Obyvateľom bude k dispozícií prostredníctvom webovej stránky počas celej zimy.

Mobilnú hru vytvorila organizácia Zaži v Trnave – Mestské kultúrne stredisko v spolupráci s mestom Trnava pod vedením scenáristky Jany Pekárkovej, programátora Martina Poláka, ilustrátora Jána Baláža, scénografiek Nade Salbotovej a Barbory Rajčanovej či skladateľov Tomáša Köppla a Patrika Grosingera.

Obsahuje rozprávkovú hudbu zloženú z rôznych hudobných nástrojov pričom hráčov v nej sprevádza hlas známeho herca Daniela Heribana.

Škriatkovia v jednom z trnavských okien. Zdroj: Natália Mozoláková
Inštalácie škriatkov sú vo vybraných oknách vytvorené na mieru. Zdroj: Natália Mozoláková

Škriatkovo kúzlo vzniklo za dva mesiace

Projekt vznikol už v októbri minulého roka, keď bolo zrejmé, že sa hromadné podujatia nebudú konať. Mestské kultúrne stredisko najskôr uvažovalo nad eventom, ktorý by rodiny zažili individuálne, aby tak do Trnavy aspoň čiastočne vniesli „pocit Vianoc“.

Podľa slov scenáristky hry Jany Pekárkovej vznikol nápad využiť priestory prázdnych okien v centre mesta a nainštalovať do nich čarovné mikrosvety, ktoré by prostredníctvom príbehov a interakcií pretvorili do rozprávkovej hry.

„Napadlo mi siahnuť po charakteroch škriatkov, na ktorých naši predkovia aj skutočne verili. Spájajú sa s mestským prostredím, so spolužitím v domoch a najmä, sú veľmi vďační charakterovo aj vizuálne,povedala Pekárková.

Vďaka ľudským črtám škriatkov dokázali dobre pracovať s ich emóciami – smútkom, osamelosťou, zvedavosťou, radosťou, údivom, obavou, aj šťastím.

Vďaka skúsenostiam z predošlého projektu sa im hru navyše podarilo vytvoriť v rekordne krátkom čase. Od prvého stretnutia do spustenia projektu prešli len dva mesiace.

Pomocou smartfónu plníte úlohy a pomáhate tak škriatkovi. Zdroj: Natália Mozoláková
Pomocou smartfónu hráči plnia úlohy a pomáhajú tak škriatkovi nájsť si domov. Zdroj: Natália Mozoláková

Náklady boli 35-tísíc eur. Suma zahŕňa všetky profesie, ktoré sa podieľali na vytvorení hry, taktiež aj materiály na výrobu a údržbu inštalácií. „Ide o na mieru zhotovené skrine s vymodelovanými svetmi škriatkov, ktoré presne na centimeter pasujú do vybraných okien,“ dodala scenáristka hry.

Projekt vďaka záujmu obyvateľov funguje samostatne

Podľa Pekárkovej prejavený záujem splnil ich očakávania. Podarilo sa im vniesť do Trnavy niečo, čo iné mestá na Slovensku nemajú a ukázať tak silu lokálneho kreatívneho priemyslu. Za minulý rok vyskúšalo hru viac ako 2500 ľudí. Tento rok už počas prvého týždňa od spustenia tvorcovia poslali hráčom do hry 500 unikátnych pin kódov.

Myšlienkou projektu je pomoc blízkym, dôležitosť vzťahov a vône domova. Ide aj o isté scitlivenie detí, ktoré chcú, aby všetko dobre dopadlo a škriatok si našiel domov.

„Druhým cieľom inštalácie hry v uliciach mesta je taktiež podvedomé budovanie vzťahu k nemu a jeho budovám. Mnohí z nás sa nikdy nezamýšľali, čo by mohlo za oknami domov byť,“ doplnila Pekárková.

Hra je určená pre všetkých bez ohľadu na vek. Inštalácie škriatkovských svetov sa nachádzajú v ôsmich oknách v úzkom centre Trnavy. Začínajú pri Mestskej veži, pokračujú na Nádvorie, k divadlu Jána Palárika a končia sa na pešej zóne. Hráči ich postupne navštevujú a pomáhajú škriatkovi Krémešovi nájsť domov.

Okno zaplnené inštaláciou. Zdroj: Natália Mozoláková
Hra s príbehom je ladená tak, aby sa neskončila s Vianocami. Zdroj: Natália Mozoláková

Hraním strávia približne 35 minút, pričom ich po celý čas naviguje žltá šípka. Musia roztočiť kompas, rozsvietiť lampu či pospájať škriatkovské dvojice.

Hra zaujala mnohé mestá na Slovensku a škriatkov si boli pozrieť aj študenti z dánskeho Mariageru. Mesto Trnava sa vďaka nej taktiež uchádza o titul Európske hlavné mesto kultúry 2026. Zahrať si ju je možné prostredníctvom smartfónu každý deň od 8:00 do 21:00 na webovej stránke skriatkovia.trnava.sk.