Samotná príprava večera sa začala už v septembri. Počas nasledujúcich 2 mesiacov organizačný tím v zložení OZ Integrácia študentov a zástupcovia univerzít Andrej Brník (UCM), Miroslav Fulier (MTF) a Adrián Kobetič (TRUNI) pracovali na vytvorení jedinečného večera. Podľa vyjadrení organizátorov bola myšlienka večera rovnaká ako pred dvomi rokmi, kedy mala spoločná beánia svoju premiéru. Spojiť všetkých študentov v Trnave a priniesť im na javisko zvučné mená. Keďže Beánia nemá v Trnave až takú veľkú tradíciu (okrem niekoľkých fakúlt), boli radi, že mohli byť súčasťou jej oživenia. 

Beania-trnavskych-univerzit_2015_Gelko_01
Beániu slávnostne otvorilo samotné vedenie jednotlivých univerzít

Po oficiálnom začiatku a slávnostnom sľube prvákov večer otvorila skupina Gipsy Čáve. Roztancované zástupy ďalej v rytme udržala skupina Vidiek. Spevák Ján Kuric sa pozvaniu veľmi potešil. V rozhovore pre rádio Aetter študentom poslal odkaz: „Milí trnavskí študenti. Nepreháňajte to s učením, ale určite, keď ste sa už dali na to, tak to zvládnite. Nemusíte byť úplne najlepší, ale buďte takí akurát. Lebo podľa mňa ani šprťoši ale ani lajdáci nič nedokážu v živote. Buďte takí lepší stred a budete super!“  Po polnoci vládu nad parketom prebral DJ EKG. Študentov večerom sprevádzali moderátori Andrej Brník a Slávka Mazáková. Slávka: „Beánia trnavských univerzít bola najlepšia akcia, na akej som v Trnave bola. Ako moderátorka som naozaj ešte nemoderovala takúto dobrú akciu. Kapely výborné, atmosféra famózna!“ Andrej: „Čím viac ľudí, tým je energia z davu väčšia a lepšie sa robí aj moderátorom. Moderovali sme aj v iných mestách a môžem spokojne povedať, že trnavskí študenti sú najlepšie publikum, pred akým som stál.“ 

Beania-trnavskych-univerzit_2015_Gelko_05
Spevák kapely Vidiek – Janko Kuric
Beania-trnavskych-univerzit_2015_Gelko_02
Gipsy Čáve rozprúdili zábavu hneď na začiatku večera

Beánie sa zúčastnilo približne 2000 ľudí zo všetkých 3 vysokých škôl v Trnave. Hoci takéto bývajú rizikové, večer prebehol bez komplikácii. Podľa vyjadrení organizátorov sa pri akcii takýchto rozmerov nájdu aj nedostatky. Andrej Brník: „Vždy po podujatí zhodnocujeme a pozorne sledujeme reakcie aj na sociálnych sieťach, aby sme vedeli do budúcnosti eliminovať všetko negatívne. Verím, že ľudia boli spokojní a ak sa im aj niečo nepáčilo, odpustia nám to v prospech dobrej zábavy.“ Samozrejme, dobrá nálada a eufória sú živnou pôdou študentskej kreativity. Kuriozitou večera sa tak stal človek, ktorý si chcel domov odniesť umývadlo. Zabúdať netreba ani na sponzorov a partnerov podujatia. Hlavnými partnermi Beánie trnavských univerzít boli UCM, TRUNI a AMOS klub MTF. Ceny do súťaží venovali FitUp a Bubbleology Slovensko.

Beania-trnavskych-univerzit_2015_Gelko_09
Dobrých ľudí sa všade veľa vmestí
Beania-trnavskych-univerzit_2015_Gelko_08
Zábava v plnom prúde – všetky ruky hore!
Beania-trnavskych-univerzit_2015_Gelko_04
Vystúpenie skupiny Vidiek

A aké ste mali zo spoločnej beánie dojmy VY?

Denisa, 20 UCM – Na spoločnej beánii som bola prvýkrát. Určite sa mi páčili kapely, ktoré nás bavili a aj súťaže. A to je základ, aby bola dobrá hudba a to bola. Plus je za priestor, bol adekvátny k počtu zúčastnených. Za takú pripomienku by som napr. dala to, že mohlo byť viac nejakých aktivít pomimo, nielen fotenie so špagetami. Ešte by som niečo pridala, napr. viac súťaží, ale orientovaných tak, aby univerzity nehrali len proti sebe.

Dominik, 22 MTF – Pozvánka na spoločnú Beániu ma veľmi prekvapila. Najprv som rozmýšľal, ako chcú spojiť tri vysoké školy na jednej akcii, ale povedal som si, že pôjdem a bolo to veľmi super rozhodnutie. Zabavil som sa a užil si celý večer až do záverečnej. Chválim výber skupiny Gipsy Čáve, aj keď som ich nestihol. Vidiek som si veľmi neužil, pretože od nich poznám len dve pesničky. DJ EKG to ale rozbalil ako najväčší pán DJ! Užil som si to na 100%. Súťaže boli úžasný nápad. Všetci sa zabavili a ukázali súťaživého ducha. Vďaka spoločnej beánii som spoznal aj nových kamarátov. Viac takýchto spoločných akcii a úspech je zaručený!

Tomáš 23, TRUNI – Večer hodnotím dobre. Na spoločnej beánii som bol prvýkrát. Nepáčil sa mi ale výber účinkujúcich. V nápojovom lístku chýbalo víno a 2 eurá mi za určitý alkohol prišlo trochu veľa.

autor: Simona Mičová

foto: Peter Lančarič