Koronavírus zasiahol život každého z nás. Výrazne obmedzil najmä podnikateľov, ktorým zostávalo jediné – popasovať sa s krízou. Ako to zvládli študentské podniky v Trnave?

Už minulý rok sa v Trnave zastavil študentský život. Odvtedy prešli študentské podniky neľahkou situáciou. Majitelia museli zatvárať, prepúšťať zamestnancov, okresávať ponuky služieb a skracovať otváracie hodiny.

Vážnosť situácie si uvedomovali aj zákazníci, ktorí sa snažili svoje obľúbené podniky podporovať. Prekonať tento kritický stav pomohla podnikom aj samotná vláda. Poskytovala rôzne finančné príspevky, ktoré mali slúžiť na mzdy, udržanie pracovných miest, ale aj na celkové zabezpečenie chodu podniku.

Táto prvá pomoc bola začiatkom februára navýšená. Minister práce, sociálnych vecí a rodiny predstavil balík „Prvá pomoc plus plus“. Program má pomôcť udržať pracovné miesta a podnikanie pri poklese tržieb. Toto čerpanie pomoci bolo aktuálne predĺžené, a to do 30. júna.

Na pomoc od štátu sú odkázané aj obľúbené študentské podniky v Trnave. Ako sa vysporiadali s kritickou situáciou a aké zmeny môžeme očakávať?

Čajka začala ponúkať jedlá v aplikácii PayToEat

študentské podniky
Študentský podnik Čajka ponúka veľký výber čapovaného piva. Zdroj: Facebook.com/Čajka

Novinkou je objednávanie jedál, nápojov a zabezpečenie rozvozu cez aplikáciu PayToEat. Mobilná aplikácia od slovenských tvorcov sa rozšírila v Trnave už minulý rok. Výnimočná je tým, že okrem klasickej donášky a osobného odberu je možné rezervovať aj miesto priamo v reštaurácii spolu s objednaním jedla na konkrétny čas.

Okrem spomínanej mobilnej aplikácie pribudli v podniku sezónne jedlá, v ktorých hrá aktuálne hlavnú rolu medvedí cesnak. V stave príprav je aj doplnenie nápojovej ponuky o nové letné drinky. „Ak situácia dovolí a uvoľnia sa opatrenia, chceli by sme pokračovať obľúbenými tematickými akciami“, informoval prevádzkar podniku Čajka. „V lete plánujeme zorganizovať druhý ročník volejbalového turnaja s názvom Čajka cup a mnoho ďalších akcií,“ dodal.

Napriek tomu, že podnik bol začiatkom pandémie dlhodobo zavretý, nedošlo k prepúšťaniu zamestnancov. „V plnej zostave sa chceme čo najskôr vrátiť do starých koľají a ukázať našim zákazníkom, že našu prácu máme radi a spravíme všetko pre ich komfort a maximálnu spokojnosť,“ potvrdil zamestnanec Čajky.

Plánované akcie v Relaxe zrušila druhá vlna pandémie

Súčasná situácia poznačila v značnej miere všetky párty kluby. Tento fakt potvrdil aj obľúbený Relax, ktorý je známy študentskými akciami a výhodnými cenami.

Nakoľko je trvalo zatvorený, jeho príjmy klesli na nulu kvôli zrušeným podujatiam. To prinútilo podnik okresať náklady a ukončiť dohody so všetkými brigádnikmi. Aby mohol podnik aj naďalej fungovať, využil pomoc od štátu, a to konkrétne príspevok na udržanie zamestnanosti.

študentské podniky
Po prvej vlne koronavírusu usporiadal Relax klub najväčšiu párty s názvom Projekt X. Zdroj: Facebook.com/Relax Trnava party club

„Po skončení prvej vlny pandémie sme zaviedli opatrenia v súlade s nariadeniami hlavného hygienika. Otvorenie prevádzky sme rozbehli akciou s názvom Reštart,“ spomína manažér Relaxu.

Počas uvoľnenia opatrení stihli v podniku zorganizovať ďalšie akcie pre študentov, ako napríklad Get It Cheap so vstupom zadarmo a najväčšiu párty s názvom Projekt X. Podnik sa zapojil aj do OK TOUR 2020 skupiny Nerieš. Ďalšie plánované akcie a rokovania museli zrušiť kvôli druhej vlne pandémie.

V aktuálnej situácii nezostáva nič iné, len počkať na znovuotvorenie prevádzky. „Ak to situácia dovolí, chceme opäť tešiť mladých ľudí obľúbenými tematickými akciami a koncertami,“ povedal manažér podniku.

Priestory Klubu 69 využili na natáčanie hudobníci a televízia

Medzi najobľúbenejšie podniky v Trnave patrí jednoznačne Klub 69. Žiaľ, rovnako aj tento podnik, ktorý je zariadený v industriálnom štýle, bol do 26. apríla zatvorený.

„K prebiehajúcej pandémii sme sa postavili zodpovedne, prijali sme nariadenia a v decembri sme na neurčitú dobu podnik zavreli,“ vyjadrila sa k situácii majiteľka podniku. „Aj keď to bolo náročné, neprepúšťali sme zamestnancov, držíme všetci spolu. Pre lepšie zvládnutie situácie sme požiadali štát o dotácie,“ dodala majiteľka Zuzana.

študentské podniky
Industriálny podnik Klub 69 sa teší obľube u študentov. Zdroj: Klub 69

Napriek uzavretiu klubu a pretrvávajúcim čiastočným obmedzeniam, priestory podniku boli využité. Počas pandémie tu hudobníci Boy Wonder a Fvck_Kvlt natočili spoločný videoklip a RTVS predstavila podnik v jednom diely televízneho programu s názvom Klubtúra.

V tomto programe približuje Michal Kaščák a Martin Valihora slovenské hudobné kluby a ľudí, bez ktorých by nemohli fungovať. „Rovnako prebehlo v našich priestoroch aj živé vysielanie hudobného predstavenia v rámci Rádia_FM a niekoľko fotení, či už produktových alebo súkromných, podotkla majiteľka podniku.

Počas pandémie nedošlo v podniku k žiadnym zásadným zmenám. Majiteľka a zamestnanci sú už teraz pripravení na úplné otvorenie prevádzky a tešia sa na stálych, ale aj nových zákazníkov. 26. apríla nanovo otvorili svoje brány a privítali zákazníkov na svojej terase.

Cerveza bola kvôli podmienkam trvalo zatvorená

Aj podnik Cerveza, v ktorom mohli študenti za obvyklých podmienok sledovať športové prenosy, hrať biliard, stolný futbal a spievať karaoke, zostal kvôli obmedzeniam trvalo zatvorený.

študentský podnik
Počas karaoke akcie si mohli zúčastnení vyspievať v Cerveze otvorený účet na bare. Zdroj: Facebook.com/Cerveza

Podnik sa vysporiadaval s aktuálnou situáciou pomerne ťažko. „Keďže náš bar nedisponuje žiadnou terasou ani otvoreným priestorom, zostali sme od novembra úplne zatvorení,“ povedal majiteľ prevádzky.

V Cerveze nedošlo k žiadnym zmenám, azda jedinou bol aktuálny nulový príjem, ktorý doposiaľ trápil nielen trnavské, ale aj ostatné slovenské podniky. Obľúbený trnavský bar verí, že sa momentálna situácia čoskoro zmení a po otvorení prevádzok budú môcť študentom vynahradiť to, čo za posledný rok zameškali.

Pandémia potrápila aj Ten Podnik

Ten Podnik navštevovali najmä vyznávači alternatívnej hudby. Ani tento bar v centre Trnavy nie je výnimkou a aj ich obmedzila pandémia vo veľkej miere. „Aj napriek pomoci od štátu, je zvládnutie takejto kritickej situácie náročné,“ potvrdil majiteľ podniku.

študentský podnik
Ten Podnik zíva prázdnotou kvôli opatreniam. Zdroj: Facebook.com/Ten!podnik

O zamestnancov síce podnik neprišiel, otázni sú však brigádnici. Väčšina z nich boli vysokoškoláci a zatiaľ nie je jasné, či sa vrátia do Trnavy. Rovnako zostávajú otázne aj nadchádzajúce udalosti.

Majiteľ povedal, že zatiaľ neplánujú žiadne akcie, keďže nevedia, v akom rozsahu bude podnikanie povolené. „Dúfame, že čoskoro budeme môcť prevádzku otvoriť, vychutnať si drink na terase a privítať zaujímavých interpretov a dídžejov,“ dodal.

Vďaka uvoľňovaniu opatrení, ktoré začalo 26. apríla, mohli gastro prevádzky otvoriť svoje terasy a privítať tak všetkých zákazníkov.