Matovičova diplomová práca mala predstavovať boj s koronou. Protest proti opatreniam je diplomovka všetkých ľudí, ktorí študujú na Vysokej škole života. Pripomínalo to skôr pochod ultra Slovanu, keď idú na derby proti Spartaku.

Nič tomu nechýbalo. Chuligáni zahalení v kuklách, nadávky, pyrotechnika. Čakal som len na moment, kedy rozhodca zapíska a začne sa prvý polčas.

Zápas sa začal celkom svižne. Na strane domácich sa predstavili policajti, ktorí mali celú situáciu pod kontrolou. Zvolili taktiku sledovania súpera a pri prekuknutí ich stratégie odvážne zaútočili na hostí.
Tréner sa nebál použiť svoju najväčšiu hviezdu ‑ vodné delo. Zaskočení protestujúci boli voči tejto taktike bezmocní. Musíme len dúfať, že im vodné delo rovno nevstreklo nanočip do mozgu. Hoci pochybujem, že nejaký mozog majú.

Je super, ak niekto chce vyjadriť svoj nesúhlas. Má na to právo, ale dá sa to urobiť aj slušne a nie ako malé opičky, ktoré vedia iba liezť na bránu a kričať vulgárne pokriky na Matoviča.

Hádzala sa pyrotechnika a rôzne iné predmety do policajtov. Čo majú oni spoločné s nariadeniami vlády? Sú tam hlavne preto, aby sa kvôli vám, vandalom, nikomu nič nestalo. Správate sa ako neandertálci. Paradoxne, jediní ľudia, ktorých sa vám podarilo zraniť, boli ostatní civilisti. Páni, tlieskam vám. Ste ozajstné esá a ukázali ste nám všetkým, ako správne protestovať.

Práve tá ryšavá žena, ktorá sa snažila športovou palicou zničiť kovovú bránu, zostane v mojom srdci do konca života.

Hovoríte, že nie ste ovce a nenecháte si od druhých rozkazovať. Keď vám na proteste povedali, aby ste si dali dole rúška, zrazu nevadilo, že to niekto nakázal. Poslušne ste si ich sňali dole ako také ovečky.

Nepochopím, ako môže rúško niekomu prekážať. Vyhovárať sa na obmedzovanie slobody týmto „náhubkom“ je rovnaká blbosť, ako mlátiť bejzbalovou pálkou do brány pred Úradom vlády. Rúško je to najmenej, čo môžeme počas korony pre naše bezpečie urobiť.

Práve tá ryšavá žena, ktorá sa snažila športovou palicou zničiť kovovú bránu, zostane v mojom srdci do konca života. Ešte nikdy som nevidel nikoho tak bojovať a nevzdávať sa, aj keď bolo jasné, že tento súboj nevyhrá. Ako by povedal Jaro Slávik ‑ nevyskúšaš, nevieš. Mohol sa jej niekto aspoň pokúsiť vysvetliť princíp hry kameň, papier, nožnice. Lebo očividne to nechápe.

Mal som slzy v očiach, keď som videl, ako deti kričia vulgarizmy do megafónu.

V dave bol iba jeden človek so zdravým rozumom, ktorý sa snažil o pokojný priebeh protestu. „Zomriem tu od hladu pre vás, budem za vás bojovať, ale protestujte slušne,“ povedal. Treba podotknúť, že má dosť vysoké ambície. Pri jeho nadváhe by od hladu zomieral mesiace. Chuligáni tak dlho čakať pravdepodobne nebudú.

Mal som slzy v očiach, keď som videl, ako deti kričia vulgarizmy do megafónu. Bohužiaľ, tie slzy neboli od radosti. Modlím sa, aby základné školy boli otvorené čo najdlhšie. Aspoň takéto deti budú v kultivovanom kolektíve a nie doma, kde sa učia iba nadávať. Aký rodič dobrovoľne učí dieťa k násiliu? Som zvedavý, čo z nich za pár rokov vyrastie. Sťažujete sa, že v triedach musia nosiť rúška a aké je to pre nich peklo. Pravda je ale taká, že najväčšie zlo ich čaká doma.

Celý protest proti opatreniam je jedno veľké fiasko. Hlavným cieľom nebolo bojovať za lepšie Slovensko. Jediné, o čo tým najaktívnejším išlo, bolo vandalizovať a pobiť sa s policajtmi. Určite tam boli aj slušní ľudia. Bohužiaľ, boli prekričaní chuligánmi.

Hosťujúci teda odišli domov bez bodov a so zranenými vo svojej zostave. Jediné, čo im zostáva, je poučiť sa z vlastných chýb a skúsiť to nabudúce ako civilizovaní ľudia, nie ako zvieratká. Vo vzduchu však naďalej visí jedna otázka. Pomohol tento trapas niečomu?