Vianočné trhy v Trnave sa považujú za jedny z najkrajších na Slovensku. Ľudia sa tu stretávajú so svojimi blízkymi pri dobrom punči, medovine alebo tradičnom jedle a nasávajú pokojnú adventnú atmosféru. Pre tých najmenších sa núka aj príležitosť zajazdiť si na poníkoch.

Rodičia posadia svoje deti na malé koníky s myšlienkou, že urobia pár pekných fotiek a ich ratolesť má zážitok, na ktorý si po pár rokoch zrejme ani nespomenie. Často sa pri tom zabúda na spomínané poníky, ktoré musia niekoľko hodín denne krúžiť dookola v relatívne malej ohrádke. Je to pre zvieratá vhodné?

Mesto, žiaľ, nemá právomoc na súkromnom pozemku tento druh podnikania zakázať ani zmysluplne obmedziť.

Veľa ľudí túto atrakciu kritizuje. Poníky vraj nemajú adekvátne podmienky a sťažovatelia dodávajú, že majiteľovi ide iba o zisk. Osoba, ktorá prevádzkuje túto manéž, hovorí, že poníky sú už na to zvyknuté.

Mesto sa od tejto problematiky dištancuje. „Je na vašom rozhodnutí, či podporíte svojimi peniazmi túto tzv. „atrakciu“. Je umiestnená na pozemku, ktorý patrí ŽOS Trnava, a.s., Koniarekova 19, Trnava, SR. Mesto, žiaľ, nemá právomoc na súkromnom pozemku tento druh podnikania zakázať ani zmysluplne obmedziť,“ píše trnavský primátor Peter Bročka vo svojom vyjadrení na Facebooku.

Poníky na vianočných trhoch v Trnave
Zdroj: Eva Jonisová

Na Slovensku platí od 1. novembra 2019 nový zákon o veterinárnej starostlivosti, ktorý sa týka aj zvierat v cirkuse. Je zakázané využívať a cvičiť na verejné vystúpenia šelmy (s výnimkou psa, mačky a fretky), primáty, slony, hrochy, nosorožce, delfíny a žirafy. Zákaz sa však nevzťahuje na kone alebo poníky, a preto prevádzkar na trnavských trhoch nerobí nič protizákonné.

Čo môžu robiť občania, ktorí s atrakciou nesúhlasia?

Hovorkyňa mesta Veronika Majtánová hovorí, že najlepšou reakciou je manéž ignorovať, nepodporovať ju svojím vstupným a deťom vysvetliť, prečo s takouto „zábavkou“ nesúhlasíme. Samozrejme, že občania majú aj možnosť kontaktovať priamo vlastníka, ktorý svoj pozemok na túto aktivitu prenajal,” dodáva Majtánová.

Poníky na vianočných trhoch v Trnave
Zdroj: Eva Jonisová

Táto téma rozdeľuje ľudí na viacero táborov. Niektorí ju schvaľujú, iní to zase neriešia a ostatní sú proti atrakcii. Jeden používateľ sa na Facebooku vyjadril, že prechádzajúc okolo s malými deťmi sa tomu človek tak ľahko nevyhne, druhý zas oponuje, že jeho 3-ročné dieťa to hneď pochopilo a od toho momentu chce koníky vyslobodiť.

Ak chcú deti jazdiť na koňoch, tak je tu alternatívna možnosť využiť farmu alebo ranč, kde je pravdepodobne o zvieratá lepšie postarané.