Jediné slovenské rozárium, ubytovanie na zámku alebo kaštiele ako z rozprávky. Vydajte sa za architektonickými skvostami západného Slovenska, ktoré ponúkajú rôzne kultúrne zážitky.

Bridgerton je obľúbený seriál, ktorý si získal milióny fanúšikov či už svojím dejom, zápletkami alebo krásnymi scenériami. V okolí Trnavy nájdeme hneď niekoľko kaštieľov a zámkov, ktoré pripomínajú práve tento seriálový svet. Prezrite si zoznam miest, ktoré vám vyrazia dych a kde sa budete cítiť ako hlavní hrdinovia obľúbenej šou.

A kam ešte možno stíhate zájsť aj pred prvým snehom. Prehľadne sme spísali aj ceny vstupeniek či vzdialenosť a najjednoduchšiu cestu z Trnavy.

1. Kaštieľ Budmerice

V okolí kaštieľa sa rozlieha anglický park priam stvorený na jesennú prechádzku. Zdroj: Natália Vencelová

Budmerický kaštieľ s krásnym anglickým parkom je obľúbeným miestom nielen pre domácich, ale aj pre návštevníkov z blízkeho i ďalekého okolia. Park je návštevníkom otvorený každý deň v čase od 7:00 do 19:00 hod. Síce je kaštieľ v súčasnosti účelové zariadenie pre Ministerstvo kultúry SR, je možné absolvovať aj prehliadku expozície.

Otváracie hodiny: Kaštieľ ponúka prehliadky s lektorským výkladom v mesiaci november/december od pondelka do piatka na objednávku a cez víkend so vstupom každú celú hodinu – od 11:00 do 16:00 hod.

Cenník: Dospelí 6 €; mládež 6 – 18 rokov, seniori nad 62 rokov, preukaz ZŤP – 3 €; deti 3 – 6 rokov 1 €.

Cesta z Trnavy: Na toto miesto sa dokážete jednoducho dopraviť autobusom priamo z Trnavy na zastávku Budmerice – námestie, pričom cesta trvá iba 40 minút. Od zastávky vám prechádzka pešo ku kaštieľu potrvá asi 20 minút.

2. Kaštieľ Dolná Krupá

kaštiele a zámky v okolí Trnavy
Kaštieľ je od Trnavy vzdialený len 13 kilometrov. Zdroj: facebook.com/Kaštieľ Dolná Krúpa

Kaštieľ, ktorý sa nachádza najbližšie pri Trnave, je práve kaštieľ s parkom v Dolnej Krupej. Okrem neho tu môžete navštíviť pamätník Ludwiga van Beethovena alebo rozárium. Rozárium v dolnej Krupej je jedinečná ružová záhrada, kde v aktuálnej sezóne rastie asi 2500 ruží. Ružová záhrada je miesto plné ruží, ktoré vám pripomenie najromantickejšiu scénu vyznania lásky Anthonyho Bridgertona.

Kaštieľ je momentálne uzatvorený z dôvodu rekonštrukcie, ale užiť si môžete jeho exteriér z okolitého parku, ktorý je otvorený denne od 8:00 do 20:00 hod. Nahliadnuť však môžete do pamätníka svetového hudobného skladateľa.

Otváracie hodiny: Záhradu plnú ruží môžete navštíviť pondelok od 8:30 – 18:00 hod., utorok až piatok od 8:30 – 19:00 hod., cez víkend od 11:00 – 19:00 hod. Pamätník Ludviga van Beethovena je prístupný od utorka do piatka v čase 9:00 do 15:30 hod.

Cenník – rozárium: Dospelí 4 €; dôchodcovia, ZŤP, žiaci a študenti do 18 rokov 2,50 €. Mimo sezóny (október – máj) je vstup do rozária voľný.

Cenník – pamätník: Dospelí 2 €; deti 1 €.

Cesta z Trnavy: Priamym spojom z autobusovej stanice v Trnave sa dostanete k parku kaštieľa len za 25 minút autobusovou dopravou, vystúpiť treba na zastávke Dolná Krupá – Apimed.

3. Zámok Lednice

kaštiele a zámky v okolí Trnavy
Celý Lednicko-valtický areál v súčasnosti patrí k svetovému dedičstvu UNESCO. Zdroj: zamek-lednice.com

Za týmto krásnym zámkom sa budete musieť vybrať až za hranice k našim českým susedom. Zámok s krásnou rozsiahlou záhradou patrí medzi najkrajšie pamiatkové komplexy v Česku. Niet divu, že si toto miesto zvolili na nakrúcanie už mnohí filmári. Natáčala sa tu napríklad známa Princezná Fantaghiro alebo aj rozprávka od koprodukcie RTVS Zázračný nos.

Tento zámok ponúka až 8 prehliadkových okruhov, počas ktorých môžete nahliadnuť do reprezentačných sál, súkromných apartmánov, múzea bábok alebo navštíviť zámocký skleník. Pri prechádzke v krásnych záhradách zámku sa budete cítiť ako Daphne Bridgerton a vojvoda z Hastingsu v ikonickej scéne.

Otváracie hodiny: Zámok je otvorený v mesiaci november iba cez víkendy od 10:00 do 16:00 hod.

Cenník: Cena vstupného sa odlišuje od typu vybraného okruhu, cenník všetkých prehliadok je možné nájsť na stránke zriaďovateľa.

Cesta z Trnavy: Na toto čarovné miesto sa viete dostať vlakovou dopravou s prestupom v meste Břeclav na autobus, ktorý vás odvezie priamo k zámku. Výstupná zastávka sa nazýva Lednice – náměstí.

4. Kaštieľ v Rusovciach

Kaštieľ v bratislavskej mestskej časti Rusovce stále čaká na rekonštrukciu. Zdroj: facebook.com/Moje Slovensko

Národná pamiatka alebo ruina? Táto otázka určite beží hlavou každému pri pohľade na kaštieľ v Rusovciach. Jedno z najkrajších architektonických skvostov, ktoré Slovensko skrýva, momentálne stále chátra.

Na prerobenie tejto historickej pamiatky boli už v minulosti vypísané viaceré súťaže. Kaštieľ sa však doposiaľ nedočkal žiadnej zmeny aj napriek tomu, že sa zväčšuje riziko straty kultúrnych a architektonických hodnôt. Tento skvost minulosti tak môžu návštevníci pozorovať len spoza veľkého plotu. Jeho existencia ale aj napriek tomu stojí za zmienku a v prípade jeho rekonštrukcie by mohlo ísť o jedno z najkrajších miest na Slovensku.

Cesta z Trnavy: Vlakom sa priamo z Trnavy dostanete do Bratislavy, kde sa presuniete mestským autobusom č. 93 na zastávku Pri sade. Odtiaľ vás odvezie ďalší autobus č. 193 na zastávku Kaštieľ Rusovce.

5. Smolenický zámok

kaštiele a zámky v okolí Trnavy
Zámok ponúka počas celého roka turistické prehliadky, ubytovanie, prenajatie kongresových priestorov, využitie reštaurácie či realizáciu svadby. Zdroj: facebook.com/Smolenický zámok

Najmladší zámok na Slovensku dokáže turistov prekvapiť mnohými ponukami počas celého roka. Chceli ste si vždy vyskúšať bývanie na zámku? V Smoleniciach si tento sen môžete splniť. Vychutnajte si ubytovanie s raňajkami ako kráľovná Charlotte na svojom panstve. Zámok ponúka apartmány, štandard alebo single izby.

V okolí sa nachádza rozsiahly zámocký park vhodný na piknik v prírode alebo na prechádzku blízkym lesom. Zámok taktiež každoročne pripravuje pre návštevníkov pestré podujatia, ako napríklad Silvester na Smolenickom zámku alebo Dračie dni.

Otváracie hodiny: Okrem ubytovania zámok ponúka aj klasické turistické prehliadky v mesiacoch september až jún, počas víkendov a sviatkov od 11:00 do 17:00 hod.

Cenník: Dospelí 5 € ; deti od 6 rokov, študenti, dôchodcovia, ZŤP 4 €.

Cesta z Trnavy: Priama cesta vlakom z Trnavy do Smoleníc vám zaberie menej než polhodinu.

6. Kaštieľ Moravany nad Váhom

„Bez kultúry nie sme!“ tak znie heslo zrekonštruovaného kaštieľa. Zdroj: facebook.com/Kaštieľ Moravany

Umelecké centrum Moravany. Takto sa nazývajú priestory zrekonštruovaného kaštieľa, kde typickú prehliadku nenájdete. Priestory sa stávajú dočasným domovom umeleckých výstav alebo vítajú hosťovské divadlá so zaujímavými predstaveniami. Kultúrny zážitok si môžete spríjemniť prechádzkou v okolí kaštieľa, kde niekedy môžete naraziť na samotné umelecké dielo.

Otváracie hodiny: Kaštieľ je verejnosti prístupný v piatok od 14:00 do 19:00 hod., počas víkendov od 10:00 do 18:00 hod.

Cesta z Trnavy: Z Trnavy sa na toto miesto dostanete do hodiny s prestupom na autobus v Piešťanoch. Zastávka, ktorá sa nachádza najbližšie pri sídle, sa volá Moravany nad Váhom – kaštieľ.

7. Zámok Topoľčianky

kaštiele a zámky v okolí Trnavy
Pravidelne zámok navštevoval na dvojmesačné pobyty prezident T. G. Masaryk. Zdroj: facebook.com/Zámok Topoľčianky

Krásne záhrady a dych berúca architektúra, to je zámok v Topoľčiankach. V minulosti slúžil ako letné sídlo prezidentov republiky.

Vo vnútri nájdete múzeum, v ktorom sa nachádzajú najkrajšie a najvzácnejšie kusy nábytku, porcelánu a hodín na území Slovenska. Časť zámku tiež slúži ako hotelová, kde si môžete vychutnať ubytovanie v historickom prostredí s bohatými raňajkami v zámockej reštaurácii.

Keď už budete v Topoľčiankach, zvážte aj návštevu Národného žrebčína, ktorý sa preslávil chovom plemena lipican, čím sa zapísal do zoznamu svetového kultúrneho dedičstva UNESCO. Pikoška, na ktorú sme už možno zabudli: žrebčín jedného lipicana symbolicky daroval kráľovnej Alžbete II. pri jej návšteve Slovenska v roku 2008.

Otváracie hodiny: Zimný okruh ponúka prehliadky od utorka do piatka so vstupom o 9:00, 10:30, 12:30, 14:00 hod. Cez víkend a počas sviatkov vstupy o 12:00, 13:00, 15:00 hod.

Cenník – zámok: Dospelí 9 €; deti od 6 – 17 rokov 5 €; dôchodcovia nad 60 rokov, ZŤP 7 €.

Cenník – žrebčín: Po 1. novembri (ukončení turistickej sezóny) je prehliadka možná len na objednávku min. dva pracovné dni vopred. Cena sa líši, môžete si prehliadnuť jazdiareň, žrebčín, ale i hipologickú expozíciu chovu koní či chovateľských objektov s odborným výkladom. Všetky informácie nájdete na tomto odkaze.

Cesta z Trnavy: Najjednoduchším spôsobom sa viete na zámok dostať z Nitry, kde sa dostanete pravidelnými vlakovými spojmi z trnavskej železničnej stanice. Odtiaľ je potrebné sa zviezť do Zlatých Moraviec na autobusovú stanicu. Tam vykonáte posledný prestup tohto výletu a vystúpite na zastávke Topoľčianky – zámok. Ak nechcete kombinovať vlak a autobus, jednoduchším variantom je autobusové spojenie z Trnavy do Zlatých Moraviec a odtiaľ do Topoľčianok.