„Len samé cyklochodníky!“ Aj takáto mienka panuje v Trnave o projektoch v rámci mesta. Športový komplex dostane nové bežecké či korčuliarske okruhy, špeciálnu naklonenú šprintérsku rovinku i moderné futbalové ihrisko.

V Trnave sa aktuálne okrem viacerých rekonštrukcií ciest, chodníkov či iných projektov vo veľkom obnovujú športoviská po celom meste. Podľa primátora mesta Petra Bročku je to najefektívnejší a najlacnejší spôsob ako investovať nielen do zdravia detí a mládeže, ale v budúcnosti aj celej populácie. V ďalšej fáze obnovy športovísk v Trnave sa dostala na rad aj rekonštrukcia multifunkčného športového areálu atletického klubu Slávia na Rybníkovej ulici.

Rekonštrukcia športového areálu Slávia
Takto by mal po kompletnej rekonštrukcii vyzerať areál Slávie. Zdroj: archív mesta Trnava

Moderné a nezvyčajné riešenia

Na Slávii sa pracuje na viacerých samostatných projektoch. Rekonštrukcia prebieha na vonkajšom ovále okolo atletického štadióna, ktorý dostane nový povrch. Okrem neho sa vytvoria ďalšie bežecké trasy aj okolo blízkych futbalových ihrísk, pričom jedna bude určená aj pre korčuliarov. Navyše, v areáli Slávie vznikne aj úplne nové a moderné ihrisko na futbal s umelým povrchom či zavlažovaním.

Jedinečnou je v našich končinách výstavba dvesto metrovej naklonenej rovinky pre šprintérov s dvojpercentným sklonom. Potvrdila to aj hovorkyňa mesta Veronika Majtánová: „Vzhľadom na rozsah a kvalitu priestoru ide o unikátny projekt, obzvlášť zaujímavá bude šikmá bežecká dráha.“ Do jej vnútra sa, naviac, zmestí aj klasická šprintérska dráha s dĺžkou 60 metrov a jej kraj olemujú schody rôzneho druhu na tréning behu do schodov.

rekonštrukcia areálu Slávia
Naklonená šprintérska rovinka bude na Slovensku prvou svojho druhu. Zdroj: Radka Motolová

Pred pár rokmi prešli v areáli kompletnou obnovou aj basketbalové a nohejbalové plochy, ktoré už naplno slúžia rekreačným i profesionálnym športovcom.

Na jar si už zašportuje každý

Na rekonštrukciu týchto projektov v celkovej hodnote viac ako 1,8 milióna eur prispeje okrem mesta a samosprávy aj viacero iných subjektov. „Výstavbu futbalového ihriska z veľkej časti financuje Slovenský futbalový zväz a pri revitalizácii aj stavbe nových bežeckých tratí počíta Trnava s príspevkom z Fondu na podporu športu. K nezvyčajnej šprintérskej dráhe pridá ruku k dielu aj Slovenský olympijský a športový výbor,“ vysvetlila hovorkyňa mesta Trnava.

S výkopovými prácami sa začalo na prelome mesiacov máj a jún tohto roka a potrvať mala pôvodne približne päť mesiacov. Viacero stavieb však nabralo časový sklz, a tak si obyvatelia Trnavy budú musieť na kompletne zrekonštruovanú Sláviu ešte počkať. „Dvesto metrová dráha, základný ovál okolo atletického štadióna a futbalové ihrisko budú dokončené tento rok a ostatné bežecké trasy na jar budúceho roku,“ objasnila vedúca úseku komunikácie a marketingu.

rekonštrukcia areálu Slávia
Vo vnútri naklonenej dráhy bude ďalšia 60-metrová rovinka a z boku zase rôzne druhy schodov. Zdroj: Radka Motolová

Športom k zdravej budúcnosti

Kvalitné a moderné športoviská pribúdajú v Trnave v poslednom období pomerne rýchlo. Okrem spomínanej rekonštrukcie v areáli Slávie sa plánuje aj obnova futbalového ihriska v športovom areáli Lokomotíva. Na ulici Juraja Slottu vznikne plocha aj s certifikátom UEFA, čo umožňuje hrať tu aj súťažné zápasy.

Ďalší športový komplex sa v týchto dňoch finišuje na Limbovej ulici, kde verejnosť poteší viaceré ihriská i bežecká dráha s výbornými povrchmi. Dokončený je už podobný areál Základnej školy s materskou školou na Gorkého ulici, ktorý okrem žiakov poslúži aj širokej verejnosti. Deti i dospelí si tu môžu zahrať futbal, hádzanú, volejbal či basketbal a k dispozícii sú aj workout a detské ihrisko. Nesmieme zabúdať ani na dávnejšie skolaudované projekty na Ulici Jána Bottu a Vančurovej ulici.