Ak hľadáš v Trnave tiché miesto v prírode na oddych či na učenie sa na nadchádzajúce skúšky, nový Ružový park môže byť tým správnym miesto pre teba.

V roku 2016 sa uskutočnila architektonická a krajinárska súťaž a rekonštrukcia priestoru parku dostala zelenú kartu. Zo šiestich doručených návrhov porota nerozhodla o prvom mieste, no na realizáciu obnovy nakoniec vybrala projekt okolo skupiny Júlie Straňákovej.

Obnova parku

O jeho obnove mesto informovalo v polovici roka 2018. Jeho dokončenie bolo naplánované na júl minulého roka. Tento termín sa neskôr posunul na október. Oficiálneho dokončenia sa park dočkal len v posledných dňoch.

Tento projekt bol financovaný z eurofondov vo výške 2,7 milióna eur. Práce vykonané naviac túto sumu zvýšili na 3,2 milióna eur. Mesto informovalo, že túto sumu vyrovná z vlastných zdrojov.

ružový park trnava
Rekonštrukčné práce sa začali v októbri 2021. Zdroj: planujmesto.trnava.sk

Park obsahuje lúku, prístup k toku Trnávky a priestor záhrady Emmerovej vily s fontánou. Je taktiež lávkou cez Trnávku prepojený s priestormi záhrady Knižnice Juraja Fándlyho. Tam bude knižnica v letných mesiacoch organizovať čitáreň. Návštevníci sa na druhý breh môžu dostať aj pomocou druhej lávky, ktorá sa nachádza ďalej po toku rieky.

V období leta môžeme očakávať bohatú výzdobu ruží, ktoré sa budú ťahať aj po pergolách. Vysadilo sa 750 kusov.  „Ružový park aj po zásadnej obnove ostáva verný svojmu názvu. Už čoskoro ho budú zdobiť a rozvoniavať ruže v rôznych odtieňoch ružovej,“ informuje mesto Trnava na svojej oficiálnej stránke. Radnica pre Trnavské noviny uviedla, že postupne plánuje výsadbu ďalších ruží.

ružový park trnava
Na brehu rieky sú vysadené vlhkomilné rastliny. Zdroj: atteliér/Júlia Ďurčeková

S obnovou parku sa otvoril výhľad aj na Emmerovu vilu. V roku 1957 sa časť záhrady okolo tejto vily odčlenila a sprístupnili ju verejnosti ako mestský park. Neskôr sa vysadili ruže, na základe ktorých dostal park pomenovanie Ružový. Mesto Trnava na základe testamentu rodiny Emmerovcov splnilo želanie, aby vila Trnavčanom slúžila na kultúrne účely.

ružový park trnava
Emmerova vila bola do roku 2020 sídlom Kalokagatie – Centra voľného času. Zdroj: atteliér/Júlia Ďurčeková

Pozreli sme sa na miesto

V posledných dňoch si okoloidúci mohli všimnúť odkvitajúce narcisy. Preto sme aj my navštívili park, aby sme sa na to pozreli. Stihli sme záverečné práce toho, ako sa odstraňujú zvyšky kvetín. Na mieste sme stretli pani, ktorá nám opísala, ako čistí záhony kvetín. Narazili sme aj na pána, ktorý opravoval poškodený trávnik.

Okoloidúci hodnotia rekonštrukciu veľmi pozitívne. Stretávame mnoho zamilovaných párov posedávajúcich na lavičkách, osoby v staršom veku na prechádzke či mladých, ktorí si už plnými dúškami užívajú ležadlá, ktoré sú tu takisto umiestnené. Mamička s dvomi deťmi je nadšená z priestoru, ktorý tu vznikol a je rada, že sa jej deti budú mať kde šantiť.

ružový park trnava
Povrch chodníkov je pokrytý ekologickým mlátovým materiálom. Zdroj: atteliér/Júlia Ďurčeková

Z tohoto miesta sa stala oddychová zóna, najprimeranejšie využívajúca prírodne prostredie tohto územia, kde sa budú usporadúvať rôzne kultúrne a spoločenské podujatia. Park bude napojený na Námestie SNP, ktorého rekonštrukcia stále prebieha.

Vo štvrtok 20. apríla sa tu spustili aj všetky fontány a tým sa obnova parku ukončila. V súčasnosti prebieha proces kolaudačného konania.