Začal ako projekt na vysokej škole, neskôr sa dostal do verejného priestoru a po zrušenom ročníku pre pandémiu bude teraz online. O festivale Začni OD SEBA sme sa rozprávali s organizátorkou LUCIOU SIVČÁKOVOU, ktorá si vďaka podujatiu splnila sen.

V rozhovore sa okrem informácií o aktuálnom ročníku ekofestivalu dočítate tiež:

  • ako sa festival vyvíjal,
  • ako sa skupina mladých študentov dala dokopy,
  • ako študentka FMK pomáha prírode.

Do onlinového prostredia prichádza ekologický festival Začni OD SEBA. Kedy bude prebiehať a na aké témy sa zameriava?

Tento rok sme sa rozhodli dať festival do onlinového priestoru najmä kvôli aktuálnej situácií s pandémiou. Aby sme si nielen my, ale najmä diváci spríijemnili čas doma, ktorý v týchto dňoch trávime viac ako obvykle. Veríme, že sa tento náš ciel podarí naplniť a spoločne si to užijeme. Dokopy pripravujeme štyri festivalové pondelky, v rámci ktorých sa chceme zamerať najmä na témy životného prostredia, jeho ochrany a toho, čo my ľudia môžeme spraviť pre to, aby sa táto situácia zlepšila. Chceli by sme presvedčiť ľudí o tom, že aj ako jedinci majú veľkú moc zmeniť veci k lepšiemu.
Pevne veríme, že mnoho divákov namotivujeme sa nad sebou zamyslieť a začať konať od seba.

Čo diváci môžu zažiť?

Žiaľ, celý program festivalu presne povedať nevieme, pretože program jednotlivých dní pripravujeme len týždeň dopredu, keď nám hostia potvrdia svoju účasť.
Onlinový festival sa začína v pondelok, 11. januára 2021, vo večerných hodinách. Diváci sa môžu tešíť na diskusiu s pánom Martinom Hojsíkom, ktorý pôsobí ako poslanec Európskeho parlamentu a aktivista. Odborne sa venuje ochrane klímy, životného prostredia a zvierat. To je aj dôvod, prečo sme sa rozhodli osloviť práve jeho. Hovoriť budeme o aktuálnej situácii životného prostredia na Slovensku a o možnostiach, ktoré treba podniknúť k jej zlepšeniu. Veľmi sa teším na tohto hosťa, bude to skvelé „otvorenie“ festivalu. Diváci sa dozvedia reálne fakty a čísla, čo sú veľmi zaujímavé informácie. Ďalej privítame Zuzanu Sidorovú, ktorá stojí za iniciatívou zerowaste_girls.Vysvetlí nám, čo pojem zerowaste a žiť udržateľne znamená, a takisto nám prezradí zopár tipov, ako naše obyčajné, každodenné návyky zmeniť tak, aby sme viedli ekologickejší život.

Aký je cieľ festivalu Začni OD SEBA?

Hlavným cieľom je poukázať nielen na problémy, ktoré sa momentálne týkajú nášho životného prostredia, ale predovšetkým ukázať ľuďom cestu, ako začať od seba, a aké sú možnosti pre záchranu našej planéty. Festival prispeje k zlepšeniu povedomia o problematike našej planéty Zem, rozšíri obzory, prispeje nielen dôležitými informáciami a cennými radami, ako byť lepším v tomto smere, ale aj k zmene postojov k životnému prostrediu. Pevne veríme, že mnoho divákov namotivujeme sa nad sebou zamyslieť a začať konať od seba. A ako som už spomínala, naším ďalším cieľom je takýmto spôsobom spríjemniť ľuďom čas strávený doma.
začni od seba
Skupine mladých ľudí sa podarilo zorganizovať ekologický festival na trnavskom Nádvorí, jeho druhý ročník museli zrušiť pre pandémiu. Zdroj: Začni OD SEBA

Ako bude podujatie prebiehať?

Diváci sa môžu pripojiť na program festivalu zdarma prodtredníctvom živého prenosu na našom Facebooku Začni OD SEBA. Tí, ktorí toto živé vysielanie nestihnú, si budú môcť pozrieť uložený záznam.

Plánovali ste v tomto období nejaké iné aktivity, ktoré ste napokon zrušili pre pandémiu?

Minulý rok v máji sme plánovali zopakovať ekofestival na Nádvorí v Trnave, no, žiaľ, vzhľadom na pandémiu sme museli festival preložiť na jeseň, kedy sme ho kvôli opatreniam nakoniec museli zrušiť. Veľmi nás to mrzí, no chápeme túto situáciu a veríme, že sa nám podarí festival na Nádvorí zorganizovať znova. Bola to skvelá príležitosť, kedy sme sa prvýkrát presunuli z priestorov našej školy do niečoho „väčšieho“. Boli sme nadšení z toho, ako všetko skvele dopadlo, a preto chceme, aby sa tu festival ešte minimálne jedenkrát uskutočnil.

Kto sú ľudia, ktorí za projektom stoja a ako sa dali dokopy?

Som samostnou myšlienkou vytvoriť ekofestival na našej škole som prišla ešte tri roky dozadu v rámci kabinetu eventov (pozn. red. voliteľný predmet na FMK UCM v Trnave). Mala som presnú predstavu, ako by mal tento event vyzerať. Postupne, ako sa pripojili ďalší ľudia, ktorým sa tento nápad zapáčil, sme vytvorili skvelý tím a celú túto myšlienku sa podarila zhmotniť. Predtým sme sa veľmi nepoznali, okrem toho že sme mali spolu pár spoločných predmetom nás nič nespájalo. Zmenilo sa to, keď sme začali pracovať na Začni OD SEBA.
Splnila som si taký malý sen o ekofestivale, a to by som bez tejto pomoci a, samozrejme, bez ľudí, s ktorými na festivale pracujeme, určite nezvládla.

Ako vyzerala vaša prvá spolupráca?

Prvý ročník Začni OD SEBA sa konal v priestoroch Jamy (pozn. red. na trnavskej ulici V jame je univerzitná budova) a musím povedať, že na to, že sme takéto podujatie organizovali úplne prvýkrát, dopadlo naozaj úžasne. Nestalo sa nič, čo by nás prekvapilo alebo čo by sa skomplikovalo a spôsobilo nepríjemnosti. Program sme natiahli až na dva dni a prišlo toľko zaujímavých ľudí, že sme si vytvorili komunitu naozaj skvelých ľudí, s ktorými sme v kontakte doteraz. V prvom ročníku sa nám podarilo urobiť aj zbierku hračiek pre detský domov v Trnave a finančnú zbierku pre útulok tiež v tomto meste. Išli sme ich osobne zaniesť a psíkov sme zobrali na prechádzku.

Potom ste sa presunuli do verejného priestoru na spomínané Nádvorie. Ako na tento moment spomínate?

Druhý ročník takisto dopadol úplne skvele, priam nad očakávania. Aj vzťahy v našom tíme sa utužili. Ešte pred podujatím sme sa stretli u mňa na izbe v Trnave a lepili drevené odznaky, ktoré sme rozdávali ako pozornosť pre našich hostí.  Pracujeme na projektoch dobrovoľne, čo znamená že nie sme za to nijak finančne ohodnotení, no získavame úžasné skúsenosti, ktoré, dovolím si tvrdiť, sú oveľa cennejšie.
Samozrejme, veľká vďaka patrí našej univerzite a fakulte, ktoré nás celý čas plne podporujú. Splnila som si taký malý sen o ekofestivale, a to by som bez tejto pomoci a, samozrejme, bez ľudí, s ktorými na festivale pracujeme, určite nezvládla. Na začiatku sme boli väčšia skupina, no vzhľadom na to, že viacerí už neštudujú alebo sa venujú iným aktivitám, sme ostali štyria. Ja, Adam Trepáň, Klára Furdanová a Adam Babirát, ktorí to ťaháme už od samého začiatku.
Začni OD SEBA
Organizátori ekologického festivalu, zľava Lucia Sivčáková, Klára Furdanová, Adam Babirát a Adam Trepáň. Zdroj: Začni OD SEBA, vlastné spracovanie

Môže sa niekto k vašej skupine pridať?

Samozrejme, pridať sa môže ktokoľvek, kto má chuť sa niečo naučiť, prípadne kto sa chce realizovať v oblasti organizácie podujatí. Stačí nám napísať.

Venujete sa spoločne ako organizátori nejakým ekologickým aktivitám aj v súkromí?

Mimo našich „školských povinností“ sa venujem Začni OD SEBA len ja. Podarilo sa mi vďaka ekofestivalu nadviazať skvelé spolupráce, napríklad s organizáciou Zaži čisté rieky, s ktorou sme spoločne organizovali upratovanie v okoli Parnej.
Za seba môžem povedať, že v súkromí trávim veľa času v lese, keďže môj tatino je odborný lesný hospodár. Každý rok chodíme sadiť stromčeky, natierame ich ochranným náterom, aby ich zver neobhrýzala a stromčeky mohli rásť. Tatino mi ukazuje, ako sa o les starať. Musím povedať, že ma to veľmi fascinuje a baví. Asi aj to je dôvod, prečo mám k prírode tak blízko. Od malička sme chodili so sestrou a s tatinom do prírody vždy, keď sa dalo, a to nám ostalo doteraz.

Plánujete založiť občianske zrduženie?

Keďže ma tieto aktivity spojené s prírodou a vzdelávaním v rámci ekológie veľmi bavia a napĺňajú, po skončení štúdia by som chcela ísť určite týmto smerom a vytvoriť občianske združenie. Aj keď je to ešte všetko v teoretickej rovine, bolo by skvelé, keby to vyšlo.