Zmenilo sa veľa nedostatkov spojených s prvou sériou, medzi ktoré patrila hlavne absencia drámy a rýchle rozuzlenie deja. Pomohlo to? Uvidíme.

Všetci sa vieme zhodnúť na tom, že začiatkom jari sa ku nám dostal spiaci hit tohto roka. Korona udrela nečakane a dokázala to, čo sa nepodarilo ani 16 sériám Paneláku – pripútať celý národ k televíznym obrazovkám. Prvej sérii sme však vytkli hlavné postavy, ktoré v rámci nastoleného deja konali až priveľmi racionálne. Vďaka tomu sme sa dočkali pomerne krátkeho príbehu, končiaceho sa predčasne.

Sme si vedomí, že už v prvých dieloch došlo ku zmene hereckého obsadenia. Zmenu sme kvitovali, zastávame sa názoru, že postava premiéra vypálila po zmene o čosi lepšie. Herec priniesol do seriálu emócie, intrigy a spôsobil istú rozpoltenosť medzi divákmi. Niektorí ho milovali, iní nenávideli. Lenže seriál už bol rozbehnutý a jeho koniec nedokázal ovplyvniť ani príchod novej tváre. Druhá séria však zmenu priniesla.

Dychberúci začiatok

Uvidíte ju hneď od prvého dielu. Počas leta sme si mohli oddýchnuť a pripraviť sa na to, čo príde. Fanúšikovia vytvárali teórie o tom, ako by sa mohol seriál skončiť, alebo aké budú osudy hlavných hrdinov. Dlhú dobu sme nemali tušenie, či druhá séria vôbec príde. Začiatkom jesene už ale bolo jasné, že sa niečo chystá.

Prvý diel odštartoval presne tam, kde sa debutová séria skončila. Začiatok bol trochu repetitívny, no pomerne rýchlo dokázal nabrať na obrátkach. Okamžite nastolil myšlienku, že tentokrát sa hrá o oveľa viac, ako v prvej časti. Aj napriek známym postavám či motívom sme sa nevedeli zbaviť pocitu, akoby sme sledovali úplne iný seriál.

Prvej sérii diváci vyčítali najmä racionálnosť postáv, ktorú sa v tomto prípade rozhodli scenáristi vyhodiť von oknom. Často som sa pristihol, ako sa smejem nad nemotornými rozkazmi premiéra. Ten situáciu nenesie veľmi dobre a jeho úzkosť si kompenzuje provokačnými poznámkami na internete.

druhá Korona
Premiér Slovenskej Republiky, Igor Matovič, dbá o vzdelanie svojich poddaných. Zdroj: Facebook / Igor Matovič

Témy, ktoré zapôsobia

V tomto aspekte ide o vynikajúcu štúdiu ľudskej psychiky pod nátlakom. Ukazuje sa to aj v mnohých podzápletkách. Príbeh poslankyne Záborskej na druhú stranu rozoberá problém pokroku a či by nebolo pre ľudstvo lepšie odovzdať smartfóny Bohu a vrátiť sa pri opice. Dočkáme sa aj akcie v podobe policajných razií, ktoré berú našich favoritov jedného po druhom. Kto prežije? Kto ostane pri moci?

V mnohých aspektoch toto Korona zvláda lepšie ako Hra o Tróny. Diváci sa však sťažujú, že veľké množstvo súbežných dejov odvádza od hlavného problému, ktorým aj naďalej ostáva nebezpečná pandémia. Ako to ovplyvní dej sa pravdepodobne dozvieme až na konci.

Dlhú dobu sme nemali tušenie, či druhá séria vôbec príde. Začiatkom jesene už ale bolo jasné, že sa niečo chystá.

Kontrast s prvou sériou môžeme vidieť aj v správaní obyčajných ľudí. Tí sa správajú viac ako nezávislé osobnosti. Témy druhej svetovej vojny či diktatúry sú tu vyjadrené cez ich nesúhlas s nariadeniami premiéra. Ten sa musí nielen obhajovať, ale aj podpichnúť nespokojný dav.

Dobrou správou je, že koniec seriálu je niekde v nedohľadne a aktuálne ani nedokážeme predvídať, ako by mohol vyzerať. Autori si aj v tomto smere zobrali k srdcu pripomienky a druhú sériu poriadne natiahli. Jedno je však isté, máme sa ešte na čo tešiť.

Klady:

  • dráma,
  • témy,
  • dĺžka deja,
  • postava premiéra,
  • podzápletky.

Zápory:

  • drastické rozdiely oproti prvej sérii,
  • niekto sa môže v deji stratiť.

Hodnotenie: 88%