lucia3Myslíš si, že ťa naša škola dostatočne pripravila na prácu v médiách?
Škola bola super a dala mi veľa do života. Stále si ale stojím za tým, že prax je dôležitejšia. To, čo sa človek naučí v rámci praxe je pre neho určite osožnejšie, lebo si to zažije, prežije, spraví a je omnoho lepšie pripravený.

Praxovala si už počas štúdia?
Áno. Začínala som v TV Ružinov, čo je lokálna televízia tu v Bratislave. Keďže to bola len lokálna televízia a financií bolo málo, vyskúšala som si tam prácu na rôznych pozíciach. Robila som moderátorku, redaktorku, čokoľvek, čo práve potrebovali (smiech). Naučila som sa tam skutočne veľa vecí.

Kedy si v Ružinovskej televízií začínala?
Už v prvom alebo v druhom ročníku na vysokej škole.

Skúsila si aj nejakú inú prax v médiách?
Šesť rokov som pracovala v RTVS (vtedy STV), kde som moderovala počasie. Začala som v treťom ročníku. Ešte mám v čerstvej pamäti, ako som v tom čase písala bakalárku. Všetko išlo ruka v ruke, s praxou som nikdy problém nemala.

Dalo sa to stíhať? Denné štúdium a práca v RTVS súčasne?
Všetko sa dá, keď sa chce. Bolo veľmi milé, že mi profesori boli ochotní vyhovieť, keď som potrebovala odísť skôr. Teraz ani neviem, či som si vybavovala individuálny študijný plán, ale myslím, že nakoniec som ho ani nepotrebovala a časovo som sa dokázala zladiť.

Ako si sa dostala do RTVS? Klasický konkurz alebo nejak inak?
Bol to klasický konkurz, milión ľudí a stres. Pomaly som sa dostávala do užších výberových kôl a  ani som sa nenazdala a bola som tam.

To si potom šikovná…
…alebo mám šťastie (smiech). Som flegmatický typ človeka a veľmi sa nestarám o budúcnosť. Skôr to nechávam plynúť.

Odmalička si chcela pracovať v médiách?
Úplne odmalička nie. Najprv som chcela byť učiteľkou. V puberte nastal ten zlom, kedy som začala obdivovať krásne (najmä spravodajské) moderátorky, ktoré elegantne a v krásnych šatách čítali večerné správy. Vtedy som si povedala, že toto je vec, ktorá by ma bavila a ktorú aj budem robiť.

Na akom poste si vo Fun rádiu?
Som správarka. To znamená, že v krátkych blokoch čítam správy z domova aj zo sveta, ktoré si sama pripravujem. Pred štyrmi rokmi som nastúpila na túto pozíciu a stále sa toho držím. Veľmi ma to baví a veľké plus je, že mám obrovský prehľad, čo sa práve deje.

lucia2
„To, čo sa človek naučí v rámci praxe je pre neho určite osožnejšie, lebo si to zažije, prežije, spraví a je omnoho lepšie pripravený.“

A tvoja pracovná doba je od desiatej do…?
Ako ste počuli, v rannom vysielaní od šiestej do desiatej správy hlási Marek a ja prichádzam do práce pred desiatou a hlásim do šiestej večer.

Po šiestej sa už správy nehlásia?
Nie. O šiestej je posledný blok správ.

Do Fun rádia si sa dostala vďaka konkurzu rovnako ako do RTVS?
Áno. Súčasný šéfredaktor spravodajstva Marek dostal od kohosi odporúčanie, že pracujem v RTVS. Takže mi zavolal, či môžem prísť na konkurz. Bolo to veľmi spontánne a smiešne, vtedy som mu dokonca do telefónu povedala, že neprídem. Nevyhovoval mi dátum a Marek trval na tom, že musím prísť v ten konkrétny deň a bodka. Nakoniec som sa rozhodla, že to skúsim, ale iba kvôli tomu, že dĺžka konkurzu nemala presiahnuť viac ako hodinku.

A čo od teba na konkurze požadovali?
Dostala som dlhú agentúrnu správu a bolo mi povedané, že ju mám zostručniť a prepísať na čistý papier položený vedľa na stole. Ja som ten papier vôbec nepoužila, iba som poškrtala dlhé vety z agentúrnej správy a išli sme to nahrať. Ešte v ten deň mi Marek volal, že nastupujem do Fun rádia ako správarka.

Počas konkurzu do Fun rádia si bola bez práce?
Nie, stále som moderovala správy v RTVS.

Váhala si, či ísť do rádia alebo ostať v televízií?
Nie, našťastie som sa nemusela rozhodovať. Vtedy boli správy iba v rannej šou, takže som prišla do rádia o piatej, aby som si stihla všetko pripraviť a o desiatej som už končila. Do RTVS som chodila až na poobednú hodinu okolo jednej, čiže mi to vyhovovalo a nijakým spôsobom neobmedzovalo.

Ale v RTVS už nepracuješ?
Teraz je to rok, čo som tam skončila a naplno sa venujem Fun rádiu. Dovtedy som ale fungovala paralelne a dalo sa to zvládnuť.

Ty si sa rozhodla odísť?
Nie, odišla som kvôli celkovej zmene štruktúry vysielania v RTVS. Počasie začali vysielať meteorológovia. A tiež si myslím, že šesť rokov sa pozerať na tú istú moderátorku je pomerne dlho a potrebovali zmenu.

Ak by si porovnala tieto dve mediálne profesie, ktorá ťa bavila viac?
Zodpovedne a úprimne vyhlasujem, že Fun rádio (smiech).

Vráťme sa späť k Fun rádiu. Nerobili ti Adela so Sajfom zle, keď si začínala?
Robili mi najviac zle, špeciálne Sajfa. Prvé týždne v novej práci ma stále rozptyľoval. Postavil sa za mňa presne v čase, keď som mala čítať, začal ma chytať, hladkať a mal z toho obrovskú srandu. Bolo náročné sústrediť sa na správy a nesmiať sa. Bolo to ťažké, ale dalo sa to ustáť. Horšie bolo, keď zobral akýsi papier a položil mi ho na obrazovku, z ktorej som čítala. Pár sekúnd ostalo vo vysielaní úplne ticho. Keď papier odtiahol, vôbec som nevedela kde pokračovať, len som čítala, čo som videla.

lucia
„Myslím si, že šesť rokov sa pozerať na tú istú moderátorku je pomerne dlho.“

A čo Junior s Marcelom?
S nimi bolo ranné vysielanie vždy veselé. Raz v lete, keď zastupovali Adelu a Sajfu v rannej šou som skoro dostala pokutu. Bolo to v období, keď boli na celom území Slovenska povodne, takže som čítala správy o zaplavených domoch, ľuďoch odrezaných od sveta, skrátka samé hrozné veci. Vtom sa Junior dole odrazil od stoličky a začal napodobňovať, ako sa vozí na člnku. Vybuchla som od smiechu. Viackrát mi bolo vytknuté, že sa v správach smejem, čo by som nemala…

Ako sa rieši takýto „prúser” v rádiu?
Môžem dostať pokutu, ale našťastie, doteraz sa mi len vyhrážali a nikdy som reálne pokutu nedostala.

Máš tu kolegov, ktorí tiež študovali masmediálnu komunikáciu?
Hore na obchodnom oddelení je jedna absolventka a Zuzka, z večerného vysielania, chodí ešte stále k vám do školy, ale externe. Celkovo tu však nepracuje veľa ľudí z masmediálky.

Autor: Karin Fronková