Študenti môžu reprezentovať svoju vysokú školu rôznymi spôsobmi. Medzi tie najmodernejšie patrí hranie počítačových hier.

Agentúra LanCraft otvorila tretiu sezónu UniCupu – univerzitnej e-športovej ligy. Vysokoškoláci sa mohli so svojou alma mater prihlásiť na turnaj, ktorý bude prebiehať počas celého zimného semestra. Súťažiť sa bude v dvoch herných tituloch – League of Legends a Counter Strike: Global Offensive.

Čo je UniCup?

UniCup je projekt pre vysokoškolských študentov, ktorí chcú posunúť hranie počítačových hier na vyššiu úroveň a porovnať si sily s ostatnými. Cieľom je vybudovať stabilný základ univerzitného e-športu. „Ako príklad uvediem hokejovú univerzitnú ligu, ktorá sa posledný rok rapídne rozbehla v susednom Česku. Univerzity majú svoje tímy, ktoré ich v lige oficiálne reprezentujú. Študenti tak majú priestor venovať sa svojej obľúbenej činnosti bez toho, aby to nejakým spôsobom narušilo ich štúdium,“ hovorí organizátor ligy Adam Servatka.

Za najväčší krok k dosiahnutiu tohto cieľa považuje vznik univerzitných e-športových spolkov, ktoré sa do UniCupu pravidelne zapájajú. Náš fakultný tím má na spoločné trénovanie prispôsobenú hraciu učebňu.

UniCup
Tento rok sa do ligy zapojilo 80 tímov. Zdroj: Adam Servatka

V hre CS:GO obhajujú titul práve študenti z odboru teória digitálnych hier (TEDI) reprezentujúci UCM. O ambíciách tímu TEDI Bears sa vyjadril kapitán Igor „Igino“ Ragala: „Náš cieľ je jasný – ideme si obhájiť titul. Do tímu prišla mladá krv, ktorá nám v tom pomôže.“ Zároveň dodáva, že tento rok bude väčšia konkurencia, pretože na univerzity prišli noví ľudia.

Veľkolepé finále by sa malo hrať v Trnave

Do ligy sa mohli študenti zaregistrovať do 15. októbra. Jediná podmienka bola, že zostava sa musí skladať z hráčov z rovnakej univerzity. Prihlásiť sa mohla kompletná päťčlenná skupina alebo jednotlivci, ktorým sa následne organizátori pokúsili zohnať zvyšných spoluhráčov z rovnakej vysokej školy. Tento rok sa do ligy zapojilo 80 tímov, čo je o 40 viac ako vlani. Medziročný nárast prihlásených teda predstavuje 100 %.

Jednotlivé tímy sa rozdelia do skupín. V priebehu šiestich týždňov proti sebe budú bojovať o najlepšie umiestnenie. Tí najlepší postúpia do ďalšej fázy turnaja – play-off, ktoré by malo byť streamované a komentované priamo z Fakulty masmediálnej komunikácie UCM v Trnave. Vďaka tomu môžu ľudia od decembra fandiť svojim obľúbencom naživo.

UniCup
V hre CS:GO obhajujú titul študenti z odboru TEDI reprezentujúci UCM. Zdroj: Adam Servatka

Na predmete streaming a komentovanie, ktorý sa vyučuje na FMK, si študenti z odboru TEDI vyskúšajú komentovanie na vlastnej koži. „Ku komentovaniu sa tak dostanú aj ľudia, ktorí by sa tomuto odvetviu chceli venovať, ale zatiaľ nenašli príležitosť,“ dodáva Servatka.

Najlepšie štyri tímy sa predstavia na offline finále, ktoré je naplánované na 20. – 21. februára 2021. Zabojujú o titul univerzitného majstra Slovenska a o ceny v hodnote 2 500 €. V prípade nepriaznivej situácie spojenej s pandémiou koronavírusu sa záverečná časť odohrá online.