Pätica slovenských spevákov sa spojila, aby naspievala spoločnú pieseň na pamiatku Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej. Od vraždy novinára a jeho snúbenice prešli dva roky, no Slovensko na nich nezabúda.

Milan Lasica, Nora Ibsenová, Emma Drobná, Erik Šulc z kapely Medial Banana a Robert Pospiš si uctili mladých ľudí emotívnou piesňou s názvom Predstavujem si krajinu. Text napísal Ivan Štrpka v roku 1989 na melódiu legendárnej skladby Imagine od Johna Lennona.

V lete 1989 vystúpil Dežo Ursíny vo Valašskom Meziříčí na festivale Valašský Špalíček, kde zaspieval skladbu Imagine. Keď sa pieseň končila, začal ju spievať ešte raz, ale už so slovenským textom Ivana Štrpku. Dežo vtedy pieseň venoval upálenému Jánovi Palachovi.

predstavujem si krajinu
Pieseň sa nahrávala začiatkom februára v štúdiu Real Music House. Zdroj: Martina Mlčúchová

Od Palacha ku Kuciakovi a Kušnírovej

Po 30 rokoch sa Marek Kučera rozhodol túto skladbu oživiť. Poprosil Štrpku o opätovnú hudobnú interpretáciu jeho textu. Zároveň oslovil hudobníkov Roberta Pospiša a Martina Sillaya, ktorí sa postarali o produkciu a nový aranžmán piesne. Idea bola jasná – nahrať skladbu, ktorá bude dôstojnou spomienkou na život, lásku a odhodlanie dvoch mladých ľudí, Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej.

„Oslovili sme interpretov rôznych hudobných žánrov a rôzneho veku. Cieľom bolo ukázať, že je možné spojiť sily, nadchnúť sa pre dobrú vec a vytvoriť niečo krásne. Niečo, čomu spoločne veríme a chceme šíriť ďalej. Môžeme mať iné názory, pozerať na svet zo svojich perspektív, ale v základných ľudských hodnotách by sme mali byť jednotní a stáť pri sebe,“ prezradil autor projektu Predstavujem si krajinu Marek Kučera. 

predstavujem si krajinu
Videoklip k piesni natočil Miro Remo a Dušan Husár. O farebnú korekciu obrazu sa postarali Petr Simon a Pavel Marko. Zdroj: Martina Mlčúchová

Bez nároku na honorár

Skladba Predstavujem si krajinu je k dispozícii zadarmo na webovej stránke www.predstavujemsikrajinu.sk, ktorú navrhol Rasťo Tupý v spolupráci s Milošom Homolom.

„Všetci, ktorí sa na projekte Predstavujem si krajinu podieľali, to robili z vlastného presvedčenia a bez nároku na honorár. Pieseň, ktorú sme spoločne nahrali, sme sa rozhodli poskytnúť každému grátis. Stačí prísť na náš web a skladbu si stiahnuť,“  doplnil Marek Kučera.

Pieseň  je venovaná pamiatke Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej. Ľuďom, ktorí svoje životy zasvätili vyššiemu princípu – dobru a spravodlivosti. Ľuďom, ktorí zmenili Slovensko a nikdy sa o tom nedozvedeli.

zdroj: TS