Etický kódex Denníka SME myslí aj na používanie sociálnych sietí. Kontrola novinárskych príspevkov je však na diskusiu.

14. januára 2011 bol Etický kódex denníka SME rozšírený o prílohu Pravidlá pre používanie sociálnych sietí.

V kódexe sa uvádza: „Pri blogovaní a iných verejných prejavoch pracovníci pamätajú na to, že ich postoje a názory môžu byť vnímané ako postoje denníka SME. Aj pri verejných prejavoch sa preto riadia základnými hodnotami denníka SME.“

V Etickom kódexe sa za verejné prejavy považujú aj názory, ktoré sú zverejnené na sociálnych sieťach, pokiaľ sú dostupné širšiemu okruhu ľudí.

novinári na sociálnych sieťach
Novinári Denníka SME smú slobodne vyjadriť svoj názor, aj ten politický, ak pritom nezverejnia dôležité interné informácie. Zdroj: Radka Motolová

Medzi základné hodnoty, ktoré denník SME vyznáva, patrí osobná sloboda, spravodlivosť a slušnosť. Kódex od novinárov očakáva, že sa budú snažiť presadiť tieto hodnoty vo svojej práci, ale i v spoločnosti. Rovnaké hodnoty sú tiež uvedené v Etickom kódexe novinára, ktorý uznáva aj Asociácia vydavateľov tlače, Slovenský syndikát novinárov a Interactive Advertising Bureau Slovakia.

Predstavme si situáciu, že by sa novinár objavil na akcii politickej strany alebo narodeninovej oslave vplyvného politika. Určite by z toho vyplynulo veľa otázok.

„Novinár by na sociálne siete nemal pridávať príspevky, ktoré by mohli zasahovať do práv iných. Predovšetkým, pokiaľ ide o ich súkromie (najmä neverejne činných osôb), dobré meno, česť a povesť, prípadne, ak ide o neoverené informácie. Taktiež treba zvážiť relevantnosť správ a citlivosť témy. Sú témy, ku ktorým by novinári mali pristupovať citlivo,“ hodnotí vedúci Katedry masmediálnej komunikácie FMK, docent Ján Višňovský.

Za porušenie etického kódexu môže novinárom hroziť pokuta

Kontrola novinárskych príspevkov editormi či šéfredaktorom v etickom kódexe spomenutá nie je. Novinári tak smú slobodne vyjadriť svoj názor, aj ten politický, ak pritom nezverejnia dôležité interné informácie.

„Otázka, či by mali novinári vyjadrovať svoj politický názor, je na diskusiu. Treba však zreteľne rozlišovať medzi spravodajstvom, ktoré musí byť objektívne, a publicistikou, v ktorej sa vyžaduje vyjadrenie (aj politického) názoru novinára,“ vraví docent Višňovský a zároveň dodáva: „Predstavme si situáciu, že by sa novinár objavil na akcii politickej strany alebo na narodeninovej oslave vplyvného politika. Určite by z toho vyplynulo veľa otázok.“

novinári na sociálnych sieťach
Medzi základné hodnoty, ktoré denník SME vyznáva, patrí osobná sloboda, spravodlivosť a slušnosť. Zdroj: Radka Motolová

Pre redaktorov denníka SME ďalej platí:

  • ak sa chcú pridať k fanúšikovskej stránke či skupine na Facebooku, musia prihliadať na hodnoty denníka SME,
  • facebookové priateľstvo s politikom či iným respondentom sa nepovažuje za konflikt záujmov,
  • nesmú na sociálnych sieťach vystupovať pod falošnou identitou a ani takýmto spôsobom získavať informácie,
  • na sociálnych sieťach musia vystupovať pod vlastným menom alebo prezývkou, ktorá ich jednoznačne identifikuje.

V Etickom kódexe novinára sa píše: „Novinár nepodnecuje priamo ani nepriamo akúkoľvek nenávisť, intoleranciu alebo diskrimináciu založenú najmä na rase, svetonázore, náboženskom vyznaní, etnickom pôvode, veku, sociálnom postavení, pohlaví či sexuálnej orientácii.“

Toto nariadenie sa v etickom kódexe denníka SME nenachádza. Avšak vydavateľstvo Petit Press sa podľa zvláštneho kódexu vydavateľstva záväzne opiera o etické zásady Slovenského syndikátu novinárov. A teda aj redaktori denníka SME, ktorý Petit Press vydáva, by mali tieto štandardy dodržiavať.

novinári na sociálnych sieťach
Reakcia Zuzany Kovačič Hanzelovej na vyjadrenia jej kolegov Petra Tkačenka a Rada Ondřejíčka. Zdroj: facebook.com/zuzana.hanzelova.1

Slovenský syndikát novinárov ďalej uvádza, že novinár má povinnosť odhaľovať a zverejňovať neetické a protiprávne konanie svojich kolegov. Voči príspevku Petra Tkačenka a Rada Ondřejíčka sa najvýraznejšie ohradila ich kolegyňa, Zuzana Kovačič Hanzelová, ktorá je tak isto na sociálnych sieťach pomerne aktívna.

Považujem za potrebné zakončiť tento deň tým, že mi naozaj veľmi prekáža nevkusné urážanie Simy Magušinovej,“ píše vo facebookovom statuse.

Denník SME však myslí aj na postihy v prípade porušenia ich kódexu. Pri prvom a druhom vážnom porušení dostáva pracovník pokutu od 200 eur do 400 eur. Druhé alebo tretie závažne porušenie kódexu má zvyčajne za následok ukončenie pracovného pomeru.

Peter Tkačenko a Cynická obluda môžu novinárom uškodiť

Komentátor denníka SME, Peter Tkačenko, zverejnil na svojom twitterovom účte status: „Už niekto napísal hanopis na Simu Martausovú alebo to zas budem musieť urobiť ja?“

Do vlákna (nadväzujúce konverzácie pod príspevkom – pozn. red.) sa následne zapojili aj ďalší novinári. Najviac pozornosti si získala reakcia Rada Ondřejíčka, známeho pod pseudonymom Cynická obluda.

Ak by ich konanie malo uškodiť novinárom ako takým, zrejme by sa mali začať venovať niečomu inému.

,,Ona je kresťanka. Nemal by si sa vysmievať postihnutým,“ reagoval pod príspevkom Ondřejíček. Sima Martausová je speváčka a manželka novinára konzervatívneho denníka Postoj, Michala Magušina, ktorý jeden čas moderoval aj politickú reláciu TV Joj, Na hrane. Speváčka je známa aj pre svoje náboženské presvedčenie, ktoré s ľuďmi zdieľa cez sociálne siete, ale aj prostredníctvom hudby.

Speváčka neskôr zverejnila videoklip s názvom Sonety, z ktorého vyplýva, že bola v čase novinárskych útokov tehotná.

novinári na sociálnych sieťach
Debata komentátora Denníka SME Petra Tkačenka a Rada Ondřejíčka (Cynickej obludy). Zdroj: twitter.com/tarasx

Na vyjadrenia Rada Ondřejíčka a Petra Tkačenka reagovalo viacero osobností a aj verejnoprávna televízia. RTVS pri príležitosti Medzinárodného dňa tolerancie odvysielala koncert Simy Magušinovej. Na slová novinárov reagoval aj generálny prokurátor Maroš Žilinka.

„Generálny prokurátor SR Maroš Žilinka považuje za absolútne neakceptovateľné hanobiace útoky pre vierovyznanie, ktoré prekračujú hranice slobody prejavu a to zvlášť, ak sa k takému konaniu uchýlia novinári,“ píše v stanovisku. Následne sa obrátil na Úrad špeciálnej prokuratúry, aby prípad prešetrili pre podozrenie z trestného činu extrémizmu.

Špeciálny prokurátor Daniel Lipšic preskúmané výroky za trestný čin nepovažuje, hoci sú podľa jeho slov prejavom nevkusu.

novinári na sociálnych sieťach
V redakcii je novinár chránený editorom. Na sociálnych sieťach ho však nik nekontroluje. Zdroj: Radka Motolová

„Ak by malo ich konanie uškodiť novinárom ako takým, zrejme by sa mali začať venovať niečomu inému. Na druhej strane, vždy existuje a bude existovať druhá názorová barikáda, ktorá bude v opozícii k akémukoľvek názoru. Ak veríme v silu a úroveň právneho štátu na našom území a ak podľa orgánov na to určených nedošlo k trestnému činu, nevidím dôvod, prečo by nemali v novinárčine pokračovať,“ tvrdí doktor Ľuboš Greguš z Fakulty masmediálnej komunikácie UCM.

V redakcii je novinár chránený editorom

Po tom, ako o kauze Petra Tkačenka a Rada Ondřejíčka informovali viaceré médiá, šéfredaktorka denníka SME, Beáta Balogová, zaujala stanovisko na svojom facebookovom profile. Balogová tvrdí, že novinári musia rátať s tým, že na nich bude mať spoločnosť vyššie nároky, pretože často určujú hranice.

Šéfredaktorka denníka SME o pár dní neskôr poskytla rozhovor aj Denníku N, kde priznala, že novinári s veľkým obecenstvom nevedia vždy pracovať. „V redakcii je novinár chránený editorom, ale na sociálnych sieťach je daný napospas sám sebe,“ myslí si. V súčasnosti teda platí tvrdenie, že novinárov všeobecne na sociálnych sieťach nikto nekontroluje.

„Príspevky novinárov na sociálnych sieťach by sa mali kontrolovať v prípade, že vystupujú v mene konkrétneho média, ktoré reprezentujú. Ak vystupujú ako súkromné osoby, kontrolovať by sa nemali. Problematické je ale stanoviť hranicu medzi tým, čo už je a čo ešte nie je prezentovanie konkrétneho média,“ myslí si doktor Greguš.

Rado Ondřejíček sa za svoje výroky ospravedlnil prostredníctvom facebookového statusu. Peter Tkačenko bude aj naďalej písať pre denník SME. Aj napriek okolnostiam šéfredaktorka Beáta Balogová nepovažuje za správne, vymazať ho z verejného priestoru.

„V redakcii to vyvolalo veľký ohlas. Rozprávala som sa s viacerými kolegami a vnímajú to rôznorodo. Každému sme opäť poslali Etický kódex,“ vraví Balogová a myslí si, že po tejto kauze budú novinári pozornejší.

Zdroj: sme.sk, facebook.com, dennikn.sk, postoj.sk, ssn.sk

Foto: Radka Motolová, twitter.com