Jubilejný 10.ročník konferencie Megatrendy a médiá sa konal 14. a 15. apríla. Začiatok konferencie sa niesol v znamení odovzdávania ocenení a hlavnej časti programu, kde všetkých odborníkov a zúčastnených privítala dekanka FMK Dana Petranová. Odovzdávali sa ocenenia ako Granátové jablko Mariána Matyáša či celkom nové ocenenie učiteľov a projektov inovácií vo vzdelávaní Briliantt 2015.

DSC_3066

O súčasných trendoch v transformácií mediálneho vzdelávania predniesol príspevok rektor univerzity Jozef Matúš. Po ňom vystúpil významný hosť prof. Diab M. Al-Badayneh z Jordánska, ktorý sa venuje kriminológii či aplikovanej sociológii.

Veľmi dôležitou časťou prvého dňa konferencie bola, tak ako každoročne, panelová diskusia. Do diskusie na tému Človek v zrkadle mediálnej kreativity prijali pozvanie účastníci Martin Nikodým, Daniel Dangl, Zora Hudíková, či Alexander Plencner. Moderátorom bol doc. Slavomír Magál. Okrem hlavnej témy sa pozornosť venovala aj problematike výchovy recipienta médiami, diváckemu vkusu či programovej štruktúre. „Televízie hľadia na čísla a ak majú vlastníkov niekde v zahraničí, je im naozaj jedno, čo sa tu u nás vysiela.“, vyjadril sa Dano Dangl.

11074523_10204524611530947_431315303_n

Zaujímavá bola aj téza, že médiá sú stále kreatívnejšie v získavaní divákov, ktorí sú čoraz viac vystavovaní tlaku z informačnej presýtenosti. Zaznela preto otázka, či existuje spôsob kritického myslenia, ktoré ochráni ľudí od mediálnej a marketingovej manipulácie. Podľa Martina Nikodýma nie všetci vedia identifikovať, že ak správa obsahuje „vraj, údajne“, nie je to celkom relevantná a overená informácia. Alexander Plencner hovorí, že máme viacero verzií mediálnej reality a je na recipientovi,  ktorá verzia sa stotožňuje s jeho vnímaním skutočnej reality: „Každý verí v správnosť svojho názoru. Otázka je: má správny informačný zdroj? Účastníci panelovky riešili aj to, čo je pre Slovákov tabu. „Slováci sa boja témy Boha aj homosexuality. V Česku je to liberálnejšie a v tom je ten rozdiel medzi nami.“ povedal Dano Dangl.

DSC_3200

Po panelovej diskusii sa účastníci rozišli do sekcií, kde prezentovali svoje príspevky. Potom nasledoval večerný raut, na ktorom nesmelo chýbať ani vystúpenie univerzitného speváckeho súboru Unitty. Streda sa niesla v znamení ďalších odborných prezentácií.

Tohtoročná konferencia zanechala v mnohých prítomných veľmi dobrý dojem a s určitosťou môžeme tvrdiť, že vďaka organizácii, témam prednášok a diskusii či pozvaným hosťom patrila k najvydarenejším. Pomyselná latka je teda opäť o kúsok vyššie a už teraz sa tešíme na ďalší ročník tejto tradičnej udalosti.