Nová reforma o zákaze jednorázových plastov spôsobila v gastronómii rozruch. Ako sú na tom z ekologického pohľadu vianočné trhy v Trnave?

Dobrá nálada, vôňa vareného vína či cigánskej pečienky, do toho v pozadí hrajú vianočné koledy. To je pravé čaro vianočných trhov, ktoré sú neodmysliteľnou súčasťou adventu. Ako každý rok, tak aj teraz sú Trnavské vianočné trhy v plnom prúde. Trvať budú do 22.12.2019 a nachádzajú sa v centre mesta primárne na Trojičnom námestí pri vianočnom stromčeku. Vianočnú atmosféru si však návštevníci tento rok môžu vychutnávať o niečo ekologickejšie. Jednorázové plasty dostali stopku a nahradili ich ekologické materiály.

Nálepka na jednom zo stánkov na vianočných trhoch v Trnave. Zdroj: vlastný archív

V súčastnosti je téma jednorazového plastu ostro kritizovaná. 27. marca tohto roku schválil Európsky parlament celoeurópsky zákaz predaja niektorých jednorazových plastových výrobkov. Tým pádom sa gastronómia musela prispôsobiť nariadeným zmenám. Preto sa aj tento rok stretávame na trnavských vianočných trhoch s ekologickou zmenou. Namiesto obvyklých plastových pohárov, príborov či tanierov prichádzajú predajcovia s recyklovateľnými materiálmi. Ako túto zmenu vnímajú?

My v Glutenfreeaks používame kompostovateľný riad už od začiatku. Máme kompostovateľné servítky, ktoré sú nebielené, takisto aj taniere či drevený príbor. Používame aj EKO poháre na nápoje. Rozhodli sme sa ísť touto cestou, aby sme nezaťažovali planétu zbytočnými plastami, ktoré sú v gastronómii veľmi používané a najmä v oblasti street food. Predtým sme používali bezlepkové produkty, ktoré boli balené a vznikal z nich veľký plastový odpad. Preto sme prešli na regionálnu pekáreň, ktorá balí pečivo do bedničiek a nížili sme odpad aj v tejto oblasti“ hovorí majiteľ Glutenfreeaks Michal Salva.

Trnavské vianočné trhy a ekologické balenie. Zdroj: vlastný archív

Návštevníci trnavských vianočných trhov túto zmenu vítajú taktiež, hoci zároveň pociťujú obavy v oblasti separovania odpadu.

„Považujem za veľké pozitívum, že aj stánky s občerstvením sa snažia myslieť ekologicky. Veľakrát je rozhodujúca cena a plastový príbor s pohármi sú určite lacnejšie. Naskytuje sa však otázka, či je odpad správne separovaný, inak je ich snaha nanič.“

Z ekologického hľadiska je táto zmena určite pozitívna, otázkou však zostáva s akou zodpovednosťou k tomu predajcovia pristupujú. Faktom však zostáva, že výmena jednorázového plastu je radikálny krok a prináša zo sebou možnosti rýchlejšieho a efektívnejšieho rozkladu na rozdiel od plastov, čím prispejeme aspoň troškou k zlepšeniu životného prostredia.