Z ďalekej Číny sa rozšíril na všetky kontinenty a zmenil život každého jedného z nás. Koronavírus je už v minimálne 185 krajinách, ochoreniu COVID-19, ktoré spôsobuje, podľahlo viac než 165 000 ľudí. 

(Fotografie vznikli pred uvoľnením opatrení.)

Aj ulice v našich mestách a na vidieku sa vyprázdnili. Heslom posledných týždňov je „zostaň doma!“, avšak o tom, ako sa k tomu postavili obyvatelia mesta Prešov, som sa šla presvedčiť sama.

Karanténa v Prešove
Zdroj: Natália Stašíková

Neviditeľný vírus, ktorý patrí ku kvapôčkovým infekciám, neodradil ľudí vyjsť do ulíc. Koronavírus sa prenáša na vzdialenosť 4,5 metrov a vo vzduchu sa zdrží aj viac ako polhodinu. Na zdravého človeka sa dokáže preniesť z nakazenej osoby, ktorá zakašle, kýchne si alebo postačí aj jeden dotyk.

 

 

Karanténa v meste Prešov
Zdroj: Natália Stašíková

Teplé aprílové počasie láka mnohých ľudí von. Obyvatelia nemajú až také veľké príležitosti navštíviť prírodu v neďalekom okolí, preto mnohí z nich trávia čas v parku v centre mesta. 

Mnohé firmy zaviedli homeoffice. U niektorých sa to nedá a prácu navštevujú ako predtým, aj keď v sprísnených režimoch. Avšak koronavírus hlboko zasiahol aj našu ekonomiku a veľa ľudí prišlo dokonca o prácu.

Karanténa v Prešove
Zdroj: Natália Stašíková

Medzi obeťami sú najmä seniori. Tí patria k najrizikovejšej skupine, ide o ľudí nad 65 rokov. Ohrozené sú aj osoby trpiace chronickými ochoreniami pľúc alebo srdca. Náchylnejší na chorobu sú aj cukrovkári a ľudia s oslabenou imunitou.

Kranténa v meste Prešov.
Zdroj: Natália Stašíková

K príznakom tohto ochorenia patrí vysoká horúčka, bolesť hlavy, hrdla a svalov. Človek trpí aj problémami s dýchaním či nepríjemným suchým kašľom. V mnohých krajinách sa objavili aj nové symptómy, ako je strata chuti a hmatu.

Karanténa v Prešove
Zdroj: Natália Stašíková

Na Slovensku sa zatvorili školy, obchodné centrá. Kultúrne a športové podujatia dostali stopku. Tri medzinárodne letiská uzatvorili svoje brány a hraničné kontroly fungujú v sprísnenom režime. Otvorené sú len potraviny, drogérie, lekárne, trafiky, čerpacie stanice, predajne s krmivom pre zvieratá a veterinárne ambulancie.

Seniori majú v potravinách vyhradený čas na nákup, a to od deviatej do dvanástej hodiny. Zatiaľ čo neseniorov v tomto čase dnu nevpustia, oni, naopak, môžu prichádzať kedykoľvek a odporúčané trojhodinové rozpätie vo veľkej miere ignorujú.

Počet ľudí, ktorí sa v obchode môžu zdržiavať, je obmedzený.

Počet ľudí do potravín je obmedzený.
Zdroj: Natália Stašíková

Pri výbere peňazí z bankomatu by ľudia mali používať gumené rukavice, avšak nie všetci ich využívajú. Takisto je dôležité dodržiavanie dvojmetrového odstupu. Niektoré osoby však majú dosť slabý odhad, lebo toto je nanajvýš jeden meter.

Karanténa v Prešove
Zdroj: Natália Stašíková

Od 25. marca sa rúško na Slovensku stalo povinnou výbavou každého outfitu. Ak ho na ulici nemáte, policajti vám môžu udeliť pokutu. Prešovčania sú v tom smere disciplinovaní a bez rúška by ste ich určite nenašli. Taktiež sa v tomto období ukázala súdržnosť ľudí, ktorá teší mnohých z nás. Ľudia si navzájom šijú rúška a pomáhajú si.

Karanténa v Prešove
Zdroj: Natália Stašíková

Pred ochorením sa môžeme chrániť tým, že budeme dodržiavať správne hygienické návyky. Pravidelné a dôkladné umývanie rúk je základ. Očí a úst by sme sa nemali dotýkať rukami, ktoré sme si neumyli. Pri kontakte s ľuďmi dodržujte odstup. Snažte sa vo svojej domácnosti udržiavať poriadok a čistotu.

Karanténa v Prešove
Zdroj: Natália Stašíková