Vianočné trhy preplnené davmi ľudí sú dnes minulosťou. Napriek opatreniam, ktoré platia už niekoľko mesiacov, sa organizátori Food Festu spolu s vedením nákupného centra rozhodli otvoriť vianočné trhy v menšom a skromnejšom podaní. 

Vianočná pasáž pred City Arénou sa konala od 4. decembra a predpokladalo sa, že bude prebiehať až do Štedrého dňa. Nové opatrenia však zatvorili podujatie o čosi skôr, a to 17. decembra. V jedno nedeľné dopoludnie sme sa túto miniverziu vianočných trhov do Trnavy vybrali aj my.

Prechádzali sme pomedzi stánky s klasickými trhovými pochutinami, ako sú varené víno, punč, zemiakové placky, lokše či cigánska pečienka. Objavili sa však aj netradičné jedlá, a to thajské curry, bubble waffle a trnavský šmarn (nadýchané cesto opečené na masle s posýpkou a polevou podľa výberu). Zatiaľ čo v City Arene sa to ľuďmi hemžilo, na trhoch by sme ich zrátali na prstoch jednej ruky.

Vianočné trhy by sa nezaobišli bez lokší, zemiakových placiek či cigánskej pečienky. Zdroj: Daniela Miťková

Okrem jedného stánku, z ktorého sa ozývali vianočné hity, hudba chýbala. Sprievodný program v podobe spievania kolied, koncertov lokálnych skupín či vianočných vystúpení detí miestnych škôl tento rok pre opatrenia chýbal. Predávajúci väčšinou postávali a čakali na potenciálnych zákazníkov. „City Arena je frekventované miesto kvôli nákupom pred Vianocami, takže ľudia chodia a všímajú si, že sa tu konajú trhy. Verím, že sa potom večer vracajú,“ vyjadril sa Miroslav Fulier, jeden z majiteľov stánku Santov Pelech. „Môžeme byť radi aspoň za to málo, čo máme dovolené,“ dodal.

Tradičná atmosféra Vianoc chýbala

Vianočnú atmosféru sa snažila nájsť aj okoloidúca študentka Šimona, no zostala sklamaná: „Zopár svetielok a koledy sa síce snažili navodiť vianočný pocit, ale prostredie nákupného strediska a ponáhľajúci sa ľudia tomu neprospievali. Nedá sa to porovnať s adventnými trhmi na trnavskom námestí.“ 

Porovnávaniu s tradičnými  trhmi, ktoré sa ešte minulý rok konali na Trojičnom námesí, sa nevyhla ani ďalšia študentka Patrícia: „Som prekvapená, že tu nie je väčšia koncentrácia ľudí. Myslela som si, že to tu bude praskať vo švíkoch. Atmosféra je pohodová, stojíme dosť ďaleko od cudzích ľudí, snažíme sa chrániť, no celá táto situácia ovplyvňuje atmosféru. Nie je to ako po minulé roky a cítiť, že to nie sú klasické vianočné trhy, ktoré vzhľadom na opatrenia ani nemôžu byť.“

 

Môžeme byť radi aspoň za to málo, čo máme dovolené.

Situácia, ktorá panuje v spoločnosti sa odráža aj na atmosfére vianočných trhov. Pokým v minulosti boli pre ľudí neodmysliteľnou súčasťou adventu, tento rok tomu tak nie je. Návštevníkov je oveľa menej ako po iné roky. V Trnave, ale aj v iných vysokoškolských mestách, chýbajú študenti, z ktorých sa väčšina vrátila pre dištančné vzdelávanie už dávnejšie domov. Zostáva len dúfať, že na budúci rok sa uskutočnia vianočné trhy už bez protipandemických opatrení, aby sme si mohli dosýta vychutnať pravú vianočnú atmosféru.