Vďaka náučným profilom rôznych odborníkov a odborníčok vieme čas pred obrazovkou využívať zmysluplne. Rozvážne trávenie času na sociálnych sieťach sa nám vie v mnohom vrátiť.

Smolou sociálnych médií je, že na nich vieme „zabiť“ množstvo času, ktorý by sme vedeli stráviť zmysluplnejšie. Príjemné s užitočným sa však dá spojiť a vzdelávať sa na Instagrame môžeme aj počas pobytu na záchode či v posteli.

Neformálne vzdelávanie je možné aj cez Instagram. Zdroj: unsplash.com/Gabrielle Henderson

1. Zmudri G

Ako píšu na svojom webe, za Zmudri G stojí partia mladých ľudí, ktorá sa rozhodla pomôcť študentom lepšie sa pripraviť na reálny dospelý život. Pôvodne bol Zmudri vzdelávací portál pre školy, nedávno však svoju činnosť rozšírili konceptom Zmudri G, na ktorom prinášajú zmysluplný obsah pre budúce generácie zodpovedných občanov.

Na svojom instagramovom profile vysvetľujú pojmy a javy k aktuálnym spoločenským témam. Zaoberajú sa aj kritickým myslením, mentálnym zdravím a technológiami. Každý týždeň robia formou reelsu zhrnutie domácich i zahraničných udalostí.

Zmudri G rozvíja mediálnu gramotnosť. Zdroj: instagram.com/Zmudri G

2. Gynaktiv

Profil spravuje Zuzana Kopáčiková, certifikovaná koučka asistovanej reprodukcie. Špecializuje sa na obnovu plodnosti, harmonizáciu menštruačného cyklu, asistovanú reprodukciu a zvládanie tehotenstva.

Poskytuje komplexné poradenstvo a spolupracuje s lekármi v prípade vážnejších komplikácií. V profile uverejňuje prehľadné infografiky a livestreamy aj z oblasti psychológie, výživového poradenstva, homeopatie a fytoterapie.

Poznanie svojho cyklu vie žene často zachrániť život. Zdroj: instagram.com/Gynaktiv

3. Dobrobytie

Psychologička Eva Vavráková založila profil Dobrobytie, na ktorom popularizuje psychoterapiu, otázky duševného zdravia a ľudské prežívanie. Venuje sa aj párovej terapii.

Pri sprevádzaní párov uplatňuje prístup zameraný na emócie (Emotion Focused Therapy for Couples). Spočíva v pomenovaní negatívnych cyklov vo vzťahu a odkrývaní skutočných vzťahových potrieb oboch partnerov. Klientom dopomáha k tomu, aby sa naučili svoje potreby vo vzťahu komunikovať a navzájom si dávali to, čo potrebujú.

Keďže o vzťahoch sa na školách neučí, dôležité je si informácie dohľadávať dodatočne. Zdroj: instagram.com/Dobrobytie

4. Skúmavka

Klinická biochemička Lenka Hrobárová sa na tomto profile snaží zdieľať poznatky, ktoré nadobudla počas školy, no prívetivejším spôsobom. Špecializuje sa na ľudské telo, výživu a zdravý životný štýl. Príspevky a grafiky si svojpomocne maľuje.

Obsah svojho profilu podľa rozhovoru pre Brainee prispôsobuje mesiacom povedomia o rôznych chorobách, chrípkovým obdobiam či aktuálnym trendovým témam (užívanie kolagénu). Kedysi chcela byť učiteľkou, no keďže stav slovenského školstva ju odradil, priestor na vysvetľovanie a osvetu jej dáva práve Instagram.

Lenka Hrobárová si svoj sen o učiteľstve plní cez sociálne médiá. Zdroj: instagram.com/Skúmavka

5. Mia Žureková

Vystupuje a tvorí pod menom @mia.jourecq. Je autorka novely Tá bolesť ťa prejde a reportérka denníka SME. Zaujíma sa o ženské témy, rovnoprávnosť či komunitu LGBTI+. Svoj osobný profil kombinuje s osvetovými príspevkami, ktoré rozoberajú feministické a sociologické pojmy.

Pre magazín Apríl sa Mia vyjadrila, že vo svojej žurnalistickej aj instagramovej tvorbe uplatňuje tzv. solution journalism, teda žurnalistiku zameranú na hľadanie riešení spoločenských problémov. Ako novinárku sa ju z hľadiska štúdia masmediálnej komunikácie oplatí sledovať pre rozširovanie všeobecného prehľadu.

Mia Žureková vzdeláva o feminizme. Zdroj: instagram.com/Mia Žureková

6. Zdravie a výživa online

Klinická nutričná terapeutka a „jedlonavigátorka“ Monika Kolář sa na Instagrame venuje alfe a omege ľudského života – výžive a jedlu. Okrem nutrície ako takej sa venuje aj sociálnemu a ekonomickému rozmeru výživy, napríklad alkoholu a obezite v spoločnosti či cenovej hladine potravín. Gro informácií vkladá do popisov svojich príspevkov, grafiky sú zväčša len sprievodné.

Ako jesť ekonomicky je dnes aktuálna a dôležitá téma. Zdroj: instagram.com/Zdravie a výživa online

7. Tomax.sk

Tréner Tomáš Kadlec sa snaží ľudí na svojom profile viesť k „jednoduchému a udržateľnému fitnessu v bežnom živote.“ Obsah tvorí mnohorako – infografikami, reelsami, livestreamami, prostredníctvom ktorých vzdeláva o strave a o pohybe. Ľudským spôosobom ukazuje, ako správne cvičiť jednotlivé telesné partie, ako si budovať zdravý vzťah s jedlom, či ako telo spaľuje energiu.

Tomáš Kadlec podáva fitness teóriu zrozumiteľným spôsobom. Zdroj: instagram.com/Tomax.sk

8. Úklid pro klid

Češka Kateřina búra mýtus o tom, že na upratanie domu potrebujete množstvo čistiacich prípravkov. Učí ľudí, ako upratovať jednoduchšie a šetrnejšie k prírode vďaka použitiu bežných kuchynských surovín, napríklad octu alebo jedlej sódy. Najčastejšie uverejňuje reelsy s konkrétnym použitím čistidiel v rôznych častiach domova.

Kateřina pri upratovaní uprednostňuje domáce suroviny. Zdroj: instagram.com/Úklid pro klid