Trnavská univerzita a Univerzita sv. Cyrila a Metoda v Trnave pripravujú integráciu

Spomenuté univerzity sa zapojili do výzvy Ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu SR, so zámerom strategického rozvoja infraštruktúry vysokých škôl. Vytvorenie konzorcia je prvým krokom spolupráce, takzvaného ekonomického združenia a v neskorších fázach je plánovaný proces integrácie trnavských univerzít.

Podľa predstaviteľov trnavských univerzít, vzájomná integrácia a následné partnerstvo by predstavovali značný rozvoj vedeckého výskumu a akademickej spolupráce. Práve takáto súčinnosť by pre Trnavu a región znamenalo zaradenie medzi jedno z najviac prominentných vysokoškolských centier na Slovensku.

“Výzvu na podporu pri strategickom rozvoji infraštruktúry vysokých škôl neberieme len ako vznik konzorcia. Nad spoločnou budúcnosťou uvažujeme strategicky a v dlhodobom horizonte,“

hovorí rektorka UCM Katarína Slobodová Nováková.

Hlavným cieľom je tvorba kvalitných podmienok pre rozvoj ako akademických, tak aj výskumných aktivít vysokých škôl. Práve tieto ciele odzrkadľujú ambície vytvoriť vedecký a kreatívny park a taktiež vytvoriť jednotný vedecký tím. Jedným zo zásadných bodov integrácie je vytváranie spoločných študijných programov a spojených študentských médií pre jasnú spoločnú budúcnosť uvádza internetový portál trnava.dnes24.

TRUNI, jedna z univerzít pripravujúcej sa na integráciu
Prostriedky TRUNI a UCM budú po uskutočnení integrácie zdieľané týmito akademickými subjektami Zdroj: TASR/Lukáš Grinaj

„Pripravovaný integračný projekt vytvára potenciál pre kvalitnú vzdelávaciu ponuku a špičkový vedecký výskum, z ktorého bude profitovať viac než 12-tisíc študentov,” uviedol rektor Trnavskej univerzity profesor René Bílik.

Zámerom konzorcie a následnej integrácie trnavských univerzít plánovanej Univerzitou sv. Cyrila a Metoda a Trnavskou univerzitou je transformácia Trnavy na centrum akademickej infraštruktúry najvyššej možnej úrovne. Túto víziu transformuje v realitu práve pokrytie širokého spektra vzdelávacích programov. Rovnako dôležitým je ponuka exaktnej vedy pre študentov a pedagógov.