjho biznisu a rodiny, ale veľmi sa teším s dievčatami, pretože si pripravili naozaj skvelé veci,“ povedala pre kanál ExtraTV Victoria Beckham, ktorá si kolegyne nenechá ujsť.

Na pódiu by sa mala Posh Spice objaviť, podľa slov Mel B, v anglickom Sunderlande. Aj keď sa na turné nezúčastní, vďaka podielu v značke Spice Girls utrží milióny libier,uviedol britský denník Daily Mirror.

Spice Girls sa naposledy predstavili počas záverečného ceremoniálu na londýnskych Olympijských hrách v roku 2012, kedy sa po aréne premávali na čiernych taxíkoch typických pre Londýn.

Wannabe ich vynieslo do hudobných výšin

Kapela vznikla už v roku 1994 na základe inzerátu, v ktorom hľadala nahrávacia spoločnosť dievčatá do novovznikajúcej skupiny. S Emmou Bunton a Mel C sa na začiatku nepočítalo, povedala nedávno Halliwell v šou Jonathana Rossa.

Ich prvá skladba Wannabe z albumu Spice, ktorá vyšla dva roky po vytvorení skupiny, sa stala hitom doma a aj v takmer štyridsiatich krajinách sveta, vrátane USA. Wannabe je dnes najpredávanejším singlom z dielní dievčenských skupín vôbec. V roku 2016 oslávil tento hit dvadsať rokov.

Nasledovali ďalšie skladby ako Say You’ll Be There, 2 Become 1, Mama, či Who Do You Think You Are, ktoré sa rovnako umiestnili na prvých priečkach. Práve poslednou skladbou otvárali odovzdávanie britských hudobných cien v roku 1997, kde sa v ligotavých minišatách s motívom britskej vlajky prezentovala Geri Halliwell. Tento outfit sa stal jedným zo symbolov, ktoré reprezentovali obdobie Spicemánie.

Časopis Top of the Pops dal každej členke aj prezývku, pod ktorými sú známe dodnes – Posh Spice (Victoria Beckham), Baby Spice (Emma Bunton), Scary Spice (Mel B), Sporty Spice (Mel C) a Ginger Spice (Geri Halliwell). Práve tieto prezývky im pomohli aj pri budovaní značky Spice Girls neskôr.

V roku 1997 vyšiel ich ďalší album Spiceworld, z ktorého pochádzajú hity ako Spice Up Your Life, Stop a Viva Forever. Spice Girls boli známe aj pre svoje jednoduché choreografie. Jednoduché tanečné kroky ku skladbe Stop sa stali nezabudnuteľnými.

Po tom ako sa zbavili svojho manažéra Simona Fullera, ktorý stál za úspechom skupiny, sa však kapele prestávalo dariť. V roku 1998 opustila formáciu Geri Halliwell. Kapela pokračovala v koncertovaní a koncom roka 2000 vypustila do sveta tretí album Forever, tentokrát už bez Halliwell. Nahrávka však nebola úspešná a Spice Girls ohlásili svoj koniec mesiac po vydaní albumu.

Výraznejší úspech v hudobnom priemysle zaznamenala len Mel C, Geri Halliwell a čiastočne aj Emma Bunton. V roku 2007 sa dali na krátky moment opäť dokopy. Predtým stihli vystúpiť napríklad na módnej prehliadke Victoria’s Secret. Pri príležitosti svojho návratu sa zavreli aj do štúdia a nahrali novú skladbu Headlines (Friendship Never Ends), ktorá sa stala zároveň oficiálnym singlom charitatívneho projektu Children in Need a tiež jediným novým singlom z ich výberovky.

Napriek svojmu krátkemu trvaniu sa Spice Girls stali ikonami, ktoré vďaka svojej hudbe, filozofii a móde formovali nielen britskú, ale aj svetovú, popkultúru.